tirnak.gen.tr https://www.tirnak.gen.tr Tırnak, Tırnak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, tirnak.gen.tr Mon, 25 Apr 2016 00:00:00 +0000 Mon, 18 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Çocuklarda Tırnak Düşmesi https://www.tirnak.gen.tr/cocuklarda-tirnak-dusmesi.html Thu, 18 Oct 2018 05:18:56 +0000 Çocuklarda tırnak düşmesi, parmakları gelebilecek zararlardan koruyan, deri ile bağlantısının olduğu ancak uzarken deriye zarar vermeyen bir sisteme sahiptir tırnaklar. Tırnaklar kökten tamamen kesilmediği sürece kendini yeniley Çocuklarda tırnak düşmesi, parmakları gelebilecek zararlardan koruyan, deri ile bağlantısının olduğu ancak uzarken deriye zarar vermeyen bir sisteme sahiptir tırnaklar. Tırnaklar kökten tamamen kesilmediği sürece kendini yenileyebilen bir yapıya sahiptir. 

Çocuklarda tırnak düşmesinin nedenleri,

Çocuklardaki tırnak düşmelerinin en büyük nedenlerinden birisi herhangi sert bir zemine, çocukların hareketli anlarında tırnaklarını hızlı ve sert bir şekilde vurmalarıdır. Tırnaklar renklerini, tırnak altı deri renginden almaktadır, aslında saydam olan tırnaklar alttaki deri sayesinde pembe rengini almaktadır. Çocukların tırnaklarını sert çizimlere vurduklarında tırnağın düşebildiği gibi, tırnaklarda morarmalar da meydana gelebilmektedir. Bu durum tırnakların sert cisimlere ne hızla çarptığına bağlıdır. 

Çocuklarda sık görülen tırnak düşmelerini şu şekilde sıralayabiliriz,
 • El ve ayak tırnaklarını sert cisimlere çarpmak,
 • Ayak parmaklarını kapı altı, yatak ayağı, koltuk ve kanepe ayakları arasında sıkıştırmak,
 • El parmaklarını çekmece, dolap ve kapı arasında sıkıştırmak,
 • Ayak tırnaklarının uzamış olması durumunda, dar ve ayakları sıkan ayakkabılar giymek.
Çocuklarda Tırnak DüşmesiÇocuklarda tırnak düşmesi nasıl tedavi edilir, 

Çocukların sert cisimlere çarparak aldıkları darbeler sonucu düşen tırnaklar için öncelikle darbe görüp, düşmesi beklenen tırnağın sabır ile doğal yollarla düşmesini beklemektir. Eğer düşmüyorsa, geriden çıkacak olan tırnak uzamaya başladıkça eski tırnak zaman içerisinde düşmeye başlayacaktır. Tırnaklar eğer parmaktan ayrılmış durumda ideler tırnak makası yardımı ile düşmek üzere olan tırnak yerinden çıkarılabilir ancak eğer tırnak kökten tam olarak ayrılmadı ise bu işlemi yapmak, can yanmasına sebebiyet verebilmektir bu sebeple tırnaklar yavaş yavaş yanlardan köşelerden başlanarak törpü yardımı ile kısaltılabilmektedir. Bu sayade hem el, hem de ayaklarınız ile günlük işlerinizi daha rahat yerine getirebilirsiniz. 

Çocuklardaki tırnaklar, düştükten sonra canını yakıyorsa bu durumda parmaklarını soğuk suda bekletin. Eczanelerden çok rahat bir şekilde ağrı kesici ilaçlar sürülmüş sargı bezlerini alarak, bu yapışmayan bezleri tırnak uzayana kadar tırnak çevresine ve kopan tırnak bölgesi üzerine sarabilirsiniz. Bu durumda daha rahat hareket edilebileceği gibi, yeni çıkacak olan tırnağı da daha rahat koruyabilecektir. Yapışmaz sargı bezleri, tırnak üzerinde çok kaldığı durumlarda tırnaklara yapışabilmektedir bu durumlarda bir kap su içerine parmaklar bırakılarak dinlendirilir bu sayede sargı bezleri çok rahat bir şekilde tırnaktan ayrılacaktır.
]]>
Tırnak Kesimi https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-kesimi.html Fri, 19 Oct 2018 03:50:27 +0000 Tırnak kesimi, kolay görünse de oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Küçük hatalar bir anda büyük sorunlar yaşamanıza yol açabilir. Tırnak kesimi erkeklerde ve kadınlarda farklı şekillerde olabilir. Ancak yapılacak do Tırnak kesimi, kolay görünse de oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Küçük hatalar bir anda büyük sorunlar yaşamanıza yol açabilir. Tırnak kesimi erkeklerde ve kadınlarda farklı şekillerde olabilir. Ancak yapılacak doğrular ya da hatalar kesimden sonra sorun yaşamanıza neden olabilir. Bazı kurallara uyarak bunları önleyebilirsiniz.

Tırnak kesiminde tırnak dipten kesilmemeli

Tırnak kesimi sırasında en önemli kural, tırnağın parmak sınırının geçtiği çizgide kesilmesidir. Tırnağın sıfır hizada kesilmemesi yani birkaç mm kadar uzun kalmasıdır. Eğer tırnak sıfır hizada kesilirse tırnak yatağıyla etrafı bundan olumsuz şekilde etkilenmekte, bölgede kanama ve kesi yeri meydana gelmektedir. Bu durumda şeytan tırnağı denilen tırnak kenarından çıkan aksesuar tırnak oluşmaktadır. Bu oluşumlar gerek eşyalara takıldığı için, gerekse kendiliğinden kopmaktadır. Bu bölgede ise piyojenik granuloma denşlen frajil kanamalı bir kabartı meydana gelmektedir. Bu yüzden tırnaklarda parmak ucu kavisine uyacak şekilde tırnak kesimi yapılmalıdır. Hilal gibi birkaç mm tırnak boyu kalacak şekilde kesim yapılmalıdır. Tırnağın yan kenarları dipten kesilmemelidir. Bu tırnağın uzaması sırasında köşelerin doğru uzamamasına ve tırnak batması denilen durumun yaşanmasına yol açabilir. Tırnak yatağına batan tırnak yüzünden oldukça ağrılı bir süreç yaşanabilir. Bu nedenle tırnak kesiminde dikkatli olmalısınız.

Tırnak KesimiTırnak kesimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler
 • El tırnak kesiminde yuvarlak şekil, aya tırnak kesiminde düz kesim tercih edilmelidir.
 • Tırnaklar derin kesilmemeli, kesilen tırnak altındaki derinin biraz üzerinde olmalıdır
 • Tırnaklar gereğinden fazla uzatılmamalıdır. Uzun tırnaklarda mikrop birikimi daha kolay olur. Dışarıdan gelen etkilerle oluşan kesiklerde, kanamalarda bölgede iltihap oluşumuna zemin hazırlanır. Bu durum tırnaklarda mantar oluşmasına da yardımcı olur.
 • Uzun tırnaklarla cilt kaşındığında vücuttaki diğer bölgelerden mikrop bulaşma olasılığı artar.
 • Tırnaklardaki mikropların ağızla temas etmesi halinde, başka bölgelerde ciddi rahatsızlıklar oluşabilir. Uzun tırnak uzmanlar tarafından sakıncalı bulunmakta, bunda ısrar edenlerin tırnak temizliğine çok dikkat etmesi gerektiğini belirtmektedirler.
Tırnak kesiminde kurutma ve törpüleme aşaması

El tırnaklarınızı yuvarlak, ayak tırnaklarınızı düz şekilde fazla kısa olmadan kestiniz. Eğer tırnaklarınız ıslak haldeyse kesinlikle törpüleme yapmamalısınız. Islaklık tırnakları yumuşatır, törpüleme sırasında soyulma, tırnak katmanlarının ayrılması, çatlaması gibi sorunların yaşanmasına neden olur. Bu yüzden önce tırnakları kurutacaksınız, ardından tırnaklardaki yumuşaklık geçince törpüleme işlemine başlayacaksınız. Tırnak kesimi sonrasında tırnaklara şekil verme törpüleme işlemiyle olur. Ancak kesim sırasında el tırnaklarınızı yuvarlak kestiğiniz için bu şekli korumaya, ayak tırnaklarında da düz şekli korumaya çalışmalısınız. Kestiğinizin tırnakların düzgünlüğünü baş parmaklarınızı birleştirerek elinizi uzatıp parmaklarınızı içe doğru kıvırarak yapabilirsiniz. Bu durumda bir fazlalık görürseniz bunu törpüleme sayesinde düzeltebilirsiniz. Tırnak kesimi sonrası ellerinize süreceğiniz nemlendirici bir kremle işleminizi tamamlayabilirsiniz.
]]>
Tırnak Ameliyatı https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-ameliyati.html Fri, 19 Oct 2018 07:35:31 +0000 Tırnak Ameliyatı, Tırnaklar parmakları korunmasını sağlayan sert bir yapıdır. Dışarıdan gelebilecek darbelere karşı kişinin ayak ve el parmaklarının korunmasını sağlamaktadır. Ancak bir kısım kaza veya kapıya sıkışm Tırnak Ameliyatı, Tırnaklar parmakları korunmasını sağlayan sert bir yapıdır. Dışarıdan gelebilecek darbelere karşı kişinin ayak ve el parmaklarının korunmasını sağlamaktadır. Ancak bir kısım kaza veya kapıya sıkışma gibi durumlarda tırnak yapısı zarar görebilir veya bir kısım tırnak büyümeleri nedeniyle tırnağın ete batması ile tırnağı içe batması sonucunda bir kısım tırnak ameliyatları ile bu sağlık problemi ortadan kalkmış olur. Bir kısım hastalarda yapılan araştırmalarda tırnakların yanlış kesilmesinden kaynaklı olarak tırnak batması durumu söz konusu olmuştur. Ayrıca kimi hastalarda giyilen ayakkabıların ayak yapısına zarar vermesinden kaynaklı olarak tırnak yapılarının zarar gördüğü anlaşılmıştır. Böylesi durumlarda bir kısım ilaç tedavileri ve doktor tavsiyeleriyle tedavi mümkündür. Ancak ilerlemiş tırnak rahatsızlıklarının ancak tırnak ameliyatıyla giderilmesi sonucunda giderildiği anlaşılmıştır. 

Tırnak AmeliyatıTırnak Batmasından Kaynaklı olarak Tırnak Ameliyatı

Yapılan tedavilere rağmen el ve ayak yapısında tırnak yanlarda fazla çıkması hasebi ile tırnağın ayağa zarar verdiği anlaşılmıştır. Böyle bir durumla karşılaşan hasta bu defa yaklaşık 15 dakikalı bir ameliyat ile karşı karşıya kalır. Ameliyat öncesinde hastanın el ve ayak tırnağında operasyon yapan alan uygun şekilde kesilir. Akabinde ameliyat yapılacak bölgenin iltihap kapmaması amacıyla bir bölgesel dezenfekte işlemi gerçekleştirilir. Ardından uzman hekim anestezi marifetiyle bölgesel uyuşukluğu sağlar. Ardından batan tırnak uygun araçlar yardımı ile yanlardan seyreltilerek kaldırma işlemi tamamlanır. Bundan sonra yapılacak işlem oldukça basittir. Hasta iki gün boyunca ameliyat yapılarak pansuman yapılan bölgeye karışmaz. Ameliyat yardımı ile boşluk oluşan bölge de düzeltme yapıldığından dolayı tırnak düzeltilmiş olur. 1-2 hafta sonunda hastanın ayak ve el tırnağındaki sıkıntının son bulduğu anlaşılacaktır. Ancak yinede bu rahatsızlık tam anlamıyla düzelmesi amacıyla yeni çıkacak tırnağın 3-6 ay içerisinde kendini yenilemesi ile bu problemin ortadan kalkacağı anlaşılacaktır. 
]]>
Ayak Tırnak Mantarı https://www.tirnak.gen.tr/ayak-tirnak-mantari.html Fri, 19 Oct 2018 20:36:06 +0000 Ayak tırnak mantarı, dermatofit denilen mikroorganizmalar nedeniyle oluşur. Buna tıpta onikomikoz adı verilir. Oldukça yavaş ilerleyen kronik bir rahatsızlıktır. Ayak tırnağı yatağını ve plağını etkisi altına alır. Ayak t Ayak tırnak mantarı, dermatofit denilen mikroorganizmalar nedeniyle oluşur. Buna tıpta onikomikoz adı verilir. Oldukça yavaş ilerleyen kronik bir rahatsızlıktır. Ayak tırnağı yatağını ve plağını etkisi altına alır. Ayak tırnak mantarı dışarıdan gözle teşhis edilebilir, ağrısını ve kokusunu kolayca fark edebilirsiniz. Tırnağın yüzeyinde sarımsı, yeşil ya da kahverengi olan oluşumlarda pullanma, tırnağın altında kir birikimi, acı ve kokuya yol açar. Mantarın önce tırnak altına yerleşmesi, ardından tırnaklara yayılması söz konusu olur. Toplumda görülen tırnak hastaları arasında en yaygın olanı tırnak mantarıdır. Bu rahatsızlık herkesi etkileyebilir. Özellikle ayakları sürekli nemli olan kişileri, yaşlıları, şeker hastalarını, dolaşım sorunları olanları, bağışıklık sistemi zayıflamış olanları daha fazla etkiler.

Ayak Tırnak MantarıAyak tırnak mantarı nasıl anlaşılır
 • Ayak tırnaklarında sarımsı yeşil renkte ya da kahverengi renkte değişim olması
 • Tırnak diplerinde kir birikmesi
 • Ayakların kötü kokması
 • Tırnakların pullanması
 • Ayak tırnaklarında acıma olması ayak tırnak mantarı belirtileridir.
Ayak tırnak mantarı oluşumu nasıl olur

İlk aşamada mantar ayak tırnağı altındaki tırnak yatağına yerleşir. Bu tırnağa zarar veren etkenlerden kaynaklanır. Tırnakların herhangi bir darbeden zedelenmesi, sert cisimlerle tırnağa vurulması, tırnağın derinden kesilmesi, dara ayakkabıların giyilmesi gibi etkenler tırnak altında kir birikimine neden olabilir. Ayak tırnak mantarı bulaşıcı olduğu için, ortak kullanılan yerlerde, nemli yerlerde dikkat etmek gerekir. Özellikle soyunma odası, yüzme havuzu, banyo ve duşlar, bahçeler, sterilize edilmeyen pedikür setlerinin kullanımı ayak tırnak mantarına neden olabilir.

Ayak tırnak mantarı tedavisi

Bu tür mantarlar kendiliğinden iyileşmez. Mutlaka doktora gidilerek önerilen ilaçların kullanılması, tavsiyelere uyulması gerekir. Tedavi için kullanılan ilaçlar tırnaktaki mantarların yaşadığı yere ulaşarak enfeksiyonun ortadan kaldırılmasını sağlar. Düzenli olarak ilaç tedavisine uyulursa, ayak tırnak mantarı kolayca tedavi edilebilir. Bunun dışında tırnak mantarı için lazer tedavisi de yapılabilir. Ancak ayak tırnak mantarı tedavisinde sabırlı olunmalı, en az 3 ay süreyle tedaviye özenle devam edilmelidir. Bu sürede doğru ayakkabı ve çorap seçimi de yapılmalıdır. Gerekirse ayaklara özel spreyler kullanılmalıdır.

Ayak tırnak mantarından korunmak için ne yapılabilir

Ayak tırnak mantarı tedavi edildikten sonra yeniden gelişimi önlenmelidir. Bu nedenle ayakların kuru ve temiz tutulması çok önemlidir. Mantarlar nemli ortamlarda yaşamayı sever. Ortak kullanılan yerlerde terlikle dolaşmak, ayaklara uygun olan dar olmayan ayakkabılar giymek, tırnak kemini düz olarak yapmak önleyici tedbirler arasındadır. Evdeki ortak kullanılan havlulara da dikkat edilmelidir. Çoraplar pamuklu olmalı her gün değiştirilmelidir. Ayak tırnaklarına yapılan pedikür sırasında steril aletler kullanılmalıdır.
]]>
Batık Tırnak https://www.tirnak.gen.tr/batik-tirnak.html Sat, 20 Oct 2018 11:41:30 +0000 Batık tırnak, Birçok insanın başına gelen ayak ve el tırnağı sorunudur. Genelde tırnakları yanlış kesmekten yada ayaklara küçük ayakkabı veya  sert ayakkabı giymekten kaynaklanır. Ayaklarda oluşan batık tırnakları düz Batık tırnak, Birçok insanın başına gelen ayak ve el tırnağı sorunudur. Genelde tırnakları yanlış kesmekten yada ayaklara küçük ayakkabı veya  sert ayakkabı giymekten kaynaklanır. Ayaklarda oluşan batık tırnakları düzeltmenin ve temizlemenin en kolay yolu pedikür dediğimiz ayak bakım işlemidir. 

Ayakta batık tırnak bakımı;
 • Öncelikle ayaklarınızı ılık su dolu bir leğenini içerisine biraz vücut şampuanı koyarak bekletiniz. Deride kırışmalar oluşmaya başlayıncaya kadar ayaklarınız suda beklemelidir. Bu işlemi bakım yapıldıktan sonrada günde iki kez yaparak rahatlatabilirsiniz.
 • Beklemiş ve yumaşamış ayakların ölü ve kaba derileri lifler yardımı ile yada topuk taşı dediğimiz ürün ile iyice ovalanarak ayaktan temizlenmesi sağlanır. 
 • Ayak tırnaklarına gelindiğinde buradaki püf nokta öncelikle tırnak içlerinin temizlenmesi ve batık olan yada olabilecek tırnakların düz bir kesimle tırnak bitimine paralel hizalanarak yapılması gerekir. Ayak başparmaklarında oluşan batık tırnaklar tırnak penseleri ile yumuşayan deriden hafif bir şekilde çıkarılarak kesilir ve tekrar batmaması için kenar uçlarına hafif ovalimsi bir yapı verilir.
 • En son olarak da anti bakteriyel losyonlarla temizlenen ayak ve tırnakları batık tırnağın tekrar etmemesi ve yenilememesi için daha yumuşak ortopedik ayakkabılar tercih edilir. 
 • Bu arada gün içerisinde ayakkabı içinde can çekişen ayaklarımızı akşam olunca evimize gittiğimizde bir yarım saat antibakteriyel sabunlarla yıkamalı ve ılık suda bekletmeliyiz. Bu sayede oluşan tırnak batmaları düzelme göstermeye başlar.
Batık tırnaklar elde yada ayakta artık rutin bakımlarla geçmeyecek kadar ileri safhalarda ise bir hekime başvurulmalıdır.

Batık TırnakBatık tırnak belirtileri;
 • Bulunduğu bölgede iltihaplanma,
 • Şişlik,
 • Şiddetli zonklama,
 • Ağrı,
 • Dokunamama gibi belirtileri vardır.
Tedavisi;

Tırnak batması bir kez oldu mu bir daha kurtulamayacağınız bir rahatsızlık gibi görünse de en azından enfeksiyonel yada ameliyat gerektirmeyecek duruma getirmek ve yaşanılabilir bir hale getirmek mümkündür. Fakat artık çok geç kalınmış ve tırnak kenarında iltihaplanmaya kadar varmış ise, antibiyotik ilaçlar kullanılmalıdır. Ama hekiminizin bu cerahati bir steril iğne ile patlaması ve dışarı çıkarması gerekir. İçeride kalan yada kalacak cerahat bakterilerinin de ölmesi için antibiyotikler kullanılır. İkinci bir işlem ise batık tırnak çok içeride ise lokal anestezi uygulanarak ayak batık tırnağı batı oluşan yere kesik açılarak içeride tırnak temizlenir veya tırnak kökten çekilerek çıkarılır. Yeni çıkan tırnağın düzgün bir şekilde oluşması için hastanın açık ayakkabı yada terlikler kullanması gerekir. Çünkü aynı batık tırnak oluşumunu yapı icabı müsaittir. Yeniden oluşan ve gelen tırnak tamamen oluşuncaya kadar kesilmeden olması gereken şekli alıncaya kadar beklenmesi gerekir. Bu arada güzellik merkezlerinde eller ve ayaklar için yapılan manikür ve pedikür bakımlarının aksatmadan yapılması günlük yaşantıda temizliğinin günde iki kere uygulanması çok önemlidir. 

Son yıllarda batık tırnaklarda tel tedavisi diye bilinen ve uygulanan yeni bir yöntem var. Biraz pahalı olsa da hastalar tarafından tercih edilen bir batık tırnak çıkarma yöntemidir. 
]]>
Rüyada Tırnak Görmek https://www.tirnak.gen.tr/ruyada-tirnak-gormek.html Sat, 20 Oct 2018 17:51:58 +0000 Rüyada tırnak görmek:, rüya sahibinin güçlü ve kuvvetli olduğu anlamına gelir. Karşısındaki düşmanlara karşı gelebilecek kuvvete sahip olduğu anlamına gelir. Uzun tırnak iş hayatında başarıya ve gelecek yeni galibiyetle Rüyada tırnak görmek:, rüya sahibinin güçlü ve kuvvetli olduğu anlamına gelir. Karşısındaki düşmanlara karşı gelebilecek kuvvete sahip olduğu anlamına gelir. Uzun tırnak iş hayatında başarıya ve gelecek yeni galibiyetlere yorulur. Kısa tırnak ise rüya sahinin işleyeceği ayıp ve kusurlara yorulur. Rüyada tırnağını kestiğini gören rüya sahibinin çevresindeki birine borç vereceği anlamına gelir. Görülen uzun ve bakımlı tırnak elde edilecek mala, güce, kuvvete yorumlanır. Rüya sahibinin tırnağının yok olması kaybedilecek güç ve iktidar anlamına gelir. Rüyada tırnakların yenilmesi pekte hayra yorumlanmaz. Tırnağı kesilen kişi için kötü şeyler olacağı anlamına gelir. Ancak görülen bakımlı ve güzel tırnaklar rüya sahibinin başarı kazanacağı işler yapacağı anlamına gelir. Eğer tırnaklar bakımsız ve kötü ise rüya sahibinin başına gelecek hastalığa ve çekilecek dertler anlamına gelir. Rüyada tırnak gören rüya sahibinin alacağı olduğu anlamına gelir. Kendi tırnağının uzadığını gören rüya sahibinin borçlarının artacağı anlamına gelir. Uzun tırnağın kesildiğini gören kişinin borçlarını kolaylıkla ödeyeceği anlamına gelir.  Kesilen tırnak dertten ve kederden kurtulunacak anlamına gelir. Bazı yorumculara göre tırnak görmek elde edilecek zaferle yorumlanır. Kesilen tırnak görmek evde kıtlık olacağı ve geçinilmeyecek hale gelindiğine yorumlanır. Rüyada tırnak gören erkeğin kuvvetli biri olduğu anlamına gelir. Tırnaklarından birini kaybettiğini görmek elinden sahip olduğu malların elinden gideceğine ve güçsüz biri olacağına yorumlanır.

Rüyada Tırnak GörmekRüyada uzun tırnak görmek: rüya sahibinin kendi mesleği yüzünde tırnagını uzun görmesi elde edeceği rızka ve başarıya yorumlanır. Meslek gereği değilde keyfi uzatılan tırnak ise rüya sahibinin ayıp şeyler yapacağını anlamına gelir. Rüya sahibinin kusurlar işleyeceği anlamına gelir. 

Rüyada tırnak kesmek: iyiye ve hayra yorumlanır. Rüya sahibinin zor günler geçirdiği ve bu günlerde en yakın zamandan kurtulacağı anlamına gelir. Kişiyi çok mutlu ve huzurlu günler beklediği anlamına gelir. Rüya sahibinin borçlarından kurtulacağına yorumlanır.

Rüyada tırnak kırılması: rüya sahibi için olaylar hayra yorumlanmaz. Rüya sahibinin çevresinde yakın  birinin öleceği anlamına gelir. Tırnaklar sarı ve bakımsız ise bu durum ölüme yorumlanır.

Rüyada beyaz tırnak görmek: güzel ve iyi şeylere yorumlanır. Rüya sahibinin beyaz tırnak görmesi çok zeki ve kafasının iyi çalıştığı anlamına gelir. Rüya sahibinin hoşgörülü ve saygılı olduğu anlamına gelir.

Rüyada güzel tırnak görmek: iyiye yorumlanır. Rüya sahibinin hayatı boyunca çok iyi işler yapacağı anlamına gelir. Yaptığı işlerde herkesten tebrikler alacağına ve örnek olacağına yorumlanır.
]]>
El Ve Tırnak Temizliği https://www.tirnak.gen.tr/el-ve-tirnak-temizligi.html Sun, 21 Oct 2018 05:15:11 +0000 El ve tırnak temizliği, el ve tırnaklar gün içerisinde en çok kirlenen organımızdır. Çünkü en sık kullandığımız organımızdır. Ellerimizin temizliği oldukça önemlidir. Çünkü el gün içerisinde bir çok alana sürülü El ve tırnak temizliği, el ve tırnaklar gün içerisinde en çok kirlenen organımızdır. Çünkü en sık kullandığımız organımızdır. Ellerimizin temizliği oldukça önemlidir. Çünkü el gün içerisinde bir çok alana sürülür ve bu alanlardan mikrop alabilir. Bu mikroplar elimizden yemek yerken ağzımıza gelebilir ve hastalıklara yakalanmamıza sebep olur. Özellikle toplu alanlarda, hastahanelerde, toplu taşıma araçlarında, okullarda, parklarda herkesin elinin değdiği alanlara mümkün olduğunca dokunulmamalı. Tabi dokunmamak mümkün olmadığından bu alanlara dokunulduğunda kesinlikle elimizi ağzımıza, gözümüze sürmemeli yemek yememeliyiz. Elleri iyice yıkayıp ardından kullanmalıyız. El bakımı ile beraber tırnak bakımı da oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca tırnaklarınızı kısa kesmeli ve içerisinde kir ve mikrop barınmasını önlemeniz gerekir. El tırnakları yarım ay şeklinde kesilmeli ve tırnak üzerinde veya içerisinde kir ve mikrop barınmasına karşı tırnak fırçası ile fırçalanmalıdır. Tırnaklar ne kadar uzun olursa ellerde mikrop barınma olasılığı o kadar fazla olur. Eller gün içerisinde sık sık yıkanmalıdır. Böylelikle mikrop veya hastalıklara yakalanma risklerini en aza indirebilirsiniz. Ellerin yıkanması gereken en önemli durumlar;

El Ve Tırnak TemizliğiEl yıkanması gereken durumlar
 • Dışarı çıkıp tekrar evinize döndüğünüzde eşyalarınıza, yiyeceklere ya da çocuklarınıza dokunmadan elinizi yıkamalısınız.
 • Paraya dokunduğunuzda muhakkak ellerinizi yıkamalısınız.
 • Tuvaletten sonra muhakkak eller yıkanmalıdır.
 • Yemek yapmaya başlamadan eller yıkanmalı ve ondan sonra yemek yapılmalıdır. 
 • Temizlik yaptıktan sonra elinizi deterjanların kimyasalından arındırmak için mutlaka yıkamalısınız. 
 • Hastahaneye gidince hastahaneden hemen çıkarken eller yıkanmalı ya da ıslak mendiller ile silinmelidir. 
 • Toplu taşıma araçlarına bindikten ve indikten sonra muhakkak yıkamaya ya da silmeye özen gösterilmelidir.
 • Toz veya kir barındıran işler yaptıktan sonra yıkanmalıdır. 
 • Ağız, diş, göz, yüz veya genital bölge temizliği yapmadan önce eller yıkanmalıdır. 
]]>
Bebeklerde Tırnak Batması https://www.tirnak.gen.tr/bebeklerde-tirnak-batmasi.html Sun, 21 Oct 2018 08:59:21 +0000 Bebeklerde tırnak batması: Tırnak batması her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de olan bir rahatsızlıktır. Bebeklerdeki tırnak batmasının nedeni ise vitamin eksikliğidir. Bebeklerde vitamini arttırmak için bol vitaminli besinle Bebeklerde tırnak batması: Tırnak batması her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de olan bir rahatsızlıktır. Bebeklerdeki tırnak batmasının nedeni ise vitamin eksikliğidir. Bebeklerde vitamini arttırmak için bol vitaminli besinler tükettirilmelidir. Yetişkinlerin acısına dayanamadığı tırnak batması bebekler için çok acılı bir dönemdir. Bu bebeklerde huysuzluğa, mutsuzluğa neden olur. 

Bebeklerde Tırnak BatmasıBebeklerde tırnak batmasının tedavisi:
 • Mutlaka doktora gidilmelidir.
 • Doktor kontrolünde antibiyotik kremler kullanılmalıdır.
 • Bazı vitaminlerin eksikliği tırnak batmasına neden olur.
 • Vitaminleri bol yiyecekler verilmelidir.
 • Geniş ayakkabılar giydirilmelidir.
 • Tırnak batması döneminde sandaletler giydirilmelidir.
 • Bebeğin ayağı ılık su ve vücuduna uygun sabunla yıkanmalıdır.
 • Ayağı günde iki üç defa ılık su ve köpük ile yıkanmalıdır.
Büyüklerin dayanamadığı tırnak batmasına bebeklerin dayanması daha zordur. Bu yüzden çorap ayakkabı giydirirken çok dikkatli olunmalıdır. Doğru ayakkabı ve çoraplar tercih edilmelidir. Bebekler yürüme çağındaysa ancak yürürken adımlarında dengesizlik varsa bu tırnak batması yüzünden olabilir. Buna çok dikkat edilmelidir. Batan tırnağın çevresi ilk önce kızarıklıkla kendini belli eder. Bu aşamada mutlaka doktora gidilmelidir. Eğer gidilmezse kızarıklık yerini zamanla sarımsı iltihap ve apseye neden olur. Bu bebeğin canını daha çok yakar. Daha başındayken önlem almak bebeklerin canlarının daha az yanmasına neden olur. Bu yüzden erken tedavi oldukça çabuk sonuç almaya yardımcı olur.
]]>
Ayak Tırnağı Mantarı https://www.tirnak.gen.tr/ayak-tirnagi-mantari.html Sun, 21 Oct 2018 20:44:48 +0000 Ayak Tırnağı Mantarı, Tırnak mantarına yakalanmamak için ayak ile ellerin devamlı temiz tutulması konusunda uzmanlar insanları uyarmaktadır. ''Onikomikoz'' adı verilen tırnak mantarı enfeksiyonu ''dermatofit'' olarak adlandırı Ayak Tırnağı Mantarı, Tırnak mantarına yakalanmamak için ayak ile ellerin devamlı temiz tutulması konusunda uzmanlar insanları uyarmaktadır. ''Onikomikoz'' adı verilen tırnak mantarı enfeksiyonu ''dermatofit'' olarak adlandırılan organizmalar tarafından oluşmaktadır.  Bulaşıcı bir hastalık olan ama tedaviside bulunan tırnak mantarının mutlaka doktor gözetimi altında tedavi edilmesini önermekte olan uzmanlar, ''Bu hastalık sadece bir kozmetik sorun değil aynı zamanda tırnak yatağı ile plağını tutan bir enfeksiyondur. Tırnak mantarı bütün tırnak hastalılarının yaklaşık yüzde elli civarını oluşturmaktadır uyarısında bulunmaktadır.

Ayak Tırnağı Mantarı Kronik Ve Yavaş Seyrediyor

Tırnakta eğer mantar enfeksiyonu bulunmakta ise bunun görülebildiğini, ağrısının ve kokusunun hissedilebildiğini vurgulamakta olan uzmanlar bu hastalığın tırnaklar üzerinde kahverengi, sarı ve yeşil renklenme, tırnak altlarında kir birikmesi, ayaklarda kötü koku oluşması, tırnaklarda pul pul kalkma ve ayak tırnaklarında acı ile ortaya çıktığını kaydetmişlerdir. Kronik ve yavaş seyreden tırnak mantarının en sık rastlanılmakta olan tırnak hastalığı olduğunu belirten uzmanlar, bütün dünyada tırnak mantarı görülme sıklığının değiştiğini ifade etmektedirler. Mantarın genelde tırnağın alt kısmına girerek bu kısımda etkili olmaya başladığını anlatan uzmanlar şu bilgileri de vermişlerdir.

Ayak Tırnağı MantarıTırnakları Çok Dipten Kesmeyin

Tırnağa hasar vermekte olan bütün maddeler mantarın iç kısma girmesini kolaylaştırmaktadır. El ve ayak tırnağına sert bir cisimle vurulması, zedelenme, ayak parmaklarını sıkıştıran sivri uçlu ayakkabılar, tırnakların oldukça fazla dipten kesilmesi ve ayak tırnağına basılması tırnak mantarına neden olmaktadır. Tırnak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Enfeksiyona sebep olan mantarlar ortak kullanıma açık nemli ve ılık ortamlarda bulunmaktadırlar. Yüzme havuzu, soyunma odaları gibi ortak kullanılan banyo ile duşlar, bahçe, pedikür yada manikür aletlerinin kullanımı tırnak mantarı bulaştırmaktadır. Tırnak mantarı enfeksiyonu kendiliğinden iyileşmeyen bir hastalık türüdür. Doktorlar tarafından verilen önerilere ve önerdikleri ilaç tedavisine uymak gerekir. Mantar enfeksiyonlarında doktorunuz tarafından önerilmekte olan ilaç, hastalığa sebep olan mantarın geliştiği ve yaşadığı yere tırnak yatağına yaklaşarak oluşan enfeksiyonu ortadan kaldırmaktadır. Bu şekilde doktorunuz tarafından önerilmekte olan süre ve dozda kullanacağınız ilaç ile tedaviniz gerçekleşmektedir. Doktorunuz mantar enfeksiyonu için ağız yolu ile alabileceğiniz ilaç yazmaktadır. Ayak tırnağı mantarında tedavi süresi yaklaşık olarak üç ay sürmektedir. El tırnağı mantarlarında ise tedavi süresi yaklaşık iki ay sürmektedir. Hangi tedavi yönteminin sizin için uygun olduğunu öğrenmek için doktorunuza başvurarak detaylı bilgi almalısınız.

Tırnak Mantarından Korunmak İçin Uzmanlar Şu Önerilerde Bulunuyorlar
 • Ayaklarınız normalinden fazla terliyor yada nemli kalmakta ise gün içinde çoraplarınız değiştirmelisiniz.
 • Ayaklarınızı olabildiğince kuru ve temiz tutun.
 • Ev içinde kullanılmakta olan havluların kişiye özel olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Pedikür ve manikür için sterilize edilmiş aletler yada en iyisi kendi aletlerinizi kullandırın.
 • Halka açık duş ile yüzme havuzu alanlarında terlik kullanmalısınız.
 • Ayağınıza uyan, sivri uçlu olmayan rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz.
 • Ayak tırnaklarınızı, parmak ucunu geçmeyecek biçimde düz olarak kesmelisiniz.
Tırnak Mantarına Yakalanma Riski Yüksek Olanlar İse Şöyle Sıralanıyor
 • Dansçılar, koşucular ve atletler gibi ayaklarına fazla yüklenenler.
 • Bağışıklık yetersizliği olan kişiler (HIV-AIDS enfeksiyonu.)]]> Tırnak Sararması https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-sararmasi.html Mon, 22 Oct 2018 05:30:23 +0000 Tırnak Sararması, Tırnaklarda oluşan sararma çoğu zaman edinmiş olduğunuz alışkanlıklardan kaynaklı olmaktadır. Hastalıkta değil ama hastalık sebebiyle oluşan tırnak sararmaların da bir başka hastalık belirtileri de gör Tırnak Sararması, Tırnaklarda oluşan sararma çoğu zaman edinmiş olduğunuz alışkanlıklardan kaynaklı olmaktadır. Hastalıkta değil ama hastalık sebebiyle oluşan tırnak sararmaların da bir başka hastalık belirtileri de görülmektedir.

  Tırnak Sararması Nedenleri
  İnsanların doğuştan gelen özellikleri arasında tırnak sararması ile sonuçlanmakta olan gen sorunları yoktur. Tırnaklarda oluşan sararmalara dış etkenler sebep olmaktadır.

  Yaş: Yaş ilerledikçe vücut deforme olur. Bu deforme zaman içinde tırnaklarda da kendini göstermeye başlar. Tırnak dokusu artık eskisi gibi kendini yenileyemez hale gelir, buda tırnaklarda sararmaya ve başka sorunlara  da neden olabilir.

  Mineral Eksikliği: Vücutta bulunması gereken minerallerin eksikliğinde tırnakların renginde gözle görülür değişme ile sertlik kaybı gibi fonksiyon bozuklukları görülmektedir.

  Sık Kullanılan Ojeler: Tırnaklarınızda sürekli olarak oje bulunmakta ise tırnağın ihtiyacı olan oksijeni kesiyor olabilirsiniz. Özellikle de sürmüş olduğunuz oje kalın bir katman oluşturuyor ise tırnak sararması olan kadınlarda sararmaya neden olan en büyük etken oje kullanımıdır. 

  Sigara Kullanımı: Sigara dumanında bulunan katran ile nikotin maddeleri tırnaklarda sararmaya neden olmaktadır. Böyle bir durumda tek tırnak değil parmak ucundaki deri de sararır. Ayrıca; sigara içimi kan dolaşımını parmak uçlarına oldukça az oksijen taşıdığından tırnaklarda sararmaya sebep olacaktır.

  Tırnak Mantarı Hastalığı: Tırnak mantarının en büyük belirtisi tırnak sararması yada kahverengi renk almasıdır. Tırnak yatağına yerleşmiş olan mantarlar sarı renkli de olabilen daha birçok çeşitli renk pigmentleri üretmektedirler. Hastalığın ilerleyen aşamalarında tırnaklarda kötü koku oluşmaya başlar, tırnak yatağına yerleşen mantarlar tırnak dokularına ciddi hasar vermeye başlar. Tırnak dokusu kolayca aşınır bir hale gelecektir. Tırnak mantarı hastalığı tıbbi destek isteyen oldukça ciddi bir tırnak sorunudur, bir uzmana başvurmalısınız.

  Bazı Hastalıklar: Tırnaklarınızda oluşan sararmaya başka hiçbir açıklama getirmemekte iseniz aşağıda belirtilen hastalıklar ile ilgili kontrole girmek oldukça faydalı olacaktır.
  • Şeker hastalığı
  • Oldukça az görülen sarı tırnak sendromu
  • Karaciğer, böbrek ve akciğer sorunları
  Görülen bu hastalıların ortak özellikleri oksijen emilimi ile kan dolaşımını zayıflatarak bazen tırnak dokularının yeterli miktarda beslenmemesine neden olmaktadır.

  Eldiven Kullanımı: Özellikle de iş gereği günün oldukça büyük bir kısmını eldiven giyerek geçirmek ellerin uzun zaman havasız kalmasına ve doğal olarak da tırnakların hava almamasına sebep olmaktadır. Havasızlık nedeni ile tırnaklar yıpranır ve güçsüzleşir.

  Tırnak SararmasıTırnak Sararması Nasıl Geçer

  Limon: Limon suyu kullanımı oldukça iyi bir temizleme yöntemidir. Bir bardak su içerisine bir tüm limonu sıkarak parmaklarınızı içine koyun. Eğer taze limon yok ise yerine limon yağı yada işlenmiş limon tuzu da kullanabilirsiniz.

  İlaç Tedavisi: Tırnaklarda oluşan mantar yalnızca reçetesiz ilaçlar yada kremle giderilemiyor. Bir doktora başvurarak doktorun önermiş olduğu ağız yoluyla alınabilen antifungal ilaçların kullanımı zorunlu değildir.

  Oksijenli Su: Karbonat ile oksijenli suyu macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırarak oldukça faydalı ve doğal bir tırnak beyazlatıcı elde etmiş olursunuz.

  Tırnak Törpüsü: Sararmış olan tırnağı törpüleyerek sararan kısımlardan arındırabilirsiniz. Ancak hep aynı yöne törpüleyin ve kaliteli törpü tercih edin. Tırnak ya]]> Tırnakta Dikey Çizgiler https://www.tirnak.gen.tr/tirnakta-dikey-cizgiler.html Mon, 22 Oct 2018 14:52:24 +0000 Tırnakta Dikey Çizgiler, Tırnaklarda meydana gelen değişiklikler genelde sağlığımızla alakalı olup tırnakta dikey çizgilerde sağlığımızla alakalı bir şeyler anlatmak istiyor olabilir. Uzmanlar genelde tırnakta dikey Tırnakta Dikey Çizgiler, Tırnaklarda meydana gelen değişiklikler genelde sağlığımızla alakalı olup tırnakta dikey çizgilerde sağlığımızla alakalı bir şeyler anlatmak istiyor olabilir. Uzmanlar genelde tırnakta dikey çizgilerin herkeste görülebileceğini ve yaşla birlikte artabildiği gibi tırnağın neme ihtiyacı olduğunu gösteren bir işaret de olabileceğini söylemektedir.

  Tırnakta Dikey Çizgilerin Sebepleri:

  Tırnakta dikey çizgiler için bazı noktalara da dikkat çekmek gerekir. Genelde ameliyat olmuş hastalarda, tırnak inceldiğinde, yaşlılığa bağlı olarak, kadınlarda derin manikür ile tırnak plağı hasarı oluştuğu durumlarda, vitamin eksikliği durumunda, bazı ilaçların yan etkisi sonucunda tırnakta dikey çizgiler görülebilir.

  Tırnakta Dikey ÇizgilerTırnaktaki Dikey Çizgilerin Giderilmesi İçin Öneriler:

  Tırnak plağı üzerindeki dikey çizgiler için herhangi bir tedavi şekli yoktur, fakat kozmetik olarak ya da ev yapımı tedavi şekilleriyle tırnakta dikey çizgilerin düzeltilebildiği bilinmektedir. Tırnaktaki dikey çizgilerin giderilmesi için yapabileceğimiz önlemler, gün içinde tırnağın nemli kalmasını sağlamak ve vazelin, zeytinyağı ya da tırnak nemlendiricileri ile tırnağı nemlendirmek olabilir. Bu önlemler gece yatarken yapılırsa tırnağın gece boyunca dış etkenlerden korunarak daha çok nemli kalmasını ve hızlı iyileşmesini sağlanabilir.

  Tırnaktaki dikey çizgilerin giderilmesi için besin desteğinin faydası kuşkusuz vardır. Tırnak sağlığı için protein, folik asit, hidrolik asit, C vitamini ve fosfor almanın önemini uzmanlar vurgulamaktadır. Gıdalarınızı desteklemek için arı sütünde bol miktarda bulunan B vitamini kullanılabilir. Bunlara ek olarak bol miktarda su tüketilmelidir.

  Uzmanlar tırnak plağı üzerindeki çizgilerin dikey olduğu durumlarda korkulacak bir sağlık problemi olmadığı konusuna vurgu yapmaktadır. Fakat tırnak plağında yatay çizgiler varsa ciddi sağlık sorununun habercisi konusunda uyarmaktadırlar. Uzmanlar tırnak plağı üzerindeki çizgilerin dikey olduğu durumlarda korkulacak bir sağlık problemi olmadığı konusuna vurgu yapmaktadır. Fakat tırnak plağında yatay çizgiler varsa ciddi sağlık sorununun habercisi konusunda uyarmaktadırlar. Şeker hastalığı, konjestif kalp rahatsızlığı, karaciğer rahatsızlığı, hepatit, akciğer sorunları gibi bir dizi hastalıkların belirtisi olduğunu uzmanlar söylemektedir.

   

   

  ]]>
  Tırnak Morarması https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-morarmasi.html Mon, 22 Oct 2018 16:20:08 +0000 Tırnak Morarması, Ayak bakımı için tırnakların sağlıklı olması gerekmektedir. Sağlıklı tırnak hem şekil hem de renginden anlaşılır. Tırnakta meydana gelen renk değişimi yada şekil değişikliği farklı hastalıkların Tırnak Morarması, Ayak bakımı için tırnakların sağlıklı olması gerekmektedir. Sağlıklı tırnak hem şekil hem de renginden anlaşılır. Tırnakta meydana gelen renk değişimi yada şekil değişikliği farklı hastalıkların işaretidir. Siyanoz olarak da bilinen tırnak morarması çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Tırnak morarması genellikle ayak tırnaklarında görülmektedir. Ayak tırnaklarında oluşan morarma tırnaklarda kalınlaşmaya neden olur.  

  Tırnak Morarmasının Nedenleri

  Tırnak morarmasının bazı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler arasında en önemlisi vücuttaki oksijenin olması gerektiği düzeyden daha az olmasıdır. Oksijen seviyesinin yetersiz kalması tırnakta morarmaya neden olur. Özellikle astım rahatsızlığı olan kişiler de tırnak morarması çok sık görülür. Çünkü astım rahatsızlığının nedeni hastaların oksijensiz kalmasıdır. Özellikle astım rahatsızlığı olan kişiler tırnak da morarma görürse hemen doktora başvurmalıdır. 

  Tırnak morarmasının bir diğer nedeni de ayakkabı seçimidir. Ayakkabı seçimi ayak sağlığı için çok önemlidir. Kişiler ayakkabı seçiminde ayağı sıkmayan, rahat, yüksek topuklu olmayan ayakkabı tercih etmelidir. Özellikle ayakkabının burun kısmına dikkat edilmeli ve burun kısmını sıkmayan ayakkabı tercih edilmelidir. Burun kısmı dar olursa ayakkabı tırnaklara baskı yapar ve tırnakların morarmasına neden olur. Tırnakların boyu da tırnak morarmasına neden olur. Ayak tırnakları uzun olursa ayakkabının ön kısmı ile temas eder ve uzun süre ayakkabı ile temas halinde olursa tırnak geriye doğru itilir. Tırnağın ayakkabı içinde rahat hareket etmemesi ve geriye doğru itilmesi tırnak morarmasına neden olur.

  Tırnak morarmasının bir diğer nedeni de birçok kişinin karşılaştığı tırnak mantarıdır. Tırnak da oluşan mantar tırnak morarmasına neden olmaktadır. Dermatofit denilen organizmalar mantar oluşumuna neden olur. Mantar tırnağın yatağına yerleşen bir enfeksiyondur. Genel olarak tırnak hastalıklarının nedeni tırnak mantarıdır. Tırnakta oluşan mantar belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Tırnakta soyulmalar ve pul şeklinde kalkmaların olması
  • Ayak tırnakların da ağrı 
  • Tırnak kenarlarına kirlerin birikmesi 
  • Tırnak renginin değişmesi 
  • Tırnak da mantar varsa tırnağın rengi önce sarı olur daha sonra morarmaya başlar.
  Tırnak MorarmasıTırnak Morarması Nasıl Tedavi Edilir

  Tırnak morarmasının tedavisi için öncelikle tırnak morarmasının nedeni araştırılmalıdır. Eğer tırnak morarmasının nedeni içsel bir hastalık ise tedavi süreci  diğer nedenlere göre biraz uzun sürebilir. Örneğin bronşit, astım yada kalp rahatsızlığından dolayı kaynaklanan tırnak morarmasının tedavisi uzun sürebilir. Tırnak morarmasının nedeni mantar kaynaklı ise ilk öncelikle doktora başvurulmalı ve mantar tedavisi için krem ve ilaçlar kullanılmalıdır. Mantar sorununa karşı kullanılan kremler sayesinde tırnak morarması da ortadan kalkacaktır. Tırnak morarmasının nedeni ayakkabı ise kişiler ayakkabı seçimine dikkat etmelidir. Ve ayak şekillerine uygun ayakkabı seçmelidir. Ayrıca kişiler mevsime uygun ayakkabı tercih etmelidir. Özellikle yaz mevsiminde açık ayakkabı tercih edilmelidir. 
  ]]>
  El Tırnak İltihabı https://www.tirnak.gen.tr/el-tirnak-iltihabi.html Tue, 23 Oct 2018 15:50:00 +0000 El Tırnak İltihabı, Tırnak bakımı oldukça önem arz eden bir durumdur. El tırnak bakımı düzenli yapılmadığı taktir de iltihaplanma durumu söz konusudur. El tırnak iltihabı çoğunlukla bir darbe veya yaralanmalar sonucunda e El Tırnak İltihabı, Tırnak bakımı oldukça önem arz eden bir durumdur. El tırnak bakımı düzenli yapılmadığı taktir de iltihaplanma durumu söz konusudur. El tırnak iltihabı çoğunlukla bir darbe veya yaralanmalar sonucunda elde bulunan tırnakların darbe alması sonucunda oluşmaktadır. El tırnaklarında iltihap oluşmasının bir çok neden bulunmaktadır. Parmaklardan kaynaklı oluşan enfeksiyonlar bağlı oluşan iltihaplanmaya halk arasında dolama olarak isimlendirilmiştir. El iltihabı mikrop ve bakterilerin tırnak diplerinden oluşan bir iltihaplanma nedenidir. Çoğunlukla tırnak iltihapları şiş, iğne, bir yere çarpma, kıymık batması ve tırnak kesim işlemleri sonucunda parmak uçlarında bulunan mikroplar bu yararın içerisine girmesiyle birlikte iltihaplanma oluşmaktadır. El tırnaklarındaki iltihaplanma sonucunda başlangıçta ufak bir acı hissi oluşmaktadır. Bu mikroplar zamanla yararın içinde çoğalmasıyla birlikte iltihaplanma çoğalarak acıda artar. Bu iltihaplanma sonucu ile şişlik ve kızarıklık oluşur. Eğer iltihaplanmaya zamanında müdahale edilmediği taktirde iltihap kesinlikle kemik dokusuna etki ederek. Zamanla kemiksi dokunun iltihaplanmasına neden olur. Kişi bu dönemde sağlığına dikkat etmediği taktirde iltihap kan yoluyla kana karışarak diğer organların tahrip olmasına neden olur. Bu nedenle el parmaklarında tırnak iltihabı ciddi bir rahatsızlık türüdür. Zamanla tırnak bölgesinde oluşan şişlik ve kızarıklıklar ele yayılır. Akabinde kemiksi doku ve önlem alınmaz ise kan yoluyla ciddi tahribatlara neden olabilecek durumu göz önüne alındığı taktirde kişi el tırnaklarında iltihap oluştuğu taktirde kısa süre içerisinde tedavi olmalıdır. 

  El Tırnak İltihabıEl Tırnak İltihabının Tedavi Yöntemleri

  El tırnak iltihabına maruz kalan kimse iltihaplı bölgenin yayılmaması ve daha fazla enfeksiyon kapmaması için ciddi anlamda bakım gerçekleştirilmelidir. El tırnakları enfeksiyon kapması halinde iltihap oluşur. Bu iltihabın öncelikle kurutulması gerekmektedir bu iltihap kurutulmadığı taktirde ağrı şiddetlenerek kişisel ihtiyaçları engelleyecek düzeye gelir. Evde kendi kişisel bakımın yapan kimse öncelikle iltihaplı bölgeyi tentürdiyot ile temizlenerek dezenfekte edilmesi gerekir. Eğer iltihaplı bölgede şişkinlik durumu bulunmakta ise bölgede oluşan iltihap uygun şekilde sıkılarak irin çıkartılır. Akabinde tüm irin çıkınca bu defa bölge dezenfekte edilir ve sargı beziyle sarılır. Zamanla iltihaplı bölgenin kuruduğu gözlemlenecektir. Şayet iltihaplı bölge kurumaz ve ağrılar devam ederse konu uzman hekime bildirilir. Uzman hekimin uygulayacağı ilaç ve merhem tedavileri ile kısa süre içerisinde el tırnak iltihabının kaybolduğu gözlemlenecektir. 

  El Tırnak İltihabında Cerrahi 

  El tırnakları bazen iltihaplanır ancak yapılan merhem ve ilaç tedavileri kimi hastalarda yeterli olmamaktadır. Bu nedenle bir kısım cerrahi operasyonlar ile iltihabın temizlenmesi gerekir. Bunun için iltihaplanan bölge neşter ile cerrah yardımı ile açılarak temizlenir. Böylelikle temizlenen bölge dezenfekte edilerek sarılır. Bu hususla el tırnağı iltihabı zaman içerisinde kuruyarak hasta sağlığına kısa süre içerisinde kavuşur. Ancak beklenmeyen bir durum söz konusu olursa apse kendisini yenilemesi halinde konu uzman hekime bildirilmelidir. Uzman hekimin bildirdiği doğrultuda ilaç tedavileri harfiyen yapılmasında fayda bulunmaktadır.
  ]]>
  Ayak Tırnak Batması https://www.tirnak.gen.tr/ayak-tirnak-batmasi.html Tue, 23 Oct 2018 21:41:08 +0000 Ayak Tırnak Batması, Ayak tırnak batması hemen hemen herkesin başına gelen bir durumdur. İlk basta fazla rahatsılık vermese de sonraları kişiyi rahatsız etmeye başlar. Bunun neden olduğunu ve nasıl geçtiğini öğrenelim. Ayak Tırnak Batması, Ayak tırnak batması hemen hemen herkesin başına gelen bir durumdur. İlk basta fazla rahatsılık vermese de sonraları kişiyi rahatsız etmeye başlar. Bunun neden olduğunu ve nasıl geçtiğini öğrenelim.

  Ayak tırnak batmasının nedenleri: Tırnak batması sert tırnağın yumuşak dokuyu sıkıştırıp tahriş etmesi sonucu tırnak batması oluşur. En çok tırnak batması ayak baş parmağında görülür. Ayak tırnak batması genelde ergenlik dönemine giren gençler de daha çok görülür. Tırnak batması genelde dar ayakkabı giyilmesinden, topuklu ayakkabıdan, yanlış tırnak kesiminden, darbeler ve kilo alımı da tırnak batmasına yol açar. Tırnak batması kendini kızarıklık, şişlik ve şiddetli ağrı ile kendini belli eder. Bunların yanı sıra ayakkabı giyemez, çünkü ağrı yapar. Ayrıca çorabı kirleten akıntı ve koku oluşmaya başlar. Tırnak batması ciddiye alınması gereken bir durumdur. İlerleyen zamanlarda kişiyi oldukça rahatsız etmeye başlar. Tırnak batması olan bölgede kanama olur. İlerleyen zamanlarda iltihaplanma olur. Bu durum kangrene kadar yol açar. Doktor çoğu zaman antibiyotik ve mantar ilaçları önerir. Bunun yanında da evde yapmamız gerekenler vardır. Şimdi size bunları anlatmak istiyorum.

  Ayak Tırnak BatmasıAyak tırnak batması nasıl geçer İlk başta yapmamız gereken doğru tırnak kesimi ve ayakkabı tercihi olmalıdır. Tırnağımızı düz bir şekilde kesmemiz gerekir. Ayakkabı ise geniş ve topuksuz olanlarından olmalıdır. Tırnağın battığı yeri biraz kaldırıp arasına pamuk yerleştirmeye çalışın. Tırnağın et ile temas etmemesi gerekir. Bu işlem canınızı biraz yakacaktır. Bundan sonra yapmanız gereken evde kendimizin yapacağı güzel bir krem. Bu krem hem ağrıyı kesiyor, hem de daha çabuk geçmesini sağlıyor.
  • 1 çorba kaşığı vazelin
  • 5 tane aspirin
  Aspirini bir güzel tahta havanda ezelim, sonra vazelini cam bir kabın içine alalım. Daha sonra toz haline getirdiğimiz aspirini içine katalım. Birbiri ile bir güzel karıştıralım. Kremimiz hazır, bu kremi akşam yatmadan önce tırnak batması olan yere sürün, sonra üzerini hafif bir şekilde saralım. Sabaha kadar bu şekilde bekletelim.
  ]]>
  Rüyada Tırnak Kesmek https://www.tirnak.gen.tr/ruyada-tirnak-kesmek.html Tue, 23 Oct 2018 23:01:11 +0000 Rüyada Tırnak Kesmek:, Güç ve kuvvet sahibi olmaya, düşmanı yenip zafer elde etmeye, hayırlı olaylar ile karşılaşmaya, hayır işlerinde bulunmaya, temiz amele, zor çözülecek olan bir sıkıntının son bulacağına, rahatlamay Rüyada Tırnak Kesmek:, Güç ve kuvvet sahibi olmaya, düşmanı yenip zafer elde etmeye, hayırlı olaylar ile karşılaşmaya, hayır işlerinde bulunmaya, temiz amele, zor çözülecek olan bir sıkıntının son bulacağına, rahatlamaya, uzun zamandır üzüntü yaratan durumlardan kurtulup huzura ermeye, yeni başlangıçlara ve temiz hayata işaret eder. Bazı tabircilere göre rüya sahibinin geçmiş günlerde yaşadığı ve kendisinin hala etkisinde kaldığı, gün geçtikçe daha çok hatırlayıp rahatsız olduğu olaylardan kurtulacağına, yakın bir zamanda yaşadığı ve kendisinde büyük etki yaratan olayları unutup yaşamına devam edeceğine ve güzel günler göreceği şeklinde yorumlanır.

  Rüyada tanımadığı birinin tırnağını kestiğini görmek, hayırsız işler yapan, İslamdan uzaklaşan, yanlış yollara sapıp çeşitli günahlar işleyen ve bu sebeplerden dolayı herkes tarafından ayıplanan bazı arkadaşlara veya yakın dostlara yardım etmek, bu kişilere yol gösterip doğru yola yönlendirmek ve iyi işler yapmasını sağlamak anlamına gelir. Rüya sahibinin iyimser düşünceleri, maneviyatı ve yaptığı iyilikler ile herkesin takdirini toplayacağını ve saygın kişiliği ve dürüstlüğü ile övgü toplayacağı şeklinde tabir edilir. 
  Rüyada gece tırnağını kestiğini görmek, bu rüya aslında pek hayra yorulmaz. Rüya sahibinin büyük emek verip tam sonuna geldiği bir işin bozulacağına, yaşanacak tatsızlıklara, aile içinde büyük tartışmalar yaşanmasına, hatta evliliklerin bozulmasına kadar gidecek olan kavgalara, rüya sahibinin yaşayacağı ve oldukça derinden etkileneceği olumsuz olaylarla karşılaşacağına alamet eder.
  Rüyada gündüz tırnak kestiğini görmek, rüya sahibinin yakın çevresine oldukça saygılı davranıp takdir toplayacağına, yapılan işlerin hakkıyla yapılmasına, rüya sahibinin asla kimsenin hakkını yemeyen, temiz ve helal ekmek yiyen biri olduğu anlamına gelir.
  Rüyada annesinin tırnağını kestiğini görmek, rüya sahibinin annesini mutlu edecek işler yapacağına ve bu nedenle annesinin hayır duasını alıp hayırlı evlat olacağına, annesinin üzmeyip onun istediği şeyleri yapıp, bu vicdanlı davranışları sayesinde işlerinin devamlı yolunda gideceğine delalet eder.

  Rüyada el tırnaklarını kestiğini görmek, rüya sahibinin iş hayatında çok çalışacağını ve kademe atlayarak kariyer kazanacağına, temiz ve helal paralar kazanmaya, yalandan uzak durup dürüst bir hayat sürmeye, kişiliğinden ödün vermeyip, doğru yolda ilerleyerek bildiklerinden asla şaşmadan hareket edip yüksek mertebelere ulaşmak ile tabir edilir. 
  Rüyada bir hayvanın tırnağını kestiğini görmek, rüya sahibinin oldukça vicdanlı biri olduğu anlamına gelir. Kimsenin ahını almayan, hiç kimseyi incitmeyen, oldukça iyi ve birçok kişi tarafından örnek alınan rüya sahibinin bu davranışlarından dolayı ahiret hayatının da güzel olacağı şeklinde tabir edilir.
  Rüyada ojeli tırnak kestiğini görmek, rüya sahibinin hayatında meydana gelecek birtakım değişikliklere, alacağı yeni kararları ailesine sunup onların da fikirlerini almaya işaret eder. Bu rüyayı gören kişi bayan ise açıksa kapanmaya ve maneviyatının güçleneceğini anlamına gelir. Rüyayı gören kişiye yaşlı ise umre yolculuğu yapacağını ve uhrevi hayatını yüceltildiği anlamına gelir.
  Rüyada tırnaklarını keserken kanattığını görmek, rüya sahibinin aşırı duyguları yüzünden yalnız kalacağına, kendini okumaya ve ilme vereceğine, bu yolda oldukça çaba göstereceğine ve bu yolda birçok üzüntü ve acılara katlanıp kendini geliştirmek şeklinde yorumlanır.

  Rüyada Tırnak KesmekRüyada tırnaklarını dipten kestiğini görmek, rüya sahibinin yapacağı bir hatadan dolayı etrafındaki kişileri üzeceği ve bu nedenle sürekli kendisini suçlayıp zor günler yaşayacağına alamet eder.
  Rüyada evde tırnak kestiğini görmek, rüya sahibinin aile bireylerinin Allah sevgisi ile dolu olduğununa, iman güçlerinin yüksek olduğuna, temiz ahlaklı olmaya ve bu nedenl]]> Tırnak Altı İltihabı https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-alti-iltihabi.html Wed, 24 Oct 2018 05:29:36 +0000 Tırnak altı iltihabı, Günümüzde çalışma hayatının hızlı bir şekilde büyümesine bağlı olarak bu hastalık özellikle erkeklerde daha çok ve sık karşılaşılan bir durum haline gelmiştir. Tırnak altı iltihabı, insa Tırnak altı iltihabı, Günümüzde çalışma hayatının hızlı bir şekilde büyümesine bağlı olarak bu hastalık özellikle erkeklerde daha çok ve sık karşılaşılan bir durum haline gelmiştir. Tırnak altı iltihabı, insanlarda tırnakla derinin birleştiği yerde oluşmaktadır. Bir diğer adıyla insanlar arasında dolama adıyla bilinir.  Bu bölgede tırnağın deriye batması ya da baskı yapmasına bağlı olarak oluşan iltihaplanma, müdahale edilmediğinde bu bölgelerdeki dokulara zarar vererek sürekli olarak iltihabın oluşmasına neden olur. Bu durum bazı insanlarda tam olarak kronik bir hal almıştır. Bu nedenle iltihap bu kişilerde iyileşse bile birkaç gün sonrasında tekrar oluşacaktır. Tırnak ile derinin birleştiği bölgede çok fazla miktarda ölü deriler bulunmaktadır. Bu ölü deriler, aslında iltihabın oluşmasını daha da tetiklediği için kesinlikle iltihap oluşan ya da oluşacak olan bölgelerin sık sık yıkanması gerekmektedir. Bu şekilde bakterileri de bölgeden uzaklaştırabilirsiniz. unutmayın ki bu bölgelerdeki bakteriler, direk olarak iltihabın oluşumunda bazı etkiler yapacaktır. Halk dilinde dolama olarak bilinen bu hastalık tıbbi olarak da Panaris olarak bilinmektedir. Tırnak dibi iltihabı, çok eski zamanlardan beri insanların büyük sorunlarından biri olduğu için günümüze kadar çeşitli ilaçlar geliştirilerek bu sorunun çözümü kolaylaştırılmıştır.

  Tırnak Altı İltihabı

  Tırnak altı iltihabı sebepleri:

  İnsanlarda genellikle ayak terlemelerinin fazla olduğu zamanlarda ortaya çıkarmaktadır.

  • Tırnak altı iltihabının en büyük belirtisi, insanlarda karşılaşılan şiddetli ağrılardır. 
  • Ağrıların aşırı fazla olması kişilerin yürüme şekillerinin bile değişmesine neden olabilmektedir. Bu durumun görüldüğü her on kişiden sekizinde yürüme problemi ortaya çıkar.
  • Tırnak altı iltihabının bir diğer belirtisi ise insanlarda görülen kanamalardır. Tırnak üzerindeki kanamalar nedeniyle kişiler ayakkabı giyemezler. Ağrıya dayanarak ayakkabı giyen insanlarda ise kanayarak tekrar kuruyan bu bölge direk olarak çoraba yapışarak kişilere dayanılmaz acılar vermektedir. Bu durum tırnak altı iltihabı iltihabının büyük belirtisidir.
  • İnsanlara oluşan tırnak altı iltihabı çok net bir şekilde görülebilirsiniz. Genellikle ayak baş parmağında oluşan bu durum genellikle tırnak diplerinde beyazlıklar ile ortaya çıkmaktadır.
  • Son olarak tırnak kenarlarındaki renk değişimi önemli bir belirtileridir. Bu belirti her tırnak altı iltihabı sorununda ortaya çıkan bir durumdur. 

  Tırnak altı iltihabı tedavisi nasıl yapılır Bu sorun için öncelikle net olarak teşhis konulmalıdır. Bunun için doktorun sadece göz ile muayenesi yeterli olur. Doktorunuz gözle muayene yaptıktan sonra iltihabın varlığını anlayabilir. Bu durumlarda eğer tırnak altı iltihabı çok azsa krem tedavileri ve aynı zamanda antibiyotik tedavileriyle müdahale edilir. Fakat bazı insanlarda sorun çok daha büyük olduğu için bazı cerrahi operasyonlar yapılabilir. Yapılan cerrahi operasyonlarla, tırnak altında oluşmuş olan iltihaplı apse alınarak ilaç tedavilerine devam edilir. Bu nedenle sizlerde erkenden doktora giderek sorunun büyümeden çözülmesini sağlayabilirsiniz. Aksi durumlarda ciddi olarak sorunlar yaşayabilirsiniz.

  ]]>
  Ayak Tırnağı İltihabı https://www.tirnak.gen.tr/ayak-tirnagi-iltihabi.html Wed, 24 Oct 2018 15:12:34 +0000 Ayak Tırnağı İltihabı, organların içinden en az bakıma ihtiyaç duyan ve en çok çalışan ayaklarımızda bulunan tırnakların iltihaplanmasının bir çok nedeni vardır. Ayak tırnağı iltihabının en önemli sebebi ise t Ayak Tırnağı İltihabı, organların içinden en az bakıma ihtiyaç duyan ve en çok çalışan ayaklarımızda bulunan tırnakların iltihaplanmasının bir çok nedeni vardır. Ayak tırnağı iltihabının en önemli sebebi ise tırnak batmasıdır. Tırnak batması en fazla başparmakta görülür. Ayak tırnaklarının uzaması ile deri Yan taraftan içe doğru gömülür ve iltihaplanmaya neden olur.

  Ayak tırnağı iltihabının nedenleri
  • Ayağın rahatını bozan, fazla sıkan dar kalıplı ve yüksek topuklu ayakkabılar, ayak tırnaklarını sıkıştırarak fazla büyümesine neden olur. Bu da iltihaplanma ile sonuçlanır.
  • Tırnakların yanlış kesimi ile kenarda kalan deri tırnağın içine gömülür ve iltihaplanmaya neden olur. 
  • Mantar enfeksiyonu gibi durumlarda tırnak etkilenir ve fazla büyür. Bu da hastalığa neden olur. 
  • Bazı araştırmacılar ise hastalığın genetik olabileceğini söylemiştir. Yani ailede tırnak batması ile oluşan ayak tırnağı iltihabına matiz kalan birinin olması diğer aile üyelerini aynı şekilde etkileyeceğini söylerler.
  Ayak Tırnağı İltihabıAyak tırnağı iltihabının belirtileri

  Genellikle bütün gün su içinde bulunan insanlarda ayak tırnağı iltihabı görülmektedir. Bu iltihaplanma yavaş ve sürekli gelişir. Enfeksiyon kapmış ayağın şekli normalden farklıdır. İltihaplanan yerde sarı renkte sıvı sızar. Tırnaklarda fazlasıyla ağrı hissedilebilir. Ayak tırnaklarında renk değişimi gözlenir. 

  Ayak tırnağı iltihabının tedavisi

  Hastalığın derecesine göre tedavi yöntemi değişir. Eğer iltihaplanma ileri derecede ise cerrahi tedavi uygulanır ve enfeksiyon kapan tırnak boşaltılır. Bunun yanı sıra ağız yoluyla alınan ilaçlar ile ve iltihap kurutucu ilaçlar ile de tedavi uygulanabilir. Yine kükürt barındıran merhemler ve alkol karışımı ile jansiyen morunun karışımı da ağrıyı keser ve iltihaplanmanın ilerlemesini önler.
  ]]>
  Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-mantarina-bitkisel-cozum.html Wed, 24 Oct 2018 23:41:34 +0000 Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm: Tırnak mantarı bulaşıcı olup, çoğu zaman insanların ortak kullanım  alanlarından bulaşır. Tırnak mantarı genellikle ayakta olur diye bilinir, ancak el tırnaklarında da olabiliyor. Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm: Tırnak mantarı bulaşıcı olup, çoğu zaman insanların ortak kullanım  alanlarından bulaşır. Tırnak mantarı genellikle ayakta olur diye bilinir, ancak el tırnaklarında da olabiliyor.

  Tırnak mantarı belirtileri 
  •  Tırnaklarda kahverengi veya sarı-yeşil renklenme.
  •  Ayak tırnaklarında hassasiyet ve acı.
  •  Ayaklarda pis koku.
  •  Tırnaklarda pul pul kalkma
  Tırnak mantarı sebepleri 
  •  Ayak parmaklarını sıkıştıran dar ayakkabılar giyilmesi.
  •  Ayak tırnağına basılma.
  •  El, ayak tırnağına sert bir cisimle vurulması.
  • Ayakların aşırı derecede terlemesi nemli kalması
  Tırnak mantarı tedavisi uzun bir süreç ister. İlaç ve tırnak cilaları ile tedavi edilmeye çalışılır. Evimizde hazırlaya bileceğimiz  bitkisel ilaçlarla da tedavi etmemiz mümkündür. Bu bitkisel ilaçlardan birkaç örnek verebiliriz.

  Tırnak Mantarına Bitkisel ÇözümKekik yağı,  Antiseptik, analjezik ve antimantar, antiviral özelliklerine sahiptir bu özellikler kekik yağını tırnak mantarı tedavisinde etkili bir ilaç yapmaktadır.

  Tedavi yöntemi: Bir çay kaşığı kadar kekik yağına iki damla zeytinyağı karıştırın, hazırladığınız karışımı mantarlı tırnaklara sürün, en az 30 dakika bekletin, Ardından durulayın ve iyice kurutun. Olumlu sonuç alabilmek için 3 hafta boyunca günde bir veya iki defa tekrarlayın.

  Sarımsak, Tedavi yöntemi: Beyaz sirke ve sarımsak yağını karıştırın ve mantarlı ayak tırnağına bu karışımı sürüp sarın, 1-2 saat bekletin daha sonra iyice yıkayarak kurulayın tırnak mantarı geçene kadar her gün yapın. Bu karışımı sarımsak yağı yoksa iki diş sarımsağı ezerek iki yemek kaşığı zeytin yağı ile karıştırarak da hazırlayabilirsiniz. 

  Limon suyu, Tedavi yöntemi: Mantarlı ayak tırnağınıza limonu suyu sürün yarım saat beklettikten sonra yıkayıp kurulayın. Bu karışımı limon suyu ve zeytin yağını eşit miktarda karıştırarak da yapabilirsiniz zeytin yağı ayaklarınızı yumuşatmaya yarayacaktır. Bu karışımı en az bir ay süreyle günde birkaç kez yapın.

  Isırgan otu, Tedavi yöntemi: Bu bitkisel ilacı hazırlamak için lazım olan kurutulmuş ısırgan otu, kurutulmuş ısırgan otundan bir miktar cezveye koyup beş dakika kaynatılır, soğumaya bırakılır. Soğuyan ısırgan otunu ezerek lapa haline getirip mantarlı tırnağa sürülür ve on dakika bekletilir. Bunu her gün düzenli olarak tırnak mantarı geçene kadar uygularsanız iyi sonuç alırsınız.
  ]]>
  Mantarlı Tırnak https://www.tirnak.gen.tr/mantarli-tirnak.html Thu, 25 Oct 2018 10:48:15 +0000 Mantarlı tırnak, genelde ayak tırnağının biri ya da birkaçında meydana gelen bir enfeksiyon türüdür. İlk başladığında tırnak yapısı beyaz ya da sarı bir görünüm kazanarak, leke boyutu git gide artar. Mantarl Mantarlı tırnak, genelde ayak tırnağının biri ya da birkaçında meydana gelen bir enfeksiyon türüdür. İlk başladığında tırnak yapısı beyaz ya da sarı bir görünüm kazanarak, leke boyutu git gide artar. Mantarlı tırnak daha çok ayak tırnağında görülse de el tırnaklarında da oluşum gösterebilir. İlerledikçe tırnaklarda kalınlaşma, renk ve şekil değişimi oluşabilir. Mantarlı tırnak estetik bakımından hoş olmayan bir görüntüye ve ağrıya yol açar. Mantarlı tırnak tedavi süreci oldukça uzun sürebilir. Ancak tedaviyle iyileştirilebilen bir hastalık türüdür. Mantar için geliştirilen ilaçların kullanımıyla mantarlı tırnak sorunu tedavi edilebilir.

  Mantarlı tırnak belirtileri

  Mantarlı tırnak farklı şekillerde belirti vererek oluşum gösterebilir. Yaşanan belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Mantarlı tırnakta genel olarak yaşanan belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Tırnak oldukça kırılgan olur.
  • Mantarlı tırnak ya da tırnaklarda kalınlaşma başlar.
  • Renk ve şekil değişimi oluşur.
  • Normal parlaklığını kaybeden tırnakta matlık oluşur.
  • Enfeksiyon nedeniyle mantarlı tırnak tamamen düşebilir.

  Mantarlı tırnak neden olur

  Mantarlı tırnak dermatofitler olarak adlandırılan tek hücreli olan mantarlar nedeniyle oluşum gösterir. Fakat maya ve küf de tırnakta mantara yol açabilir.

  Mantarlı tırnağın neden olduğu hastalıklar nelerdir

  Mantarlı tırnak ihmal edilmemesi gereken bir sorundur. İhmal edildiğinde ciddi hasarlara yol açabilir. Devamlı ilaç tedavisi uygulananlar, diyabet hastaları, bağışıklığı zayıf olanlarda mantarlı tırnak kangrene neden olabilir.

  Mantarlı tırnak tedavisi

  Mantarlı tırnağın tamamen iyileşebilmesi için tedavi süreci oldukça uzundur. Doktor gerekli incelemeyi yaptıktan sonra hasta için oral yolla kullanılacak ilaç tedavisine başlayabilir. Fakat tedavinin oral yolla kullanılan ilaçlarla yapılabilmesi için bazı ayrıntıların olması gerekmektedir. Bu ayrıntılar; Şeker hastalığı, yumuşak doku yangısı, acı ve ağrılı tırnak enfeksiyonudur. Bu tür şikayeti olan kişilerde oral yolla kullanılan ilaçlar daha faydalı olur ve enfeksiyonun dağılmasını kolaylaştırır. İlaç tedavisi 3 ay sürer. İlaçlar düzenli kullanıldığında tırnaklı mantar iyileşir.

  Mantarlı tırnak çok ilerlemişse tırnak cilası kullanılabilir. Hasat gören tırnağa gün aşırı ilaç sürülerek tedavi yapılır. Sürülen ilaç alkolle temizlenir. Bir diğer tedavi seçeneği de topik ilaçlardır. Antifungal kremler cilt tarafından kolaylıkla emilir ve mantarlı tırnak daha çabuk iyileşebilir.

  Mantarlı tırnak uygulanan tedavi seçeneklerine rağmen iyileşmemişse, kişide ciddi anlamda ağrı, enfeksiyon varsa ameliyat seçeneği düşünülebilir. Cerrahiyle mantarlı tırnak alınır. Yerine gelen tırnak enfeksiyonsuz bir şekilde gelir.

  Mantarlı TırnakMantarlı tırnak için ev tedavileri

  1 ay kaşığı zeytinyağı, 3 damla çay ağacı yağıyla karıştırılır. Elde edilen karışım ufak bir pamuk parçasıyla mantarlı tırnağa sürülür. Karışıma batırılan pamuk mantarlı tırnağın üzerine kapatılarak 10 dakika bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra mantarlı tırnak temiz bir diş fırçasıyla fırçalanır. Gün içinde 2 defa tekrarlandığında kısa sürede iyileşme sağlanabilir. İşlem yapılacağı zaman tırnakların kısa olmasına özen gösterilmelidir.

  2 damla kekik yağı ve 1 çay kaşığı zeytinyağı karıştırılır. Karışım mantarlı tırnağa tatbik edilir. 30 dakika kadar bekletildikten sonra bölge suyla yıkanır. Tırnak diplerinin nemli kalmamasına özen gösterilmelidir. Gün içinde 2 defa tekrarlanabilir.

  1 çay kaşığı sirke ve 1 çay kaşığı sarımsak yağı homojen bir şekilde karıştırılır. Karışım mantarlı tırnağa sürülür. Ardından bölge temiz bir bandajla sarılıp, 2 saat beklenir. Her gün düzenli olarak uygulandığında enfeksiyonun yayılması önlenir.

  6 tane aspirin 1 çay kaşığı sirkenin]]> Tırnak Kenarı İltihabı https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-kenari-iltihabi.html Thu, 25 Oct 2018 23:08:02 +0000 Tırnak kenarı iltihabı, Tırnağın sert kısmını, parmağa tutunan kısımda ve her iki yan tarafta bulunan yumuşak dokular durmaktadır. Bu yumuşak dokular tırnağı dışarıdan gelmesi muhtemel olan darbelere ve mikroplara kar Tırnak kenarı iltihabı, Tırnağın sert kısmını, parmağa tutunan kısımda ve her iki yan tarafta bulunan yumuşak dokular durmaktadır. Bu yumuşak dokular tırnağı dışarıdan gelmesi muhtemel olan darbelere ve mikroplara karşı korur. Tırnak kenarı iltihabı halk arasında dolama olarak bilinmektedir dolama ise, tırnak etrafındaki bu yumuşak dokularda meydana gelen iltihabi reaksiyondur. 


  Tırnak kenarı iltihabının oluşma nedenleri

  Tırnak kenarı iltihabı genellikle el tırnaklarının etrafında görülse de, nadiren de olsa ayak tırnakları etrafında da rastlanabilir. Elin en çok görülen mikrobik hastalığı tırnak kenarında oluşan iltihaplanmadır. Genellikle ev kadınlarında yada sürekli suyla temas ederek iş yapanlarda daha sık dolama görülebilir. 

  Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde tırnakta iltihaplanma daha sık görülür. Dolamanın en sık görülme sebeplerinden biride tırnak çevresine isabet eden sert darbelerdir. Kıymık yada diken batması, tırnak yemek, parmak emmek, şeytan tırnağının koparılması, tırnak batması, manikür uygulamaları ve sık su teması en sık neden olan etkenlerdir. Travma geçiren kişilerde mikroplar tırnak kenarına ulaşır ve burada iltihabi reaksiyona sebep olabilir. Bakterilerin dışında, virüsler, parazitler, mantarlarda dolamaya sebebiyet verebilir. Şeker hastalarında ve dolaşım bozukluğuna yol açan damar hastalıklarında vücudun zayıflığından kaynaklı bu bakterilerin üremesi kolaylaşır. Bazı meslek grupları işleri gereği bu iltihaba daha sık yakalana bilirler. Bunlar bulaşıkcılar, temizlikçiler, kimyasallarla çok sık temasta bulunanlar, çamaşırcılar, aşçılar, balıkçılar, sık el yıkayan sağlık personelleri ve yüzücülerde kronik olarak dolama görülebilir. Bu yüzden bu gibi işlerle meşgul olurken mutlaka eldiven kullanınız. 

  Tırnak kenarı iltihabına bağlı olarak tırnak plağı da korunmasız kaldığı için, tırnakta incelme ve kırılma gibi durumlar görülebilir. Bunun yanı sıra parmaklarda kızarıklık ve şişlik oluşabilir. Tırnağın altında iltihaplı irinli akıntı oluşabilir. Bu iltihaplı parmak tedavi edilmediği takdirde apse oluşumuna yol açabilir. Tırnaklara bulunan bu gibi iltihaplanmaların hemen çaresine bakılmadığı taktirde diğer parmaklara sıçrayabilir ve tırnakta kalıcı şekil bozuklukları, renk değişikliği, kalınlaşma ve enlemesine kabarıklıklar meydana gelebilir. 

  Tırnak Kenarı İltihabıTırnak kenarı iltihabı tanı ve tedavisi

  Tırnak kenarı iltihabı, tanısı dermatoloji uzmanı tarafından dermatolojik muayene ile koyulması gerekir. Genellikle ek hiç bir tetkike gerek duyulmaz. Ancak tedaviye direnen iltihabik durumlarda veya kronik vakalarda, dolamaya sebep olan mikrop türünü belirlemek amacıyla yaradan örnek alınarak incelenebilir ve buna uygun tedavi başlanır. Tırnak kenarı iltihabı belirtileri ile sedef hastalığında veya alerjik deri hastalıklarında tırnakta benzer durumlar görülebilir bu gibi durumlarda belirtilerin araştırılıp hangi rahatsızlıktan kaynaklandığı bulunmalıdır. 
  Dolamanın tedavisi yapılırken öncelikle koruyucu önlemler alınmalıdır. Örneğin, sürekli manikür yaptırmaktan kaçınılmalıdır, yada manikür de kullanılan aletlerin steril olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle Şeker hastalarının tırnak bakımına özen göstermeleri, mümkün olduğu kadar tırnaklarını çarpmamaları gerekir. Tırnak kenarı iltihabı tedavisinde, merhem veya antibiyotik kremler yeterli olmaktadır. Eğer ağrının varsa ağrı kesiciler de kullanılabilir. Bazen bu iltihap çok yayılmış olabilir bu gibi kronik durumlarda ise ağızdan antibiyotik tedavisi gerekebilir. 
  ]]>
  El Tırnak Batması https://www.tirnak.gen.tr/el-tirnak-batmasi.html Fri, 26 Oct 2018 11:11:34 +0000 El tırnak batması, tırnağın keskin kısmının, tırnağın yan kısmındaki  deriye gömülmesi ile oluşan ve çok acı veren bir durumdur. El tırnağın da oluşan bu batma sonucunda tırnağın battığı yerdeki yumuşak dokuda i El tırnak batması, tırnağın keskin kısmının, tırnağın yan kısmındaki  deriye gömülmesi ile oluşan ve çok acı veren bir durumdur. El tırnağın da oluşan bu batma sonucunda tırnağın battığı yerdeki yumuşak dokuda iltihaplanma meydana getirir. Bu iltihaplanma hemen tedavi edilmezse İltihaplanmanın ilerleyen evresinde iltihaplı bölgede ekstra bir doku ya da dışarı akan sarı bir iltihap sıvısı meydana gelir. Bu durum cerrahi müdahaleye kadar gidebilir.

  Tırnak batması bebeklerde ve çocuklarda pek görülmezken, yetişkinlerde ve gençlerde sıklıkla görülen bir sorundur. 

  El tırnak batması neden olur 

  • Tırnakların düzgün kesilmemesi, tırnak kenarlarının deriye gömülmesine sebep olur. Bu yüzden Tırnakların kesim şekli çok önemlidir. Tırnaklar mümkün olduğu kadar düz kesilmeli yuvaklar kenarlar bırakılmamalıdır. 
  • Tırnağın yan taraflarına alınan sert darbeler tırnak batmasına zemin hazırlayabilir. 
  • Eğer ailenizde tırnak batması varsa, sizde de tırnak batması olma olasılığı yüksektir. Bazı insanların tırnakları normalden daha yuvarlak ya da tırnak kemiği normalden daha dışarı doğru çıkık olabilmektedir ki bu da tırnak batmasına sebep olmaktadır.
  • Bazı meslek gruplarında sürekli faaliyetleri elle olduğu için el tırnaklarında batma olma olasılığı diğer insanlara göre daha fazladır. Örneğin bulaşıkçılarda, temizlikçilerde, kimyasal ilaçlarla sık temas edenlerde, çamaşırı elle yıkayanlarda, aşçılarda, balıkçılarda, sık el yıkayan sağlık personellerinde, yüzücülerde tırnak batması çok sık görülebilir. 
  • Elin en sık rastlanan rahatsızlıklarından biri tırnak batmasıdır. Genellikle ev kadınlarında veya uzun süre suyla temas ederek iş yapanlarda daha sık gelişebilir. 
  El Tırnak BatmasıEl tırnak batması tedavisi,

  Tırnak batması tedavisinde, genellikle batık bölge kesilerek temizlenir. Tırnak uzarken hem yukarı hem de temizlenen batık bölgesine doğru uzayacaktır. Ve bu durumda yine aynı problem yinelenecektir. Son yıllarda tırnak batmasına tel tedavisi de uygulanmaktadır. Bazı özel hastaneler ve güzellik merkezlerinde yapılan bu tırnak batması tedavisi diğer uygulamalara göre biraz pahalı olsa da kesin çözümlerin biri olabilir. 

  El tırnak batması ameliyatı,

  Üzülerek söylemeliyim ki el tırnak batmasına tırnak batması ameliyatı da çare olmuyor. 
  Batık tırnak ameliyatında, uzmanlar tırnak çektirme işlemine başvuruyor. Ama malesef bu rahatsızlıkta tırnak çekmede kesin çözüm olmuyor. Tırnak batması ameliyatı da olsanız, tırnak uzamaya başlayınca yine aynı sıkıntı baş gösterecektir. Bu noktada yapılması gereken en mantıklı işlem düzenli olarak manikür ve pedikür yaptırmanız olacaktır. Çünkü bu işlem, batık tırnağınızı, daha batık oluşumu yeni başlamışken yok edecektir. Böylelikle elinizdeki tırnak batmasından kurtulmuş olursunuz. Bu işlem sonrasında da mutlaka tırnaklarınıza batık için krem kullanınız. Eczanelerde tırnağınıza iyi gelecek bazı kremler vardır bunlar, Baticon, Bactroban ve Bepanthen kremleridir. Mutlaka kullanınız. 

  Tırnak Batmasına Bitkisel Tedavisi,
  • Kullanabileceğiniz bir kaç tane çay vardır. Bunlar Papatya çayı,  ada çayı, çam yaprakları çayı, incir yaprakları çayı bu karışımı hazırlarken bu çaylardan sadece birini kullanınız. 
  • 100 gram tuz
  • 1 litre sıcak su
  Bir litre sıcak suya 100 gram tuz konularak pansuman suyu hazırlayınız. Çaylarla tırnağınızın batık kısmına pansuman yapınız. Bu işlemden sonra tuzlu suda pamuk ıslatılmalıdır. Islatılan pamuk sıkılarak batan tırnak ile deri arasına yerleştirilmelidir. Bu işlem iltihapları hapsederek rahatlama sağlayacaktır.
  ]]>
  Tırnak Kesme Sünneti https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-kesme-sunneti.html Sat, 27 Oct 2018 03:27:49 +0000 Tırnak kesme sünneti, tırnak, canlı vücudun mühim olan aletlerinden biridir. Yaratılış hikmetlerinde tırnakların kendine has görevleri bulunmaktadır. Zira tırnaklar olmadan vücudu kaşımak oldukça güçtür. Tırnakların temi Tırnak kesme sünneti, tırnak, canlı vücudun mühim olan aletlerinden biridir. Yaratılış hikmetlerinde tırnakların kendine has görevleri bulunmaktadır. Zira tırnaklar olmadan vücudu kaşımak oldukça güçtür. Tırnakların temizliği ve uzadıklarında kesilmesi birçok hadis ve peygamberlerin dilinde yer almış, uygulanması gerekli olduğu sık sık belirtilmiştir. Özellikle cünup olma durumunda, vücudun her yerine ulaşması gereken su, tırnak aralarındaki kir ve pislik nedeni ile ulaşamaz.Kişi bu durumda cünupluktan kurtulamaz. Dolayısı ile tırnak temizliğinde titizlik son derece önemlidir. 

  Sünnet; Hz. Muhhammed (s.a.v)'in, Müslümanlara herhangi bir konuda söylemiş olduğu söz, koyduğu kural ve gösterdiği yol anlamına gelir. Kısaca, onun yaptıkları ve bizimde yapmamızı istediği davranışlara sünnet denir. Bir Hadis-i Şerif'te; "Ahir zamanda unutulmuş bir sünnetimi hatırlatana yüz şehit sevabı verilir." (İbni Mace) denilmektedir. Peygamberimiz, birçok şey gibi tırnak kesme hususunda da biz Müslümanlara örnek olmaktadır. Belli bir günü ve zamanı yoktur. Eskilerden beri tırnak kesmenin gece günah olduğu söylenmektedir. Bu tamamen batıl inançtan ibarettir. Eskiden elektrikler olmadığından, kesilen tırnak etrafa sıçrayabilir ve karanlıkta görülemez diye söylenmiştir. Cuma günleri, gusül abdesti almak, koku sürünmek, temiz ve yeni kıyafetler giyinmek gibi saç ve tırnak kesmekte sünnetler arasındadır. Cuma günü, Müslümanların bayramı olarak bilinir. Çünkü, o gün farz olan cuma namazı vardır. Cuma günü tırnak kesmenin şifa olduğu ve kişiyi bir hafta belalardan emin kıldığı hadislerde söylenmektedir.

  Tırnak kesme sünnetinin; peygamber efendimiz dışarıda tırnağını keserken Yahudu bir çocuğun: "Babam gibi kesiyorsun." demesiyle başladığını bir kitapta okumuştum. Peygamberimiz, Müslümanları Yahudilere benzemekten kaçınmalarını emretmiştir. Bunun üzerine efendimiz (s.a.v) tırnaklarını sırayla değil karışık kesmeye başlamış bize de öyle kesmemizi söylemiştir.

  Tırnak Kesme SünnetiTırnak kesme sünneti şekli:

  Ayaklardan önce el tırnaklarını kesmenin müstehab olduğu söylenir. Yani önce el parmak tırnaklarından başlanmalı. İlk olarak; sağ elin şehadet parmağından başlayıp, orta parmak, yüzük parmağı, serçe parmak ve son olarak baş parmakla bitirilir. Sol el içinde aynı sıraya göre tırnak kesme devam edilir. Ayaklarda ise; sağ ayak serçe parmağından başlanır ve başparmakta son bulur. Sol ayakta tam tersi serçe parmakla başlanıp serçe parmakla bitirilir.
  ]]>
  Tırnak Yemenin Zararları https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-yemenin-zararlari.html Sat, 27 Oct 2018 13:47:24 +0000 Tırnak Yemenin Zararları, İnsanlarda tırnak yeme hastalığı hemen hemen hayatının bir anında dahi olsa tırnağını yemiştir. Bazen sıkıcı bir ders dinlerken, korku filmi izler iken veya yöneticiniz ile bir gör
  Tırnak Yemenin Zararları, İnsanlarda tırnak yeme hastalığı hemen hemen hayatının bir anında dahi olsa tırnağını yemiştir. Bazen sıkıcı bir ders dinlerken, korku filmi izler iken veya yöneticiniz ile bir görüşme yapar iken kendinizi tırnak yerken bulabilirsiniz. Tırnak yeme alışkanlığı genelde çocukluk yıllarında başlamaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre gençlerin yüzde kırk beşinin ve çocukların yüzde altmışının tırnaklarını yediklerini göstermektedir. Tırnak yeme alışkanlığına on sekiz yaşına gelindiğinden sonra daha az rastlanmaktadır. Ancak tırnak yeme bazı yetişkinlerde görülmektedir. Birçok çocukla yetişkin tırnaklarını yediklerinin farkına dahi varmazlar. Çünkü bu durum onlar için artık bir alışkanlık haline gelmiştir. 

  Tırnak Yemenin Zararları Nelerdir
  • Bulunduğunuz kalabalık ortamlarda tırnak yemek sizinle dalga geçilmesine sebep olur.
  • Tırnak ile kütiküllerini yemeniz parmaklarınızın hassaslaşmasına ve kızarmasına neden olmaktadır.
  • Tırnak yemek dişlere de zarar vererek dişlerin zayıflamasına sebep olmaktadır.
  • Tırnak yemek diş köklerini de zayıflatmaktadır.
  • Tırnak yemek tırnak çevrelerinin kanamasına ve enfeksiyon oluşmasına neden olmaktadır.
  • Tırnaklarda bulunan mikrop ağzınıza geçeceğinden diş eti ve ağız içi hastalılarına sebep olmaktadır.
  • Tırnak yemek aynı zamanda da ağızda uçuk oluşumuna paronişya denilen tırnak enfeksiyonuna tırnak yatağındaki siğillere, diş eti iltihaplarına ve ortodontik sorunlara veya tırnak mantarı oluşumuna neden olmaktadır.
  • Soğuk algınlığı gibi veya başka enfeksiyonlara yakalanma riskini arttırmaktadır. Bunun nedeni ise tırnaklarda bulunan mikropların ağzınıza geçmesidir.
  • Tırnak yemenin dişlerinize vereceği bir diğer zararı ise diş minesinin çatlamasına sebep olmaktadır.
  Tırnak Yemenin ZararlarıTırnak Yemenin Sebepleri
  Tırnak yenmenin birçok nedeni vardır. Bu nedenler kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Çoğu kişi için tırnak yemenin ana sebepleri stres veye can sıkıntısı iken bu durum bazı kişilerde ise korku, yalnızlık ve anksiyete gibi duygular tırnak yemeye neden olmaktadır. Tırnak yeme alışkanlığı obsesif  kompulsif bozukluğu gibi psikolojik problemlerin arasında yer almaktadır. Ayrıca tırnak yeme alışkanlığı olan birçok çocukta yatak ıslatma, hiperaktive veya dikkat eksikliği gibi psikolojik bozukluklar görülmektedir. Tırnaklarını yiyen çocuğunuzu cezalandırmak veya azarlamak yerine bu sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olmamaktadır. Eğer çocuğunuz yalnızca siz yanındayken tırnaklarını yiyorsa bunun nedeni sizin bütün dikkatinizi üstüne çekme çabasıdır. Böyle durumlarda ise çocuğunuz ile daha fazla konuşun ve normalinden daha fazla ilgi gösterin. Tırnak yeme alışkanlığı genelde 3-4 yaşlarından önce başlamaz.
  ]]>
  Ayak Tırnağı Çekimi https://www.tirnak.gen.tr/ayak-tirnagi-cekimi.html Sun, 28 Oct 2018 11:46:40 +0000 Ayak tırnağı çekimi: Ayak tırnaklarında oluşan batma hiç bir zaman kesin tedavisi olmayan bir sağlık sorunudur. Tırnakta batma bebeklerde bile olabileceği gibi ergenlik döneminde olan kişilerde daha çok görülür Ayak tırnağı çekimi: Ayak tırnaklarında oluşan batma hiç bir zaman kesin tedavisi olmayan bir sağlık sorunudur. Tırnakta batma bebeklerde bile olabileceği gibi ergenlik döneminde olan kişilerde daha çok görülür. Tırnak batması ayaktaki sert tırnağın yumuşak olan dokuyu sıkıştırarak tahriş etmesi sonucu oluşur. Bu durum enfeksiyonlu ve artık kişide kronik hale gelecek bir rahatsızlıktır. Batan ayak tırnağında kızarıklık, şişme ve çok şiddetli ağrılar olur. Ayakta oluşan bu ağrılar yüzünden kişi ayakkabı dahi giyemeyecek hale gelir. Batan tırnak yerinden sulu ve kokulu akıntı meydana gelir.

  Tırnak batmasının nedenleri:

  • Tırnak batmasının en büyük nedenleri arasında giyilen dar ayakkabılar yer alır.
  •  Yanlış kesilen tırnaklar batmaya neden olur.
  •  Ayağa alınan darbeler tırnaklarda batmaya neden olur.
  •  Fazla kilolar ayaklara baskı yaptığı için batmaya neden olur.

  Ayak Tırnağı ÇekimiTırnak çekimi tedavisi:

  Batan ayak tırnakları için kesin olmasa da tırnak çekimi en iyi tedavi yöntemidir. Ayak tırnak çekimi için batan tırnağın tırnak yatağı uyuşturulur. Bu şekilde uyuşturulmasının nedeni tırnak çekimi yapılırken ağrının olmasını engellemektir. Tırnak çekiminden sonra ağrı kesici ilaçlar verilir. Tırnak çekimi yapıldıktan sonra istirahat etmek, ayakları kalp seviyesinin üzerine yükseltmek ve pansuman üzerine soğuk uygulama yapmak oluşabilecek ağrılara iyi gelir. Çekilen tırnak iltihaplı ise yada kişide şeker hastalığı varsa antibiyotik kullanılır. Tırnak çekiminden sonra parmağı sıkıştırmayacak ayakkabılar giyilmelidir. Giyilen dar ayakkabılar çekilen tırnağın yerinde şiddetli ağrılara neden olur. Tırnak çekiminden sonra yara iyileşme göstermezse mutlaka bir cildiye doktoruna gidilmelidir. Tırnak çekiminden sonra ilk bir iki gün ayak üzerine basılmamalıdır. parmakların sıkılmayacağı ayakkabılar giyilmelidir. Tırnak çekiminden sonra 2-3 gün çekilen tırnağın yerine su değdirilmemelidir. Ayak tırnak çekiminden sonra ki ilk hafta bittikten sonra her hangi bir sorun yok ise günlük yaşama dönülebilir. Ancak çekilen tırnağın tekrar diğer tırnaklar gibi olması için üzerinden üç dört ay geçmesi gerekir. Ayak tırnağı çekiminden sonra batma tekrar olabilir. Yani tırnak çekimi kesin çözüm değildir. Ancak batan tırnak için en sağlıklı ve faydalı tedavi budur.

  ]]>
  Ayak Tırnağı Batması https://www.tirnak.gen.tr/ayak-tirnagi-batmasi.html Mon, 29 Oct 2018 00:49:07 +0000 Ayak tırnağı batması, Ayak tırnağı batması her insanda olabilecek bir rahatsızlıktır. Ayak tırnağındaki batmanın en büyük nedenlerinden biri giyilen dar ayakkabılardır. Ve ayak tırnağında oluşan batma artık ömür b Ayak tırnağı batması, Ayak tırnağı batması her insanda olabilecek bir rahatsızlıktır. Ayak tırnağındaki batmanın en büyük nedenlerinden biri giyilen dar ayakkabılardır. Ve ayak tırnağında oluşan batma artık ömür boyu ayakta olacak bir rahatsızlıktır. Ve tırnak batması kişiye çok şiddetli ağrılar verir. Günlük yaşamını etkiler. Yürümesinde zorluk yaşamasına neden olur. Tırnak batmasından batan tırnağı çekerek tedavi edilir. Ancak bir süre sonra bu durum yeniler. Bunun nedeni çekilen tırnaktan sonra yerine gelen tırnağın batık tırnak olarak gelmesidir. Tırnak batması en çok bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır.

  Ayak Tırnağı BatmasıAyak tırnak batmasının nedenleri:

  • Bayanların yüksek topuklu ayakkabılar giymesi ayak tırnaklarına baskı uyguladığı için tırnak batması olur.
  • Giyilen dar ve rahatsız ayakkabılar tırnak batmasına neden olur.
  • Bir anda kapıya, sehpaya yada koltuk kenarına çarpmakta tırnak batmasının en büyük nedenlerinden biridir.
  • Kesilen tırnakların doğru olarak kesilmemesi tırnak batmasının nedenleri arasında yer alır.

  Ayak tırnak batmasının tedavisi:

  Ayak tırnağı batması için yapılan ameliyat kesin çözüm değildir. Ayak tırnağının batık bölgesi kesilir ve temizlenir. Kesilen bölge uzarken yerine sağlam tırnak çıkar. Ve tekrardan ayakta tırnak batması olmaması için ayakların bakımına dikkat edilmelidir. Tırnak batması için evde de bir kaç geçici önlem alınabilir. Bunlardan biri batan ayak tırnağına krem sürerek altına pamuk yerleştirmek ağrıları kısa bir süreliğine geçirebilir. Düzenli olarak yapılan pedikürler daha tırnak batması en başındayken bu durumu yok eder. Ancak daha önceden oluşan tırnak batmalarında pedikür kesin çözüm değildir. Yinede düzenli olarak yapılmasında tırnak batması rahatsızlığına iyi gelir. Pedikürden sonra mutlaka tırnak batması kremleri kullanılmalıdır. Bebeklerde bile görülür ayak tırnak batması. Bunun nedeni ise bebeklerdeki vitamin eksikliğidir. Bu durumda bebeklerin vitamin desteği ile vücut dirençlerini düzeltilmesi gerekir. Bebeklere giydirilecek ayakkabı ve çoraplara dikkat edilmelidir.

  ]]>
  Bebeklerde Tırnak Mantarı https://www.tirnak.gen.tr/bebeklerde-tirnak-mantari.html Mon, 29 Oct 2018 01:21:42 +0000 Bebeklerde tırnak mantarı:Tırnakta oluşan mantar bebek için ciddi bir sağlık sorunudur. Bu durum kişiden kişiye bulaşacağı için bebeğin el ve tırnak temizliğine dikkat edilmelidir. Bebeğin tırnağında mantar o Bebeklerde tırnak mantarı:Tırnakta oluşan mantar bebek için ciddi bir sağlık sorunudur. Bu durum kişiden kişiye bulaşacağı için bebeğin el ve tırnak temizliğine dikkat edilmelidir. Bebeğin tırnağında mantar oluşmasının nedeni parmakların emmesi ve burada tükürüğün meydana getirdiği bakterilerin mantara neden olmasıdır. Bebeklerin tırnak etinin bulunduğu bölgenin geriye doğru çekilmesi ile mantarlar bu açılan yerlere yerleşir. Ve bebeğin her parmaklarını emmesinde diğer parmaklarına da bulaşır. Bebeğin tırnağında oluşan bu mantarlar büyüyene kadar gitmezler. Bu durumda mutlaka doktora gidilmelidir. Ve doktor kontrolünde kremler kullanılarak tedavi edilmelidir. Bebeğin yapısına göre değişse de ortalama 2 ay sürer tedavi aşaması. Ne kadar tedavi edilse de bu tırnak mantarı bebekte tekrardan görülebilir. Vücuttaki diğer enfeksiyonlar yüzünden tırnaklarda mantar sıkça görülebilir.

  Bebeklerde Tırnak MantarıBebeklerde oluşan tırnak mantarında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Oluşan bu mantar tükürükle diğer tırnaklara yayılır.
  • Kullanılacak kremler ile tırnaklarda iyileşme görülür.
  • Tırnaklardaki mantarın başka hastalıklara neden olmaması için doktora gidilmelidir.
  • Tırnakların temizliğine dikkat edilmesi gerekir.
  • Tırnaklarda oluşan mantarların temizlenmesi diğer tırnaklara bulaşmasını engeller.
  • Mantar bulunan tırnak düzgün bir şekilde kesilmeli ve iyice temizlenmelidir.
  ]]>
  Tırnaklarda Beyazlık https://www.tirnak.gen.tr/tirnaklarda-beyazlik.html Mon, 29 Oct 2018 21:23:50 +0000 Tırnaklarda beyazlık, Tırnaklarda oluşan beyazlık kendini tırnak üzerinde nokta halinde, çizgi halinde ve nadir olmakta birlikte bazen de tırnağın tamamını kaplayarak görülür. Oluşan bu beyazlıklar hem sağlık Tırnaklarda beyazlık, Tırnaklarda oluşan beyazlık kendini tırnak üzerinde nokta halinde, çizgi halinde ve nadir olmakta birlikte bazen de tırnağın tamamını kaplayarak görülür. Oluşan bu beyazlıklar hem sağlık açısından kişide ciddi problemlere neden olur. Hem de görsel açısından güzel bir görüntü olmaz. Bu yüzden el ve ayak tırnaklarının bakımı çok önemlidir. Düzenli yapılan bakım ile bu beyazlıklardan kurtulmak mümkündür.

  Tırnaklarda beyazlık nedenleri:

  • Kullanılan kozmetik ürünleri tırnaklara alerjik bir tepki vereceği için beyazlığa neden olur.
  • Ojeler, asetonlar, tırnak besleyici yağları bunların hepsi tırnaklarda beyazlamaya neden olur.
  • Vücutta protein eksikliği tırnaklarda beyazlığa neden olur.
  • Karaciğerde oluşan rahatsızlıklar beyazlığa neden olur.
  • Vücuttaki çinko oranı düşerse tırnaklarda beyazlamaya neden olur.
  • Kalsiyum yetersizliği beyazlığa neden olur.
  • Sık sık yapılan manikür beyazlamaya neden olur.
  • Tırnaklara alınan darbeler bir süre beyazlamaya neden olur.
  • Kansızlıkta beyazlığa neden olur.
  • Böbreklerdeki rahatsızlıklar tırnaklarda beyazlık olarak kendini gösterebilir.

  Tırnaklarda BeyazlıkTırnaklarda beyazlık tedavisi:

  • El ve ayak tırnaklarının nemli tutulması beyazlık tedavisi için ilk adımdır.
  • Bir süre oje gibi kozmetik ürünleri kullanmamak oluşan beyazlığı giderecektir.
  • Tırnakların uzamasını bekleyerek, uzayan kısmı keserek beyazlıklar gider.
  • Süt ve süt ürünleri tüketmek beyazlık tedavisi için faydalıdır.
  • Yeşil bitkiler tüketmek oluşan tırnak beyazlıklarına iyi gelir.
  • Bolca tüketilen portakal vitamin açısından zengin olduğu için beyazlığa iyi gelir.
  • Kırmızı et tüketimi beyazlığı engellemede faydalıdır.
  • Kuruyemiş tüketimi tırnaklardaki beyazlığa iyi gelir.
  • Tüketilen tahıllar tırnak beyazlığına iyi gelir.
  • Lifli yiyecekler yemek tırnak beyazlamasını engelleyen başka bir yöntemdir.
  ]]>
  Rüyada Tırnak Kırılması https://www.tirnak.gen.tr/ruyada-tirnak-kirilmasi.html Tue, 30 Oct 2018 19:19:35 +0000 Rüyada tırnak görülmesi: Rüya sahibinin sefaleti ve fakirliğe düşeceğine delalet eder. Rüya sahibinin ilerleyen vakitlerde  parasız kalarak başkalarına muhtaç olacağına işaret eder. Malını ve kuvvetini kaybeder. İ

  Rüyada tırnak görülmesi: Rüya sahibinin sefaleti ve fakirliğe düşeceğine delalet eder. Rüya sahibinin ilerleyen vakitlerde  parasız kalarak başkalarına muhtaç olacağına işaret eder. Malını ve kuvvetini kaybeder. İbn-i Kesir göre tırnak kırılması ölüme işaret olduğunu ifade etmiştir.

Rüyada tırnak kırılması: Rüyayı gören şahısın, meslek hayatında ve aile hayatında durmaksızın yaparak kendi görevlerini başkalarının sırtına yüklemesidir.  Kendi görevlerini ne olursa olsun yapmadığını ve her zaman görevlerini insanların üzerinden yaptırdığını. Aynı süreçte ,  yaşanacak sorunlu bir zamana ve ya bir döneme girileceğini sıkıntılı bir işten ötürü çok büyük ve geri dönüşü olmayan bir zarara uğrayacağına tabir olunur. Rüyada tırnak kırıldığını görmek, rüyada tırnak görmek ile aynı anlama gelmektedir .Rüya sahibi gerek özel hayatında gerek iş hayatında sorumluluk almaktan kaçtığına ve bu sebepten işlerinde uzun süreli olmadığı ve özel hayatınında çok kısa sürdüğüne alem-ettir. 

Rüyada Tırnak KırılmasıSeyyid Süleyman: Kişi sahibi rüyada tırnak görmesi kahramanlığı, insanın ziyneti, kuvveti, fakirliği ve zenginliği ile tabir etmiştir. Tırnağında bir noksan kırılma ve kopma gören malını ve gücünü kaybeder. Tırnakları temiz görmek din ve dünyada ferahlıktır. Tırnakların uzun olması korku, ve üzüntüye işaret eder. Kudreti şiddetli olur yahut üzülür. Tırnak ayrıca kuvvet, akıllı evlat menfaat,hizmetkara,ve cesarete delalettir. Tırnağın düşmanınkinden uzun gören onu mağlup eder. Tırnağının düştüğünü gören güçsüz kalır. Tırnak kesmek ödünç vermek suretiyle malı kaybetmektir. 
]]>
Protez Tırnak https://www.tirnak.gen.tr/protez-tirnak.html Wed, 31 Oct 2018 11:59:39 +0000 Protez tırnak, dünyada birçok kadının tercih ettiği bir üründür. Rutin tırnak görünümlerinden bıkan bayanlar, arkadaşlarına hava atmak isteyen genç kızlar, toplantıda dikkat çekeyim diyen bayanlara kadar birçok bayanın ha Protez tırnak, dünyada birçok kadının tercih ettiği bir üründür. Rutin tırnak görünümlerinden bıkan bayanlar, arkadaşlarına hava atmak isteyen genç kızlar, toplantıda dikkat çekeyim diyen bayanlara kadar birçok bayanın hayatına girmiş bir üründür. Protez tırnak kullanımı gayet rahattır ve tırnak ile bütünleştiği için tırnağın doğal görünümünü bozmaz. Dayanıklılık olarak kendi tırnağınızdan daha kuvvetli bir yapıya sahiptir. Protez tırnağa istediğiniz ojeyi sürebilir yada farklı desenler çizebilirsiniz. Bu sistem sadece farklı bir güzellik oluşturmak için yapılmaz. Tırnak yeme hastalığı olanlar, ilerleyen yaşlardan ötürü tırnakları kötü görünenler yada tırnakları çabuk kırılan kişilerde tercih edebilmektedir. Şimdi protez tırnak nasıl yapılır kısaca inceleyelim.

Protez TırnakProtez tırnak nasıl yapılır

Protez tırnak hijyen koşullarına dikkat edilerek ve uzman kişilerce yapılırsa gayet sağlıklıdır. Bu kriterlere uymazsanız tırnağı suçlamayın lütfen. Evde kendiniz yaptığınız yada dışarıda yaptırdığınızda kullanılan ekipmanlar temiz olmalıdır. Özellikle kendiniz kendiniz yapacaksanız mutlaka asetonlu bir bezle tırnak kesme aletlerini temizleyin. Tırnak mantarlarına ve enfeksiyonlara karşı bu çok önemlidir. Mümkünse arkadaşlarınız tavsiye ettiği referansları düzgün güzellik merkezlerini tercih edin. Protez tırnak akrilik ve jel sistem olarak uygulanmaktadır. Akrilik model kendiliğinden donar. Jel model ise UV ışını kullanılarak dondurulur. İki sistemde tercih edilebilir. Önemli olan kimin ve nasıl yapıldığıdır. Protez tırnak uygulaması ortalama 1-2 saat sürebilmektedir. Protez tırnak tırnağın tamamını kaplamaz. Yarı bölgesinden yapıştırılır. Bu işlem yapılmadan önce tırnak düzeltilir ve temizlenir. Yüzeyinde yapışmaya engel olacak yağ tabakası yada tırnak parçası olmamalıdır. Yapıştırmadan sonra tırnak tekrar törpülenir ve kendi tırnağınız ile uyumlu görünüme getirilir. Protez tırnak tırnak problemi yaşayan erkekler tarafından kullanılabilir. 

Protez tırnak bakım nasıl yapılır

Ayda bir kez uzayacağı için bakım yapmak gerecektir. Protez tırnak bakımı yapılırken kağıt törpü kullanılmalıdır. Metal törpüler proteze zarar verebilir. Sürdüğünüz ojeleri silmek için aseton içermeyen temizleyiciler kullanılmalıdır. Protez tırnak yapıldığı sırada yada yapmaya karar verdiğiniz dönemde tırnağınızla ilgili bir tedavi mantar vb. görüyor iseniz bu uygulamayı yaptırmayınız. Protez tırnak sökülmek istendiğinde kesinlikle kendiniz çıkarmaya çalışmıyorsunuz. Kendi başınıza sökmeye kalkar iseniz tırnağınıza zarar verebilirsiniz. Protez tırnak kendi özel sıvısı ile yerinden kolayca çıkarılır. Yaptırdığınız güzellik merkezinde tırnak çıkarılıp temizlenerek normal görünümüne kavuşur.
]]>
Tırnak Eti İltihabı https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-eti-iltihabi.html Thu, 01 Nov 2018 01:27:33 +0000 Tırnak eti iltihabı, Tırnak eti iltihabı tırnaklarda oluşan batmadan dolayı oluşur. Batan tırnakların çekilmemesi yada temiz tutulmaması tırnak etlerinde iltihaba neden olur. El ve ayak tırnaklarındaki etlerin kesi Tırnak eti iltihabı, Tırnak eti iltihabı tırnaklarda oluşan batmadan dolayı oluşur. Batan tırnakların çekilmemesi yada temiz tutulmaması tırnak etlerinde iltihaba neden olur. El ve ayak tırnaklarındaki etlerin kesilmesi eldeki bakterilerin kesilen yerlerde vücuda yayılmasını sağlar. Kesilen tırnak etlerinin kanaması buralarda tırnak etlerinin şişmesine ve iltihaplanmasına neden olur. El ve ayaklarda tırnak batması görülebilir. Tırnak batması yetişkinler kadar çocuklarda da görülebilir. Tırnak batması maalesef ki kesin tedavisi olmayan bir rahatsızlıktır. Ancak tırnakların düzenli bakımı ve düzenli beslenme oluşabilecek diğer tırnak rahatsızlıkların önüne geçer. Özellikle kış aylarında ellerin ve ayakların kuruması tırnak etlerinin soyulmasına neden olur. Soyulan tırnak etleri sürekli bir yerlere takılır yada el atıldığında kişiye şiddetli ağrılar verir. Tırnak etlerinin sürekli nemli tutulması gerekir. Nemli olan tırnak etlerinde kuruma ve soyulma olmaz. Eğer tırnak etleri kurursa ve soyulursa, soyulan yerlerden vücuda bakteriler girer ve bu bakteriler tırnak etlerinde enfeksiyona ve iltihaba neden olur. İltihaplanan tırnak eti ilk önce kendisini kızarıklık ile gösterir. Daha tırnak etleri kızarıkken önlem alınmazsa sonrasında kenar etlerinde iltihaba neden olur. Tırnak etlerini kesmek buralarda iltihabın en büyük nedenidir. Soğuk havalarda, evde iş yaparken, mutfakta iş yaparken eldiven giymek ellerin nemli kalmasına neden olur. Nemli ellerde kuruma ve soyulma olmayacağı için tırnaklarda da soyulma olmaz. Tırnak etlerine ve tırnağa yapılan düzenli manikürler hem tırnakların düzgün ve sağlıklı durmasına yardımcı olur. Hem de tırnaklarda ve tırnak etlerinde enfeksiyon ve iltihabı engeller. El ve ayak bakımı sağlık açısından oldukça önemlidir. Yapılan bütün bakımlardan sonra yine de tırnak etlerinde iltihaplanma varsa mutlaka doktora gidilmelidir. Bazen sorun sadece tırnaklarda değil de vücuttaki diğer rahatsızlıklardan dolayı olabilir. Yani tırnaklardaki enfeksiyon kişide farklı bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Vücutta oluşan bazı sağlık rahatsızlıkların ilk sinyali tırnaklardan veriliyor olabilir. Bu yüzden doktor muayenesi şarttır.

Tırnak Eti İltihabıTırnak eti iltihabının nedenleri:

 • Tırnak eti iltihabının en büyük nedeni tırnakların yanlarındaki etin kesilmesidir.
 • Kış aylarında kuruyan eller kurur ve soyulur.
 • Soyulan tırnak etleri bulaşan bakteriler ile iltihaba neden olur.
 • Tırnaklarda oluşan batma ilk başta kendini kızarıklık ile belli eder.
 • Bu kızarıklık tedavi edilmezse sulu iltihaplanmaya çevirir.
 • Sulanıp iltihaplanan tırnak etleri sağlık açısından ciddi sorunlar teşkil eder.
 • Bu yüzden mutlaka düzenli manikürler yapılmalıdır.
Tırnak eti iltihabı tedavisi:
 • Eller sürekli nemlendirici kremlerle nemli tutulmalıdır.
 • Düzenli manikür yaptırılmalıdır.
 • Sağlıklı beslenmek tırnak etinde oluşacak rahatsızlıkları engeller.
 • Ellere iş yapılırken eldiven takılmalıdır.
 • Ellere ve tırnaklara mümkün oldukça kimyasal ürünler değdirilmemelidir.
 • Yapılan bütün tedbirlerden sonra hala tırnaklarda ve etinde rahatsızlık varsa doktora gidilmelidir.
]]>
Tırnakta Siyah Çizgi https://www.tirnak.gen.tr/tirnakta-siyah-cizgi.html Thu, 01 Nov 2018 03:48:37 +0000 Tırnakta Siyah Çizgi, Tırnaklar insanların ellerini ve ayaklarını dış etkenlerden ve ayak derisini ve parmaklarını koruyan kemiksi bir yapı olarak bilinmektedir. Genellikle şeffaf renkte bulunan bu yapılar parmak şeklini alırla Tırnakta Siyah Çizgi, Tırnaklar insanların ellerini ve ayaklarını dış etkenlerden ve ayak derisini ve parmaklarını koruyan kemiksi bir yapı olarak bilinmektedir. Genellikle şeffaf renkte bulunan bu yapılar parmak şeklini alırlar. Tırnaklar altında görülen bölge ise renk itibari ile pembemsi bir renktedir. Bu yapıda bulunan rengin pembe olması ise tırnak altında bulunan dokunun kanlı yapısı oluşudur. Bu bölgeye tırnak yatağı da denilmektedir. 

Tırnakta Siyah Çizgi Nedenleri
Tırnak ta oluşan siyah çizgiler bazı insanlarda görüldüğü bilinmektedir. Tırnakta siyah çizgi olmasının sebepleri arasında genellikle ağır bir cismin yada eşyanın tırnak üzerine düşmesi sonucu ya da yine tırnak üzerine alınan sert bir darbe veya hasarlar sonucunda tırnak üzerinde siyah çizgi oluşması söz konusudur. Bunun yanı sıra insanlarda beslenmeden kaynaklı bozukluklar, vitamin eksikliği, aşırı zayıflık dirençsizlik, aşırı yorgunluk hali ve özellikle bazı hastalıkların belirtisi kaynaklı tırnakta siyah çizgi oluşumu olmaktadır. Tırnaklarda yapısal bozukluklar oluşmaktadır. Tırnaklarda oluşan bu bozulmalar tırnak şeklinin bozulması, tırnakların sararması, tırnak kırılması, tırnakların incelmesi, tırnak kıvrılması, tırnaklarda kararmalar ve siyah çizgilerin oluşması ve daha bunun gibi birçok değişiklikler görülmektedir. Tırnaklarda oluşan siyah çizgilerin şekli genel olarak çizgi şeridi şeklindedir. Ve bu oluşan çizgiler tırnağı ikiye böler. Tırnakta oluşan bu siyah çizgiler kesin olmamakla birlikte ''melanom'' belirtisi de olmaktadır. Bu siyah çizginin bir diğer nedeni ise tırnak mantarından dolayı oluşan bir çizgide olabilmektedir.

Tırnakta Siyah ÇizgiTırnak Mantarı
Daha çok ayaklarda oluşan tırnak mantarı problemi tırnaklarda renk değişimi şeklinde kendisini belli etmektedir. Diyabet hastalığı olan kişiler ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar tırnak mantarı oluşumuna daha elverişlidirler. Tırnak mantarı tırnak üzerinde sarımsı bir renkte kendisini belli etse dahi renk koyu tonlarda da görülmektedir. 

Travma Etkenleri
Tırnak üzerine alınan hasar ve darbe sonucunda tırnak üstünde siyah çizgiler oluşmaktadır. Tırnağın sert bir yere çarpması ile birlikte yada ağır bir eşyanın tırnakların üzerine düşmesi tırnakta siyah çizgi oluşumun tetiklemektedir.

Tırnaktaki Siyah Çizgiler
Bu sorunun altında yatan pek çok sebep olabilir. Tırnak üzerindeki siyah çizgiler oldukça ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Mutlaka alınında uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

Melanom
Renk verme özelliği olan biyolojik melanin üretilmesine yardımcı olan melanositlerin kanserli olarak büyümesi durumu melanom olarak bilinmektedir. Bu hastalık daha çok kendisini ayak tırnaklarında belli etmektedir. Tırnakta oluşan siyah çizgiler çok azda rastlanıyor olsa dahi melanom belirtisi olabilir. Daha detaylı bir tetkik ve bilgi için mutlaka alanında uzmanlaşmış bir doktora gidilmelidir.
]]>
Ayak Tırnağı Çıkması https://www.tirnak.gen.tr/ayak-tirnagi-cikmasi.html Thu, 01 Nov 2018 14:05:36 +0000 Ayak Tırnağı çıkması, Tırnaklar, parmakları korur ve parmakların işlevselliğini artırır. Tırnaklar deriye bağlı olarak ileri doğru uzar, deriye bağlı olan kökler hasar görmediği sürece uzar. Tırnak köklerinin herhangi Ayak Tırnağı çıkması, Tırnaklar, parmakları korur ve parmakların işlevselliğini artırır. Tırnaklar deriye bağlı olarak ileri doğru uzar, deriye bağlı olan kökler hasar görmediği sürece uzar. Tırnak köklerinin herhangi bir nedenle deriden bağlantısı kesilirse ölür ve düşerler. Tırnak kökü geri dönülmeyecek ağır bir hasar görmezse bir süre sonra yerine yenisi çıkar.

Ayak tırnağı çıkması, önce tırnağın morarması sonra kararması ve daha sonra düşmesiyle oluşur. Tırnaklar yarı saydamdır, pembemsi rengini tırnağın altında bulunan deriden alır. Bu bölgedeki renk değişimleri morarmalar tırnağın ne kadar darbe aldığını gösterir.

Ayak tırnağı düşmesinin nedenleri 
 • Ayak tırnağı aldığı bir darbe sonucu, ayak tırnağı üstüne sert bir cisim düştüğünde.
 • Ayak tırnağı uzun iken giyilen dar ayakkabılardan zedelenmesiyle.
 • Bazı kimyasal maddelerin tırnağa  değmesi veye dökülmesinden.
 • Kemoterapi tedavi görmek.
 • Sıtma ilaçları.
 • Ağır hastalık geçirmek.
 • Tırnak mantarı gibi nedenlere bağlı olarak düşme yani tırnak çıkması olabilir.
Ayak Tırnağı ÇıkmasıAyak tırnak çıkmasının tedavi edilmesi; Darbe sonucu ayak tırnağınız çıkmışsa en sağlıklısı kendiliğinden düşmesini ve tekrar çıkmasını beklemektir. Ayak tırnağı bu şekilde hasar görmüşse geriden gelen yeni tırnak eski tırnağı yerinden düşürecektir. Eğer darbe sonucu kırılma oluşmuşsa bu ķırılan kısım tırnak makası ile kesilerek alınabilir. Fakat bu işlem hem can yakacak hemde mikrop kapmasına ve iltihaplanmasına sebep olabilir.

Ayak tırnağınız çıktıktan sonra bunların yanı sıra ayak parmağınızı 20 dakika soğuk suda bekletebilirsiniz. Antibiyotik ilaç sürülmüş sargı bezi ile çıkan parmağın etrafını sarabilirsiniz, bu sargı yeni tırnak çıkana, uzayana kadar parmağınızı koruyacaktır. Eğer sargı bezi parmağınıza yapıştı ise ıslatarak veye suda bekleterek çıkarmanız gerekir.

Ayak tırnağınız mantar hastalığından dolayı çıktıysa, mantar hastalığı için ilaç kullanmanız gerekir, bu ilaçlar için doktora başvurmalısınız. Çünkü çıkan bu tırnağın yerine gelecek olan yeni tırnak yine aynı şekilde mantar enfeksiyonlu olarak uzayacaktır.
]]>
Tırnak https://www.tirnak.gen.tr/tirnak.html Fri, 02 Nov 2018 05:09:24 +0000 Tırnak, Tırnak çoğu omurgalı hayvanda olduğu gibi insanlarda da bulunmakta ve özellikle de yaşamlarını karada sürdüren omurgalı hayvanlar açısından çok büyük öneme sahip olmaktadır. Bunun sebebi, karada yaşayan omur Tırnak, Tırnak çoğu omurgalı hayvanda olduğu gibi insanlarda da bulunmakta ve özellikle de yaşamlarını karada sürdüren omurgalı hayvanlar açısından çok büyük öneme sahip olmaktadır. Bunun sebebi, karada yaşayan omurgalı hayvanların günlük hayatlarında birçok işi bu tırnaklar sayesinde yapıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Omurgalı hayvanların tırnaklarını kullanmadaki en büyük amacı beslenmeleri için tırnaklarını kullanıyor olmaları ve avlarını yakalamaya çalıştıkları sırada koşma esnasında, bir yere tırmanmak istediklerinde ya da toprağı kazmaları gerektiği zaman tırnaklarını kullanıyor olmalarıdır.

Tırnağın Şekli

Tırnak şekli her canlı türünde farklı olmaktadır ve canlıların tırnaklarını kullandıkları işlevler de farklı olmaktadır. Bu işlevlerin farklı olması sebebi ile tırnakların hangi kalınlıkta olduğu, yapısı ile şekli de farklı olmaktadır. Buna örnek olarak hayvanlar alemindeki besin piramidini göstermek mümkündür. Bu piramitte hem etçil hayvanlar hem de otçul hayvanlar mevcut durumdadır. Yırtıcı olan hayvanların beslenebilmesi amacıyla tırnaklarının şekli pençe biçimindedir. Otçul hayvanlar içerisinde yer alan zebra ya da ceylan gibi hayvanların tırnaklarının şekli ise toynak biçiminde olmaktadır. Bu durum ise her canlının yaşam tarzına uygun tırnakların mevcut olduğunu göstermektedir.

İnsanda bulunan tırnakların yapısı ise hayvan tırnaklarında daha farklı bir yapıya sahiptir. İnsan tırnağı düz ve yassı bir yapıya sahip bulunmaktadır ve insanların yaşam biçimlerine uygun olarak tasarlanmıştır. İnsanlar bir şeyi tutma işlemini tırnakları sayesinde kolayca yapabilmektedir.

Tırnak

Tırnak Yapısı

Tırnak her ne kadar karşıdan bakıldığında basit bir yapıdaymış gibi gözükse de aslında tırnak yapısı daha karmaşıktır ve içinde mükemmel bir işçilik barındırır. İnsanların el ve ayak parmaklarının uç kısımlarında yer alan tırnaklar sert bir yapıya sahip olmanın yanı sıra, keratin maddesinden oluşması sebebi ile esnek bir yapıya sahiptir.

İnsan el ve ayak tırnağının derinin iç kısmına doğru olan bölümüne tırnak kökü ismi verilmektedir. Tırnağın üst kısmına yani tırnağın en büyük olan kısmına ise tırnak gövdesi adı verilmektedir. Tırnak ucu da deri üzerinde olmayan ve dış tarafa doğru uzayan kısmına verilen isimdir. Tırnak ucu uzadığından insanlar dışarıda kalan fazla kısmı kesmektedir. İnsanların tırnaklarını kesmemesi halinde bu durum günlük yaşam içinde insanların bazı sıkıntılar ile karşı karşıya kalmasına sebep olmaktadır. Tırnak üst, orta ve alt tabaka olmak üzere toplam üç tabakadan meydana gelmektedir. Alt tabaka tırnağın cilt ile temas halinde olduğu kısımdır.

Tırnağın Oluşumu

Matriks adı verilen tırnak yatağında bulunan hücreler tırnağın herhangi bir olay ile karşılaşıldığında kaybedilmesi halinde yukarı doğru çoğalmaya başlamaktadır.  Daha sonra bu hücreler ilk olarak silindirik daha sonra ise kübik bir şekle bürünmektedir. Üst üste yığılmış bir halde olan bu hücreler git gide yassı bir görünüm almaktadır. Tırnakta sentezlenen keratinler depolanarak bu keratin lifleri bir birlerine sıkıca bağlanmaktadır ve bunun sonucunda da tırnakların geniş bir yüzey haline gelmeleri sonucunda oluşumları da tamamlanmış olmaktadır. Tırnak yatağında bir takım yaralanmaların meydana gelmesi halinde tırnakta kalıcı olarak meydana gelebilmektedir. Bazen ise tekrar tırnak çıkması görülmeye bilmektedir. Yaklaşık olarak yüz gün içinde bir santim uzayan tırnakları bazı kişilerin yaş, yaşadıkları alan, genetik yapıları ve mevsim koşulları gibi tırnağın uzama hızını etkileyen durumlara göre değişiklik göstermektedir. Bir insanın en hızlı şekilde uzayan tırnağı serçe parmağında bulunan tırnaktır. Ayrıca el tırnakları ayak tırnaklarına kıyasla daha çabuk uzamaktadır. Bunun sebebi ise el tırnaklarının su ile temasının daha fazla olmasıdır.

İnsan tırnağının doğal rengi pembedir. Fakat kan]]> Tırnak Bakımı https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-bakimi.html Fri, 02 Nov 2018 20:19:07 +0000 Tırnak bakımı, günlük hayatta hayal bile edemediğimiz kadar çok kullandığımız ellerimiz ve ayaklarımızın daha estetik, hoş, temiz ve sağlıklı olması açısından yapılması gereken bir temizliktir. Dışarıya çıktı Tırnak bakımı, günlük hayatta hayal bile edemediğimiz kadar çok kullandığımız ellerimiz ve ayaklarımızın daha estetik, hoş, temiz ve sağlıklı olması açısından yapılması gereken bir temizliktir. Dışarıya çıktığınızda, biriyle buluştuğunuzda ilk yapacağınız şey tokalaşmak olacaktır veya bir yemekte, bir toplantıda bir konuşma yaparken kullanılan beden dili ve bakımlı eller ön plana çıkar. Bu yüzden ellerin göze güzel görünmesine önem verilmelidir. Tırnak bakımı dışarıda yaptırılmasına karşın evde de yapılabilen bir temizliktir. Tırnak bakımını yapmayan insanların çeşitli tırnak hastalıklarıyla karşılaşması mümkündür. Bu yüzden en azından evde tırnak bakımı yapılması gerekir.


Tırnak Kesimi: Öncelikle temel olarak tırnak bakımına tırnak kesiminden başlanmalıdır. Tırnak kesimi için en doğru zaman, ellerin doğal bir şekilde duştan sonra nemlenmiş iken yapılmasıdır. Tırnaklar kesildikten sonra tırnak çevresine nemlendirici sürerek tırnakların bu nemlendiriciyi emmesi sağlanmalıdır. Bunun nedeni, vazelin törpüleme öncesi tırnaklara doğal manikür-pedikür desteği sağlar ve hem el hem ayak tırnaklarına kolayca uygulanabilir.

Tırnak BakımıTırnak Törpüleme: Tırnaklara sürülen nemlendirici krem emildikten sonra tırnak törpüleme işlemine geçilmelidir. Birçok insan tırnak törpülemeyi yanlış bir şekilde bilmektedir. Tırnakların küt mü yoksa yuvarlak mı olduğuna göre törpüleme işlemi yapılmalıdır. Tırnak yapısı küt ise yuvarlak tırnak haline getirmek zordur fakat tırnak yapısı yuvarlak ise küt tırnak haline getirmek daha kolay olacaktır.

Kutikül Temizleme: Manikür ve pedikürcülerin kanat kanata yapmayı amaçladığı kütikül temizleme işlemi evde de yapılabilir. Bunun için kütikül temizleyici krem kullanmak en kolay şekli olacaktır. Kütikülün görevi tırnağı mikroplardan ve mikroplarla birlikte gelecek enfeksiyonlardan korumaktır. Bu yüzden kesinlikle kütikül kesilmemelidir.

Tırnak Bakımı Yapılırken Uygulanacak Olan Doğal Uygulamalar: Tırnak bakımı doğal pek çok yöntemle sağlanabilir. Kesim ve törpüleme işlemi bittikten sonra tırnaklara uygulanacak en doğal bakım, zeytinyağı ile masaj yaparak ovalamaktır. Bu olay hem el ve ayaklara hem de el-ayak tırnaklarına şahane bir doğal bakım olacaktır.
]]>
Bebeklerde Tırnak Yeme https://www.tirnak.gen.tr/bebeklerde-tirnak-yeme.html Sat, 03 Nov 2018 18:23:01 +0000 Bebeklerde tırnak yeme: alışkanlığı  hangi yaşta ortaya çıkarsa çıksın davranış bozukluğu olarak değerlendirilir. Araştırmalar sonunda anneye bağımlı çocukların  memeden kolay kopamadıkları göstermektedir. Böylesi Bebeklerde tırnak yeme: alışkanlığı  hangi yaşta ortaya çıkarsa çıksın davranış bozukluğu olarak değerlendirilir. Araştırmalar sonunda anneye bağımlı çocukların  memeden kolay kopamadıkları göstermektedir. Böylesi çocukların memeden kolay kopamadıkları  dolayısıyla memeye olan bağımlılıklarını parmak emerek devam ettirdikleri görülmektedir. Güven ve sevgi eksikliği olan, memeden erken koparılan, ek besine erken zorlanan bebeklerde parmak emme alışkanlığı davranışına sıkça rastlanmaktadır. Bu parmak emmenin akabinde aslında tırnağı /tırnak etini kopartma eylemi olarak devam edilir. Gerçek anlamda tırnağını koparıp yiyen çocuk sayısı oldukça düşüktür. Bebekler büyüdükçe giderek artar ve sıklıkla görülür. Her 2 çocuktan 1'i tırnak yerken nadiren bazı sorunlara neden olduğunu görürüz. Bebeklerde tırnak yemenin nadiren sonuçları şunlardır:
 • Parmak uçlarında ve tırnak köklerinde bakteriyel enfeksiyonlar.
 • Kanamalar.
 • Tırnakta kalıcı hasarlar. 
 • Si iller.
 • Nasırlar.
Bebeklerde Tırnak YemeBebekler neden tırnak yer 
 • Annenin emzirmeyi erken kesmesi.
 • Stres ve endişe:Televizyonda korkunç bir çizgi filim izlerken,kavga sahnesi ve okula gitmeden önce ve benzeri.
 • Parmak emmeden çıkış.  Parmak emme yerine tırnak yeme geçebilirler.
 • Kardeş veya bir yakınını kıskanma (kıskançlık).
 • Yetersiz tırnak bakımı. 
 • Tırnakların uzun ve pis olması. 
Bebeklerin veya çocukların tırnak yeme alışkanlığını bırakmasına nasıl yardımcı olunur 

Tırnak yeme davranışında en etkili yöntem anne ve babanın çocuğu görmezlikten gelmesidir. Tırnak yeme alışkanlığı genelde daha çok dikkat çekmek için yapılan bir eylemdir.  Çocuğu azarlamak ceza vermek veya korkutmak sonuç getirmediği gibi kimi zamanda duygusal problemlerin çıkmasına yol açtığı bilinmektedir. Tırnak yiyen çocuklara geceleri yatarken hafif eldivenler giydirmek hatırlatıcı olarak yardımcı olabilir. Daha sonrasında devam edilirse bu alışkanlığa psikolog yardımıyla üstesinden gelinebilir.
]]>
Çocuklarda Tırnak Çıkması https://www.tirnak.gen.tr/cocuklarda-tirnak-cikmasi.html Sun, 04 Nov 2018 01:20:08 +0000 Çocuklarda Tırnak Çıkması: İnsan vücudu belli bir düzene göre oluşmuştur ve organların tamamı birbirini tetikleyerek çalışmaktadır. Bu sebeple de kişinin vücudu için gerekli olan vitaminleri yeterli miktarda almaması Çocuklarda Tırnak Çıkması: İnsan vücudu belli bir düzene göre oluşmuştur ve organların tamamı birbirini tetikleyerek çalışmaktadır. Bu sebeple de kişinin vücudu için gerekli olan vitaminleri yeterli miktarda almaması durumunda vücuttaki mekanizmaların çalışmasına bazı normal olmayan durumlar söz konusu olmaktadır. çocuklar henüz yeni doğduklarında organları da yeni yeni görevlerini yerine getirir durumdadır. Bebeklerde ve çocuklarda tırnak düşmesi durumunun en büyük nedenlerinden bir tanesi de bu vitamin eksikliğidir. Küçük çocuklarda çoğunlukla ayak tırnak düşmesi durumu yaşanmaktadır.

Çocuklarda Tırnak Çıkması

Çocuklarda Tırnak Çıkması Tedavi Yolları

Özellikle de küçük çocuklarda ve bebeklerde tırnak çıkması durumu nadir olarak görülen bir durumdur. Bu sebeple de tırnak düşmesi durumunun kendini tekrarlaması halinde bebek ya da çocuğun kesinlikle bir doktora götürülüp muayene ettirilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi çocukta meydana gelen tırnak çıkması durumunu vitamin eksikliğinden değil de farklı bir rahatsızlıktan dolayı kaynaklanıyor olabileceğidir. Tırnak çıkması durumunda çocuğun bir doktora götürülmemiş olması halinde bu sorun daha da büyüyebilmekte ve daha değişik belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Bebek ya da çocuktaki bu tırnak düşmesi sorununu ortadan kaldırmak için ebeveynin doktorun önerisine tam anlamı ile uyması ve önerdiği ilaçları çocuğunun düzenli olarak kullanmasını sağlaması gerekmektedir. çocuğun vücudunda meydana gelen demir eksikliği devam ettiği süre boyunca sıkıntı da devam edecektir. Çocuğun vücudunun demir eksikliğinden dolayı da çocuğun tırnakları yeterince gelişemeyecek ve yapısı zayıf olarak kalacağından sık olarak çocukta tırnak düşmesi sorunu yaşanacaktır. Bunun yanı sıra, bu konu ile ilgili ebeveynlerin korkmasına gerek yoktur. Günümüzde tıbbın çok ilerlemiş olmasından dolayı alınacak olan vitamin takviyeleri artık çok kolay hale gelmiştir. Çocuğa bir uzman doktor tarafından vitamin eksikliği teşhisi konması halinde çocuğun vitamin hapları ve benzeri farklı tıbbi haplar kullanması olanaklıdır. Özellikle de bebek yaştaki çocukların sinir sistemlerinin tam olarak gelişmemiş olması sebebi ile bu çocuklarda tırnak düşmesi sorunu yaşandığı zaman çocuğun illaki bu durumu ebeveynlerine ağlayarak belli etmeye çalışması gerekmemektedir ve bu sebeple de bu durumu çocuğun ailesindekilerin mutlaka fark etmesi gerekmektedir. çocukta tırnak çıkması durumu ne kadar erken teşhis edilir ise çocuğun tedavi süresi de o kadar az olacaktır. Çocuklarının ileride yeniden bu derece fazla sıkıntılar yaşamasını istemeyen aile bireylerinin böyle bir problem olduğu zaman kesinlikle çocuklarını iyi gözlemlemeleri ve çocuk ile ilgili her hangi bir sağlık probleminde aile hekimlerine ya da alanında uzman bir doktora başvurmaları gerekmektedir. 

]]>
Doğal Tırnak Bakımı https://www.tirnak.gen.tr/dogal-tirnak-bakimi.html Sun, 04 Nov 2018 10:25:45 +0000 Doğal tırnak bakımı, özellikle bayanlar için çok önemli olan bakımlardan biridir tırnak bakımı. Tırnak bakımı güzel ellerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Eller ve tırnakların temiz ve bakımlı görünmesi ki
Doğal tırnak bakımı, özellikle bayanlar için çok önemli olan bakımlardan biridir tırnak bakımı. Tırnak bakımı güzel ellerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Eller ve tırnakların temiz ve bakımlı görünmesi kişi hakkında olumlu düşüncelere sahip olmayı sağlar. Aksi halde bakımsız kirli görünen tırnaklara sahip bir el ile yapılan yemekleri yemek çok da mümkün olmaz. Bu nedenle tırnak bakım ve temizliğine mutlaka özen göstermeliyiz. Tırnak bakımı için kuaförlere çok para vermenize gerek yoktur. Sizde evde kolaylıkla ekonomik bir şekilde doğal bir şekilde tırnak bakımı yapabilirsiniz. Tırnak bakımı için ilk olarak tırnak temizliği ve tırnakların doğru kesimi oldukça önemlidir. Bakımlı bir tırnağın ilk adımı temiz tırnaklardan geçer.

Doğal Tırnak BakımıDoğal tırnak bakımı için  yapılması gerekenler
 • Tırnak bakımı için tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. 
 • El tırnakları oval ayak tırnakları ise tırnak batmalarını önlemek için düz kesilmelidir. 
 • Tırnak kesiminden sonra tırnak muhakkak törpülenmelidir. 
 • El ve tırnak için besleyici krem kullanılmalıdır. 
 • Tırnak dip kısımlarındaki etler içe doğru itilmelidir.
 •  Tırnak güçlendirici ve koruyucu oje kullanılmalıdır.
Doğal tırnak bakımı maskesi, Bu maske hem çok uygun hem çok güzel bir maskedir. Ekonomik olması ile beraber faydalı olması da çok tercih edilen bir tırnak bakım maskesidir. Bu maskenin yapımı için yarım limon suyunu bir kaseye sıkın üzerine yarım çay bardağı zeytin yağı ekleyerek iyice karıştırın ve bu karışım ile tırnaklarınıza masaj yapın. Bu tırnaklarınızı koruyacak ve güçlendirecektir.
]]>
Ayak Tırnak Bakımı https://www.tirnak.gen.tr/ayak-tirnak-bakimi.html Mon, 05 Nov 2018 05:16:28 +0000 Ayak tırnak bakımı; tırnaklarda çatlakların önlenmesini hastalıkların engellenmesini ve daha estetik bir görünüm sağlanması amacıyla yapılan doğal ve yapay yöntemlerdir. Ayak tırnakları bakımı ihmal edildiğinde bazı ha Ayak tırnak bakımı; tırnaklarda çatlakların önlenmesini hastalıkların engellenmesini ve daha estetik bir görünüm sağlanması amacıyla yapılan doğal ve yapay yöntemlerdir. Ayak tırnakları bakımı ihmal edildiğinde bazı hastalıkları beraberinde getirebilir.

Ayak tırnağı hastalıkları;
 • Tırnak kalınlaşması; bazı hastalıkların yan etkisine bağlı olarak görülmektedir.
 • Renk değişikliği;bazı hastalıkların yan etkisi olabileceği gibi vücuttaki mineral eksikliğinin tırnaklarda yansıması.
 • Çizgilenme; organ hastalıklarının belirtilerinin tırnaklara etkisi
 • Ayak tırnak mantarı;ayak tırnaklarının nemli ve sıcak bulunmasıyla oluşur uzun süre ayakkabı giyilmesi tetikler.
 • Tırnak batması 
Tırnak bakımı; bu hastalıkların olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya yönelik olabileceği gibi herhangi bir tırnak hastalığı olmayan kişilerin ise koruyucu önlem almasında ve daha sağlıklı bir yaşam sürmesinde etkilidir. Tırnaklar sert ve kuru yapılıdır, bunun sonucu olarak kırılma çatlama gibi sorunlar yaşanmaktadır. Tırnak bakımında doğal yöntemlerle bu sorunları basit bir şekilde giderilebilir.
  
Zayıf ayak tırnaklarına sahip olanlar;
 • Sıklıkla tırnakları kırılanlar; bunun nedeni genellikle kuru tırnaklar, nemlendirici kremler ve losyonlar kullanılmalı
 • Tırnak lekesi olanlar; sadece tırnak lekesi olanların değil herkesi kullanabileceği doğal bir yöntem olan zeytinyağı ve limon ile hazırlanan doğal karışım ile tırnakların yumuşaması ve beslenmesi sağlanır.
 • Tırnak batması; ayak tırnaklarının parmak yan kısmında bulunan canlı dokulara doğru uzamasına bağlı olarak apse oluşumu,rahat ayakkabı giyilmesi tırnağın batan kısmına pamuk koyulması önleyici bakımlardır.
 • Tırnak mantarı; gelişen sağlık sektörü ile lazer yöntemiyle tedavi edilebilmektedir.
Ayak Tırnak BakımıAyak tırnak bakımı;
 • Tırnak bakımına başlamadan önce ayak tırnaklarının yumuşak yapıda olması gerekir.Duştan sonra veya ılık suda 2 3 dakika bekletilerek tırnaklara işlem yapılmalıdır.
 • Ayak tırnakları kesilirken düz ve çok derin olmayacak şekilde kesilmelidir.
 • Ayak tırnaklarını beslemek ve yumuşatmak için bir şeker kaşığı zeytinyağı ve bir adet limonun suyunu karıştırıp tırnaklara sürmek faydalı olacaktır.
 • Tırnak altındaki etleri iterek pamuklu ölü hücreler temizlenmelidir.
 • Temiz bir havlu ile iyice kurulandıktan sonra törpülenerek ayak tırnak bakımı tamamlanır.
]]>
Tırnak Çeşitleri https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-cesitleri.html Mon, 05 Nov 2018 11:32:50 +0000 Tırnak Çeşitleri, saç ve ciltte olduğu gibi tırnaklar da kendi arasında çeşitlere ayrılır. Tırnakların derinin içine doğru uzanan kısmına tırnak kökü, parmağın üzerine doğru gelen kısmına tırnak gövdesi ve deri Tırnak Çeşitleri, saç ve ciltte olduğu gibi tırnaklar da kendi arasında çeşitlere ayrılır. Tırnakların derinin içine doğru uzanan kısmına tırnak kökü, parmağın üzerine doğru gelen kısmına tırnak gövdesi ve derinin üzerine yayılmayan ve dışarı doğru uzayan kısmına ise tırnak ucu adı verilir. Tırnak gövdesi tırnağın en büyük bölümünü oluşturur.  İnsan tırnakları yaş, yaşanılan ortam, genetik ve mevsim durumu göz önünde bulundurularak ortalama olarak 100 günde 1 santimetre uzar. El tırnakları ayaklarımıza göre daha hızlı uzar. Tırnakların olması gereken rengi pembedir. Tırnaktaki renk değişimi kandaki karbondioksit oranı ile ilişkilidir. Örneğin kandaki karbondioksit oranı arttığında tırnaklar mor renge doğru renk değiştirir.  Tırnak yatağına matriks adı verilir. tırnaktaki hücreler yukarı doğru çoğalarak önce silindire benzeyen sonrasında ise kübik bir şekil alır. Üst üste gelecek şekilde yığılan bu hücreler zamanla yassı bir görünüm kazanır. Tırnak içinde depolanan keratin lifleri birbirlerine kuvvetli bir şekilde bağlıdır. Bu bağlanma sonucunda tırnaklar geniş bir yüzey haline gelerek oluşumunu tamamlar. Tırnak bakımı ve tırnak tedavisi için kullanılan ürünler tırnak çeşitlerine göre tercih edilmelidir. 

Tırnak çeşitleri nelerdir

Kuru Tırnaklar
Kuru tırnaklar parlak değildirler ve mat görünüme sahiptir. Tırnak üzerinde gezinirken pürüzler hissedilir. Oje sürüldüğünde bile pürüzler tırnak yüzeyinde hissedilir. Bu tip kuru tırnakları iyileştirmenin en kolay yolu sırrı onları nemlendirmektir. Kuru ciltlerde olduğu gibi kuru tırnakların da nemlendirilmesinde E vitamini mükemmel bir çözümdür. E vitamini içeren krem ve sabun kullanmanın yanı sıra E vitamini direkt olarak da tırnak yüzeyine uygulanabilir. E vitamini kapsülü kullanımı sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez direkt tırnaklarınıza sürülecek şekilde uygulanmalıdır. Bunların yanı sıra nemlendirici ojeler ve cilalar da tercih edilebilir. Tırnak cilası seçimi yapılırken tırnağın daha fazla kurumasına neden olan yapışkan cilalar tercih edilmemesi gerekir.  Bunların yerine özel incelticiler kullanılmalıdır.

Kırılgan Tırnaklar
Tırnak ucuna hafifçe bastırınca eğer tırnak eğilmiyorsa bu tırnağın kırılgan bir yapıya olduğunu gösterir. Bu tip tırnaklarda nem çok az derecede bile olsa bulunmaz. Esnek bir yapıya sahip olmadıkları için en ufak bir darbede hemen kırılırlar. Tırnak yatağında meydana gelecek bazı yaralanmalarda tırnak kalıcı hasar görebilir. Bazı durumlarda tırnak yatağından çıkabilecek duruma bile gelebilir. Tırnaklar oluşabilecek darbeleri sahip oldukları şekil sayesinde ile daha iyi absorbe edebileceği için genelde kenarların düz ucu oval olacak şekilde şekillendirilmelidir. Bu tip tırnaklar için tırnak sertleştiricileri kullanılabilir. Bitkisel olarak tırnak yağı da tercih edilebilir. Düzenli olarak her gece yatmadan önce tırnakları adem yağıyla beslemek bir süre sonra tırnaklardaki kırılgan yapının iyileştirilmesine yardımcı olacaktır 

Hasarlı Tırnaklar
Hasarlı tırnaklar genelde kat kat soyulur veya çatlar. Tırnak yüzeyinde oluşan hasarlar genelde susuz kalmış yada aşırı su kaybetmiş vücutlarda gözlenir. tırnaklar yapıları itibariyle kendi içinde katmanlara ayrılır Tırnaklarda kat kat soyulma sadece hasarlı tırnaklarda görülür. Bu tip tırnaklara sahip olan kişilerin hem tedavi olarak hem de görsel açıdan besleyici oje kullanılması gerekir. Oje sürerken tırnak yapısındaki bozukluktan kaynaklı hava kabarcıklarının oluşmamasına dikkat edilmelidir. Bu yapıdaki tırnakların çok uzun boylarda kullanılmaması gerekir. Ayrıca tırnakların daha güçlü ve sağlıklı büyüyebilmesi için sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tırnak eti yağı kullanılmalıdır. Kullanılan tırnak eti yağının yumuşak olanından tercih edilmesi tırnakların çok daha kolay uzamasına yardımcı olur. 

Tırnak ÇeşitleriYumuşak Tırnaklar
Tırnakları e]]> Tırnak Mantarı İlacı https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-mantari-ilaci.html Tue, 06 Nov 2018 09:17:05 +0000 Tırnak Mantarı İlacı, Tırnak mantarı genellikle her insanda oluşabilen ve çözüm noktasında çok zorluklar içeren bir tırnak hastalığı olarak bilinmektedir. Uzun yıllar boyunca geçmek bilmeyen insanları yaşamayı zehir eden Tırnak Mantarı İlacı, Tırnak mantarı genellikle her insanda oluşabilen ve çözüm noktasında çok zorluklar içeren bir tırnak hastalığı olarak bilinmektedir. Uzun yıllar boyunca geçmek bilmeyen insanları yaşamayı zehir eden bu tırnak hastalığı için tıp alanında birçok tırnak mantarı ilaçları geliştirilmiştir.

Tırnak Mantarı İlaçları
 • Wartner
 • Oceral
 • Nibulen
 • Excilor
 • Venofamed
 • Nilexpert
Yukarıda saymış olduğumuz ilaçlar tırnak mantarı tedavisi için üretilen ilaçlardır. Tırnak mantarı ilaçları uzun yıllar kullanılması çoğu zaman hastalarda etkin tedavi olmadığı da bilinmektedir.

Tırnak Mantarı İlacıEn İyi Tırnak Mantarı İlacı
Tırnak mantarı rahatsızlığı için asit tedavisi uygulamak gerekmektedir. Öncelikle tırnak mantarı olan tırnağı bir tek kullanımlık törpü yardımı ile güzelce temizlemek gereklidir. Perki neden tek kullanımlık törpü kullanılmalıdır bunun sebebi tek kullanımlık törpüler hijyen bakımından daha sağlıklı ve tırnakta bulunan mantarın diğer tırnaklara bulaşmamasını önlemek amacı ile kullanılır. Daha sonrasında temizlenen tırnakların üzerinde bulunan mantarlı bölgeye kulak çöpü ya da bir fırça yardımı ile kimyasal peeling asidi sürülür ve bu işlem 3-4 defa tekrarlandıktan sonra asit sürülen bölge güzelce yıkanarak kurulanır. Temizlenen tırnağın üzerine vazelin, salisilik asit ve çinko oksit karışımı ile hazırlanan karışımı sürülür. Bu karışımlarla hazırlanan merhemi sabah ve akşam düzenli bir şekilde her gün tırnak mantarı bulunan bölgeye sürmek gereklidir. Asitlerin karışımı ile yapılan bu merhem tırnak mantarını 2-3 ay gibi sürede iyi edecektir. Asitler mantarlı bulunan tırnak üzerinde keratoilitik etki yaparak mantarlı bölgeyi soyacak ve mantarları öldürecektir.    

Tırnak Mantarı İçin Ev Yapımı İlaçlar
Tırnak mantarı ilaçları arasında birde evde kendimizin hazırlayacağı doğal ilaçlar bulunmaktadır.
 • Yarım çay bardağı kastor yağının içerisine 7-8 damla limon suyu ilave edilerek karıştırın ve bu karışım içerisinde mantarlı tırnağınızı 6 hafta boyunca günlük bekletin.
 • Çay ağacı yağı ile bir çay kaşığı zeytinyağını karıştırın bu karışımı üç hafta boyunca tırnağınıza uygulayın.
 • Bir kap içerisine bir bardak elma sirkesi koyun ve bu karışıma ayağınızı günlük yirmi dakika bekletin. 
 • Zeytinyağı ile kekik yağını karıştırın ve iki hafta boyunca tırnağınıza uygulayın
 • Karbonat ve suyu karıştırın karışım macun kıvamına gelince tırnak üzerine bir pamuk yardımıyla sürün 2-3 dakika bekletin
 • Bir bardak su ile kekik otunu beş dakika kaynatın ve üzerini kapatın demlenmesini bekleyin daha sonra içerisine batırdığınız pamuğu mantarlı tırnak üzerine yerleştirin.
]]>
Çocuklarda Tırnak Batması https://www.tirnak.gen.tr/cocuklarda-tirnak-batmasi.html Tue, 06 Nov 2018 20:16:34 +0000 Çocuklarda tırnak batması, çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan, sert tırnağın yumuşak deriyi tahriş ederek deri içine girmesi ve bu bölgede yara oluşmasıdır. Özellikle ayak baş parmağında görülen tırnak batmas Çocuklarda tırnak batması, çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan, sert tırnağın yumuşak deriyi tahriş ederek deri içine girmesi ve bu bölgede yara oluşmasıdır. Özellikle ayak baş parmağında görülen tırnak batması, enjeksiyon oluşturur ve iltihaplanırsa iyileşme süreci de uzar ve zorlaşır. Çocuk, tırnak batmasının verdiği belirtileri anlayamayacak kadar küçükse, batık ilerler ve etin içine iyice yerleşir. Bu yüzden anne ve babalar sürekli bebeklerinin ve çocuklarının tırnak bakımına özen göstermeli ve kontrol etmelidirler. Erken farkedildiği zaman kolay bir şekilde tedavi edilen batıklar, geç kalınırsa operasyon yapılarak yada tırnak çekilerek tedavi edilmektedir. 

Çocuklarda tırnak batması sürekli karşılaşılan bir durum değildir. Tırnak batığı genellikle yetişkin bireylerde görülmektedir fakat yanlış uygulanan bir kısım hatalar, küçük yaşlarda da tırnak batığı ortaya çıkarabilir. Oldukça ağrı ve acı veren tırnak batması,  çocuklarda olunca doğal olarak acı şiddeti ikiye katlanmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için anneler çocuklarının tırnak kesimi ve bakımı ile yakından ilgilenmelidir. 

Çocuklarda Tırnak BatmasıÇocuklarda Tırnak Batmasının Sebepleri
 • Sürekli büyüyen bebek yada çocuğun ayakları da büyüdüğü için, ayakkabının dar ve küçük olup olmadığı anne ve babalar tarafından kontrol edilmelidir. Küçülen ayakkabı çocuğa giydirilmemelidir. Çünkü sıkışan ayaklar içinde tırnaklar deriyi daha kolay tahriş edebilmektedir. 
 • Tırnakta oluşan mantar hastalığı gibi problemler tırnakta batık oluşumunu sağlayabilir. 
 • Bazı tırnak rahatsızlıkları genetik olarak devam ettiği için, bu tırnak rahatsızlıkları da batık oluşturduğu için dolayısıyla tırnak batığı da genetik olarak kabul edilebilir. 
 • Özellikle kız çocukların bir heves uğruna girdikleri topuklu ayakkabılar da tırnaklarda batık meydana getirirler. 
 • Bebeklikten itibaren ayak tırnakları mutlaka düz bir şekilde kesilmelidir. El tırnakları ise oval şekilde kesilir. Anneler bu ayrıntıya dikkat etmezlerse bebeklikten itibaren tırnakta batık oluşumu için zemin hazırlarlar. 
 • Obezite olan yada obeziteye yatkın olacak kadar fazla kilolu olan çocuklar da yine risk grubunda yer alırlar. Çünkü fazla kilolu parmaklar arasında tırnak sıkışır ve mutlaka bir dokuyu zedeleyerek batık oluşturur. 
Çocuklarda Tırnak Batmasının Farkedilmesi
En yaygın belirtileri tırnak etrafında kızarıklık, şişkinlik ve iltihaplı enfeksiyon şeklindeki görünümdür. Bununla birlikte çocuk çorap giydirilirken yada ayakkabı giyerken ağlamaya başlıyorsa bu da tırnak batığı için sinyal olabilir. Yürüyen çocukların yürüme şekillerinde değişim, sekerek yürüme yada yürürken acı çekme gibi belirtiler de mutlaka dikkate alınmalıdır. 

Çocuklarda Tırnak Batmasının Tedavisi
Bebeklik dönemi gibi çok daha küçük yaşlarda tırnaklarda oluşan batıklar farkedildikten sonra doktora gidilmesi en doğru karar olacaktır. Fakat yer yada zaman açısından bu mümkün değil ise, bebeğin ayağı günde birkaç kez ılık suda yaklaşık on dakika kadar bekletilmelidir. Sonrasında kurulanan tırnağın batık bölgesinin altı hafifçe kaldırılarak ufak bir pamuk yerleştirilebilir(batık çok derin değilse uygulanmalıdır). Çok acı veren bir işlem olsa da, düzgün bir şekilde uygulanırsa batık önemli oranda iyileşme gösterir. Batık oluşan tırnak üzerine de uygun bir antibiyotik merhem sürülebilir. Bu işlem çocuklarda da uygulanabilir.

Önemle belirtmek gerekir ki en uygun tedavi doktorunuzun yapacağı tedavidir. Doktor, batığın durumuna göre karar verir ve pamuk koyma, ilaçla tedavi etme, batığı keserek alma yada çok ileri seviyedeki batıklar için tırnak çekme işlemi uygulayabilir. Sonuç genellikle başarılı olmaktadır. Doktorun tavsiyesine göre, çocuğunuzun ayak ve tırnak bakımını daha özenli hale getirirseni]]> Rüyada Uzun Tırnak Görmek https://www.tirnak.gen.tr/ruyada-uzun-tirnak-gormek.html Tue, 06 Nov 2018 22:12:47 +0000 Rüyada Uzun Tırnak Görmek: Rüyada uzun tırnak görmek genel anlamda, rüya sahibi kişinin hiç sevmediği ve hazmetmediği bir kişi ile ağız münakaşasına gireceğine yada bir yarışmada rakibini yeneceğine ve bulunduğu yer Rüyada Uzun Tırnak Görmek: Rüyada uzun tırnak görmek genel anlamda, rüya sahibi kişinin hiç sevmediği ve hazmetmediği bir kişi ile ağız münakaşasına gireceğine yada bir yarışmada rakibini yeneceğine ve bulunduğu yerden galip olarak gururla çıkacağına işaret etmektedir. Rüyada uzun tırnağının düştüğünü görmek ise, rüya sahibi kişinin yakın zamanda mallarına bir zarar geleceğine ve tüm mallarını bir felaket dolayısı ile kaybedebileceğine, bundan dolayı çok üzüleceğine ve hayallerinin hüsranla sonuçlanacağına işaret etmektedir. 

Rüyada uzamış tırnakları kestiğini görmek, rüya sahibi kişinin bir sünneti yerine getireceğine yada birine olan borcunu kapatacağı için bir miktar parasının çıkacağına işaret etmekte, kesilen tırnağın ojeli olması halinde bu borcun bir altın olduğuna, kesilen tırnağın boyalı olmaması halinde ise bu borcun yabancı bir ülkenin parası olduğuna işaret etmektedir.

Rüyada uzun ve beyaz tırnak görmek, rüya sahibi kişinin çok anlayışlı ve yardımsever bir kimse olduğuna, insanların ona akıl danıştığına işaret etmektedir.

 Rüyada uzun ve tertemiz tırnaklar görmek ise, rüya sahibi kişinin çok kuvvet ve kudret sahibi bir kimse olduğuna yada yakın çevresinde bu özelliklere sahip bir kimsenin bulunduğuna işaret etmektedir. Rüyada tırnakların fazla uzadığını görmek de, rüya sahibi kişinin kuvvetli bir kimse olduğuna, durumunun kötüyse düzelerek, iyiyse de daha da iyi olarak mal mülk, altın ve parasının kat kat artacağına, düşmanlarını yenilgiye uğratacağına ve kendisine zarar vermelerini önleyeceğine işaret etmektedir. Rüyada normalden uzun tırnak görmek farklı rüya tabircilerine göre ise, rüya sahibi kişinin bir ayıbının olduğuna yada bilmeden bir kabahat işleyeceğine, bunun farkına vararak kendisine çeki düzen vermesi gerektiğine işaret etmektedir.

Rüyada çok uzamış olan tırnağının bir dövüş sırasında kırıldığını görmek, rüya sahibi kişinin dünya malı için düzenbazlığa başvuracağına, uzun ve güzel tırnaklara sahip olduğunu görmek, bir düşmanına karşı haksızlık yapacağına, borçlu olduğu bir düşmanına karşı para biriktirdiğine ve bu parayı vererek düşmanından kurtulacağına, rüyada uzun tırnaklarının kırılmasından korktuğunu görmek, kendi eli ile kendi işlerini bozacağına işaret etmektedir.

Rüyada uzun olan tırnaklarını bir alet ile düzeltmeye çalıştığını görmek, rüya sahibi kişinin zekat vereceğine, tırnaklarını düzeltmeye çalışırken kopmuş olarak görmek, maddi açıdan zarara uğrayacağına, kuvvetinin zayıflayacağına, bir kişi ile tartışma esnasında tırnaklarının kuş tırnağına döndüğünü görmek, bir düşmanı ile karşı karşıya geleceğine ve bu düşmanını mağlup edeceğine, tırnakları ile mücadele verdiğini görmek, dünya malı için hileye başvuracağına ve sonunda galip geleceğine işaret etmektedir.

Rüyada uzun tırnaklarını tırnak makası ile kestiğini görmek, rüya sahibi kişinin çok cesaretli ve zengin bir kimse olduğuna yada tam tersine işaret etmektedir. Ayrıca, rüya sahibi kişinin cinsel isteklerinin çok fazla olduğuna, fitne ve fesat düşkünü olduğuna yada yakın çevresinde böyle birinin bulunduğuna ve bu kişiye çok dikkat etmesi gerektiğine, aksi takdirde çok üzülebileceğine veya işlerini yoluna koyacağına, bereketli ve bol kazanç elde edeceğine, mutlu ve huzurlu bir hayatının olacağına işaret etmektedir.

Rüyada Uzun Tırnak Görmek

Rüyada uzun ve renkli tırnaklar görmek, görülen renge göre farklılık göstermektedir. Tırnaklarının sarı renkte olduğunu görmek, rüya sahibi kişinin kendisinin yada yakın bir akrabasının yakın zamanda vefat edeceğine, tırnakların kırmızı yada yeşil renkte olduğunu görmek, rüya sahibinin yada yakınından bir kimsenin kısa zaman içinde ağır bir hastalık sebebi ile yada bir kaza sonucunda vefat edeceğine, rüyada tırnakların beyaz renkte olduğunu görmek ise, rüya sahibi kişinin çok uzun ve mutlu bir hayatının]]> Tırnak Mantarı Nasıl Geçer https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-mantari-nasil-gecer.html Wed, 07 Nov 2018 12:12:50 +0000 Tırnak mantarı nasıl geçer, Tırnaklarda meydana gelen mantar enfeksiyonu tırnakların ucunda küçük beyaz veya sarı bir nokta olarak başlar. Daha sonra ilerleyen zamanlar da gri, koyu sarı ve kahverengi renge dönebilir.Tırnak man Tırnak mantarı nasıl geçer, Tırnaklarda meydana gelen mantar enfeksiyonu tırnakların ucunda küçük beyaz veya sarı bir nokta olarak başlar. Daha sonra ilerleyen zamanlar da gri, koyu sarı ve kahverengi renge dönebilir.Tırnak mantarı, tırnak kalınlaşması, tırnakların pul pul dökülmesi, tırnağın etrafında ölü deri oluşması ve tırnak yatağından ayrılmasına neden olur. 


Ayak mantarı olarak bilinen anikomikoz çok yaygın görülen bir durumdur. Ayak mantarı tırnak kenarında iltihap, şişme, sarılık, kalınlaşma, yada tırnakta çökme gibi kendini göstermektedir. Enfeksiyonun yayılması durumunda mantardan kaynaklanan ağrılar artabilir. 

Tırnak mantarı neden olur

Tırnak kesilirken çok derine inilmesi, fazla temizlemek, yanlış yapılan pedikür, manikür, tırnakların sürekli nemli ortamda olması ve ayakların çok uzun süre hava almayan bir ayakkabının içerisinde kalması tırnak mantarının en büyük nedenlerindendir. Ayrıca ayağı sıkan ve ayağın ve tırnakların içeride tahriş olmasına neden olan ayakkabılarda ayak mantarına neden olur. Tırnak mantarı en fazla bağışıklık sistemi zayıf olan kimselerde görülür.

Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir

Tırnak mantarı tıbbi olarak tedavi edilebilir. Doktora başvurulduğu takdirde hekimler gerekli ilaçları vererek tedaviyi sağlayacaklardır. Fakat ilerlemiş enfeksiyonlarda tırnağı yerinden çıkarılarak, yatağına lazer uygulanmak zorunda kalınabilir. Bütün bu durumlara maruz kalmamak için tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanması yerinde olacaktır. Ayrıca evde kendi uygulayacağınız bazı yöntemlerle tırnak mantarının tedavisine yardımcı olabilirsiniz.

Tırnak Mantarı Nasıl GeçerElma sirkesi ile tırnak mantarı tedavisi:

Elma sirkesi asitik yapısı ile tırnakta mantarın yayılmasını önleyebilir. Aynı zamanda bakteri ve mantarları da öldürür. 

1 çay bardağı su ile aynı miktardaki elma sirkesi karıştırılır. Elde edilen suda mantarlı tırnak yarım saat bekletilir. Uygulama sonrasında ayaklar iyice kurulanır. En az 3 hafta her gün uygulamaya devam edilir. İlk denemenizden itibaren iyileşme başlayacaktır. Birkaç gün sonunda gözle görülür bir tedavi sağlayacaktır.

Pirinç unu elma sirkesi tedavisi:

1 çorba kaşığı pirinç unu ile 1.5 çorba kaşığı elma sirkesi karıştırılır ve macun haline getirilir. Bu karışım mantarın üzerine sürülür ve bir kaç dakika beklettikten sonra kullanılmayan bir diş fırçası ile 10 dakika kadar fırçalanır. Bu uygulama mantarı tedavi edeceği gibi, ölü derininde gitmesini sağlayacaktır. Kesin tedavi sağlayabilmesi için bu uygulama en az haftada 3 defa tekarar edilmelidir.

Çay ağacı  yağı tedavisi:

Çağ ağacı yağı tırnak mantarı tedavisinde çok etkili bir yöntemdir. Ayrıca antiseptik ve antifungal özellikleri vardır. Çağ ağacı yağı diğer cilt enfeksiyonlarının hepsinin tedavisinde kullanılabilir.

Bir kasenin içerisinde birkaç damla çay ağacı yağı, 1 çay kaşığı zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırılır. Bir pamuk yardımı ile karışım mantarlı bölgeye uygulanır. Tırnağın üzerinde 5 dakika kadar bekletilir. Daha sonra tırnak kullanılmamış bir diş fırçası ile fırçalanır. Bu işlem günde birkaç defa tekrar edilir. Bu uygulamaya tedavi sağlanıncaya kadar her gün devam edilir.

Tırnak mantarından korunmak için neler yapılmalıdır
 • Eğer tırnaklarınız dan birinde mantar varsa diğer tırnaklarınızı kesmek için aynı tırnak makasını kullanmayın.
 • Kimsenin tırnak makası ile tırnaklarınızı kesmeyin. Kendi kullandığınız tırnak makasının da başka birinin kullanmasına asla izin vermeyin.
 • Ter emici yüzde yüz pamuklu çorap kullanın. Özellikle sıcak havalarda n]]> Tırnak Protezi https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-protezi.html Wed, 07 Nov 2018 16:40:41 +0000 Tırnak Protezi, var olan bir tırnağın üzerine yapılan işlemdir. Diğer bir adıyla yapay tırnak olarak da bilinir. Protez tırnak son yıllarda özellikle bayanların en çok talep ettikleri konuların başında yer alır. Protez tır Tırnak Protezi, var olan bir tırnağın üzerine yapılan işlemdir. Diğer bir adıyla yapay tırnak olarak da bilinir. Protez tırnak son yıllarda özellikle bayanların en çok talep ettikleri konuların başında yer alır. Protez tırnağın tercih edilmesinin en büyük sebepleri arasında görünümünün oldukça estetik ve doğal tırnaktan ayırt edilemeyecek kadar doğal durmasıdır. Protez tırnak hem el hem de ayak tırnakları için uygundur. Protez tırnağın en önemli özelliklerinden biri takma tırnakta olduğu gibi tırnağın dibinden değil sadece ucundan takılıyor olmasıdır. Tırnağın büyümesi dibinden gerçekleştiği için bu sayede protez tırnak, doğal tırnağın büyümesini ve hava almasını engellemez. 

  Protez Tırnak İçin Uygun Adaylar

  Protez kullanımı kadın erkek fark etmeden herkesin tercih edebileceği bir uygulamadır. Özellikle tırnak yeme alışkanlığı olan ve bu problemden kurtulamayan kişiler rahatlıkla protez tırnağı tercih edebilir. Tırnak yapısı çok hassas olan ve sürekli tırnaklarında kırılma, çatlama, kat kat soyulma ve sararma problemleri yaşayanlar mutlaka protez tırnağın rahatlığını denemelidir. Ayrıca protez tırnak kullanımı için illaki bu tür problemlerin yaşanmasına gerek yoktur. Estetik açıdan her zaman bakımlı, kusursuz, şık tırnaklarla sahip olmak isteyenler ve tırnaklarını dilediği boyda uzatmak isteyen kişiler tarafından da tercih edilebilir. Protez tırnaklar sadece tırnaklarında mantar gibi dermatolojik müdahale gerektiren hastalıkları olan kişilerde uygulanmaz. 

  Tırnak ProteziUygulaması ve Uygulama Sonrası

  Protez tırnak uygulamasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kişinin parmak yapısı ve tırnak şeklidir. Protez tırnak jel sistem ve akrilik sistem olarak iki farklı şekilde uygulanır. Akrilik ve jelin arasındaki tek fark akrilik kendiliğinden donarken jel ise UV ışınları sayesinde donar. Her ikisinde de geri kalan tüm uygulamalar aynıdır. Genelde uygulamalarda jel siste tercih edilir. Takılacak olan ek tırnak istenilen boyda kesilir. Özel yapıştırıcı ile tırnağın üzerine yapıştırılır. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta ek tırnağın doğal tırnağın uca doru yarı boyuna kadar yerleştirilmesidir. Ek tırnağın hiç bir şekilde tırnak dibine değmemesi gerekir. Tırnak bir sonraki aşama için doğal tırnak seviyesine gelecek şekilde törpülenir. Törpüleme işlemi için kağıt törpüler tercih edilmelidir. Tırnağın üzerinde bombe kalmamalıdır. Her iki tırnağın da yüksekliği aynı olmalıdır. Daha sonra tırnağın üzerine özel jel sürülerek UV ışınları içeren özel makinelerde tırnağın kuruması beklenir. Bu süre yaklaşık 5-10 saniye arası değişir. 

  Tırnak kuruma işleminden sonra tekrar törpülenerek gerçek tırnak formuna getirilir. Son aşama olarak tırnak üzerine tırnak etlerine besleyici yağ sürülerek işlem bitirilir. İstenilen renkte ve desende oje tercih edilerek ojeleme işlemi yapılır. Protez tırnakların takma tırnaklardan bir diğer farkı da tercihe göre ojesizde kullanılabilir olmasıdır. Uygulama ortalama olarak 1 saat kadar sürer. Uygulama sonrası sosyal hayata hemen dönülebildiği gibi eller yada ayaklar istenildiği gibi kullanılabilir. Protez tırnaklar takıldıktan sonra gerçek tırnaklarda olduğu gibi rahatlıkla bilgisayar, daktilo ve araba kullanımı gibi faaliyetler yapılabilir. Protez tırnaklar 3-4 hafta boyunca doğal görünümünü koruyabiliyor. 4 haftalık periyotlarda uzayan gerçek tırnak ile protez tırnak arasındaki boşlukların doldurulması için değiştirilmesi gerekir. Özel eritici sıvı sayesinde protez tırnak gerçek tırnaktan ayrılır. Törpülemeden dolayı gerçek tırnaklarda çok az incelme yaşansa da bu uygulanan rutin bakımlar sayesinde gerçek tırnak belirli bir süreden sonra eski formundan daha çok güçlenir. Tırnakların bu değiştirme işlemleri yaklaşık 45 dakika kadar sürer. Bu sayede hem gerçek tırnağın bakımı yapılırken hem de tırnakların daha uzun ömürlü kullanılması sağlanır. 

  ]]>
  Gelin Tırnağı https://www.tirnak.gen.tr/gelin-tirnagi.html Wed, 07 Nov 2018 21:39:34 +0000 Gelin Tırnağı, Ülkemizde son dönemlerde moda olarak gelinlerin süslemesinde kullanılan gelin tırnağı oldukça şık bir görünüme sahiptir. Tırnak üzerine yapılan işlemeler veya protez tırnaklara daha önceden işlenerek tır Gelin Tırnağı, Ülkemizde son dönemlerde moda olarak gelinlerin süslemesinde kullanılan gelin tırnağı oldukça şık bir görünüme sahiptir. Tırnak üzerine yapılan işlemeler veya protez tırnaklara daha önceden işlenerek tırnak üzerine oturtulan gelin tırnağı oldukça kibar ve görüntü itibariyle göze hitap eden bir tırnak çeşididir. Gelin tırnağı öncesinde gelinlik modeli ve damadın kıyafet yapısına göre uzman berberlerin zeka ve hayal dünyasını kullanarak yapmış olduğu tırnak süsleme sanatı olarak ifade edilmektedir. Özellikle gelinlik modeliyle uyumlu şekilde tercih edilen gelin tırnağı öncesinde kuaför öncelikle tırnağın üzerini temizler her hangi bir toz kalmadıktan sonra güzelce cilalar. Akabinde tırnak süsleme makinesi içerisine el yerleştirilir. Akabinde işlemenin yapılacağı figür seçildikten sonra renk ve desen ayarı bilgisayar yordamı ile belirlenir. Ardından makine içerisinde el sabit bir şekilde bekletildikten sonra yaklaşık olarak 2-4 dakikalık bir zaman aralığında bu desen gelinlik modeline uygun olarak tırnağa işlenmiş olur. Bir kısım gelin adayları tırnaklarının üzerine uzun vadede gitmeyecek bu motifleri işlemek istemez bundan dolayı protez yani tırnağın üzerine geçireceği yapay tırnak tercih edilir. Yapay tırnak ince jelimsi bir yapıta olup ana tırnağın üzerine geçecek şekilde dizayn edilmiştir. Protez tırnak gelinlik modeli ve konsepde göre düzenlenir akabinde cilalanan protez tırnağın üzerine istenilen işleme ve motif bilgisayar yordamı ile güzelce aktarılır ve istenilen desen elde edildikten sonra düğün günü gelinin parmaklarında bulunan tırnağına monta edilerek dünyanın en mutluluk veren gününde güzel bir görüntü ile karşımıza çıkar. 

  Gelin TırnağıGelin Tırnağının Fiziki Görünüm Üzerindeki Etkisi,

  Düğün törenlerinde sıklıkla tercih edilen gelin tırnağı insanların gözlerini süslendiğinde dolayı tüm herkesin gözlerini gelinin üzerine çekmektedir. Hakeza motif ve desenlerin çokluğundan kaynaklı olarak gelinin yüz ve el güzelliği bu sayede gözler önüne serilmiştir. Bu hususla bir çok düğüne katılacak kişi tarafından bu motiflerin kendi ellerine yapıldığı görülmüştür. Kimi düğünlerde gelinin arkadaşları aynı motifleri kendi ellerine yaptıkları gözlemlenmiştir. Gelin tırnağı sanılanın aksine kuaförler tarafından çok uygun fiyatlara yapılmaktadır. Bu nedenle bir çok kişi sosyal yaşantısında ev görmelerine veya işe giderken bu motifleri yapmış oldukları gözlemlenmiştir. Gelin tırnağı yapmak isteyen bir kimse bilgisayar ve motif işleme cihazı olan bir kuaförde ortalama 15 dakika kaldığı taktirde rahatlıkla yapabilecektir. Gelin tırnağına yapılan motif ve figürlerin silinmesi de oldukça basittir. Şayet motif üzerine bir miktar aseton döküldüğü taktirde motifin tırnaktan çıktığını hemen göreceksiniz. 
  ]]>
  Ayak Tırnak Sararması https://www.tirnak.gen.tr/ayak-tirnak-sararmasi.html Thu, 08 Nov 2018 12:51:21 +0000 Ayak tırnak sararması, Günümüzde bir çok insanın başına gelen bu rahatsızlığın bir çok nedeni bulunmaktadır. Ayrıca vücutta oluşabilecek başka bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Ayak tırnak sararmasının nedenle Ayak tırnak sararması, Günümüzde bir çok insanın başına gelen bu rahatsızlığın bir çok nedeni bulunmaktadır. Ayrıca vücutta oluşabilecek başka bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Ayak tırnak sararmasının nedenleri yanlış kullandığımız kimyasallardan kaynaklanmaktadır.

  Ayak tırnak sararmasının nedenleri
  • Ayakta fazla kalınması dar ayakkabıların giyilmesi
  • Ayak tırnağında oluşabilecek mantar enfeksiyonları
  • Çok fazla ayakta kalınması
  • Ayak tırnağında oluşabilecek çeşitli mantarlar
  • Tırnaklara sürülen ojelerin çok uzun zaman kalması, kat kat oje sürülmesi tırnağın nefes almasını engeller buda tırnak sararmasına neden olur. Oje ve aseton markasının çok sık değiştirilmesi de tırnak sararmasının en büyük nedenlerindendir.
  • Aşırı miktarda alkol ve sigara tüketimi
  • Vücutta oluşan çeşitli vitamin eksiklikleri
  • Diyabet hastalıkları
  • Kronikleşmiş ayak ve bacak şişlikleri
  • Ayakların ıslak ve nemli kalması
  • Hamamlarda, havuzlarda halka açık yerlerde herkesin kullandığı terliklerin, babetlerin giyilmesi.
  • Kuaförlerde ve çeşitli güzellik salonlarında hijyenik olmayan ortamlarda bakım yapılması.
  • Ayakların ve tırnakların deterjan, çamaşır suyu gibi maddelere maruz kalması.
  Ayak Tırnak SararmasıAyak tırnak sararmasının tedavisi
  • Ayakta mantar varsa eğer ona göre tedaviye başlanılır gerekli ilaçlar verilir.
  • Bitkisel olarak da çeşitli kürlerle tedavi edilebilir. Mesela bir hafta boyunca limon suyu yada limon ile tırnakları silmek tırnakların daha bakımlı olmasını sarılıklarının da  iyileşmesine yardımcı olacaktır.
  • Sararan yaka tırnakları çok çabuk kırılma özelliğine sahiptir. Eczanelerden alınabilecek tırnak sertleştirici ürünlerle ve çeşitli merhemlerle sararan ayak tırnaklarına bakım yapabiliriz.
  • Protein ağırlıklı gıdalar tükenmeye özen göstermeliyiz. Eğer vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa sararma bu şeklide en kısa zamanda düzelmeye başlayacaktır.
  • Ayakların her zaman kuru tutulması nemli ve ıslak çoraplarla dolaşılmaması
  • Hamamlarda, havuzlarda ortak kullanım alanlarında terliklerin, havluların kullanılması ayaklarda ve tırnaklarda çeşitli mantar hastalıklarının oluşmasına neden olur.
  • Piyasa da satılan maliyeti düşük ayakkabı ve terlikler ayakların ve tırnakların nefes almamasını ve terlemesini sağlar. Bu tip durumlarda hem de ayaklarda çok kötü koku oluşması kaçınılmazdır. Bu tip durumlar da tırnaklar da ve ayaklarda mantar oluşmasına zemin hazırlar. Bu koşullarda ayak tırnaklarımızda sararma olması kaçınılmazdır. Kalitesinden şüphe ettiğimiz ürünleri kullanmamalı ve herkesin sağlığı için çevremizdekileri de uyarmalıyız.
  • Kendimize ait bir manikür setimiz olmalı ve bakım yaptırırken her zaman onu kullanmalıyız. Sürekli de steril etmeliyiz.
  • Bol su içmeli
  • Tırnaklarıyumuşak törpülerle törpülenmeli
  • Güneş korumalı tırnak cilaları sürülmeli
  Ayak tırnaklarında oluşan renk değişiklikleri çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Ayaklarda oluşan tırnak sararmasının % 60 civarındaki büyük bir bölümünün sebebi tırnak mantarları dır. Acilen tedavi edilmesi gerekir.  Bu yüzden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı gerekli tahliller yapıldıktan sonra tedaviye başlanmalıdır.
  ]]>
  Tırnak Batması Ameliyatı https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-batmasi-ameliyati.html Thu, 08 Nov 2018 20:41:05 +0000 Tırnak batması ameliyatı, sert tırnağın narin dokuyu sıkıştırması ve tahriş etmesi neticesi meydana gelen iltihaplanma ve müzmin yaraya cerrahi müdahaleye verilen isimdir. Tırnaklarda batma genelde ayaklarda ve baş parmakt Tırnak batması ameliyatı, sert tırnağın narin dokuyu sıkıştırması ve tahriş etmesi neticesi meydana gelen iltihaplanma ve müzmin yaraya cerrahi müdahaleye verilen isimdir. Tırnaklarda batma genelde ayaklarda ve baş parmakta görülmektedir.  
 
Tırnak batması başlar başlamaz hiç tek biçimde geçer diye beklemeyin. Daha kötüye gidip inflamasyon kapıp şişmesine neden olabilirsiniz. Onun amaçlı en başta doktora gidin. Sakın geçer umudu ile doktora gitmemezlik etmeyin, yoksa bir ay süresince acısını çeker sonuçta yine doktora gidersiniz. Ama siz sakın çekmeyin doğrudan doktora gidin.  

Tırnak batması ameliyatı nasıl yapılır
 
Tedavi bakımından tırnak batmasını 2 kısma ayırıyoruz. 
 • Tırnak batmasının yepyeni geliştiği, artık çekim gerektirmeyen hafif vakalar. 
 • Birkaç haftadır süren, iyileşmeyen kronikleşmiş vakalar. 
Her tırnak batması halinde tırnak çekilmez. Hafif batma halinde tırnağın batan bölümünün altına tek pamuk parçası koymak ve bunu gündelik değiştirmek uygundur. Böylelikle tırnak ile cilt içinde tek tampon meydan oluşturup tırnağın ete batmadan buradan büyümesi sağlanır. Tırnak büyüyünce kavisli değil düz biçimde kesilir. Parmağı sıkıştırmayan kapsamlı ayakkabı ya da ucu açık ayakkabı giymek gereklidir. Bu sırada batma nedeniyle irin varsa antibiyotikler (oral ya da merhem) kullanılabilir.  İlerlemiş olaylarda ise tırnağın çekilmesi, normal olmayan şişmiş dokunun alınması ve tırnak kökünün kazınması biçiminde yapılan bir işlemdir. Bunun amaçlı zaman zaman tırnağın yarısı zaman zaman da tamamı çekilir. Tırnak çekimi sonrasında benzer yerden batmayı önlemek üzere tırnak kökünün batan yönü tahrip edilir. Bu hedefle aletle tırnak kök kısmının kazınması, tırnak köküne fenol uygulaması, gümüş nitrat sürülmesi ya da elektrokoter ile tahrip, kullanılan yöntemlerdir. Bazen hastalar kendileri tırnaklarının kenarlarını keserek bu hali düzeltmeye çalışıyorlar. Ama bu mücadele genelde tam aksine fazla batmaya neden olur. 

Tırnak Batması AmeliyatıTırnak çekimi ağrılı bir işlem midir  
İşlem amaçlı tırnak yatağı uyuşturulur, böylelikle çekim esnasında ağrı olmaz. İşlem sonrasında da ağrı kesici ilaçlar kullanılır. İşlem yapıldığı gün ağrı kesici almak, istirahat etmek, ayakları kalp düzeyinin yukarısına yükseltmek, zaman zaman pansuman bazen de soğuk uygulamak yararlı olur. Tırnak batması iltihaplı ve kişide şeker rahatsızlığı benzeri immun sistemine etki eden hastalıklar mevcutsa antibiyotik kullanılır. İşlem sonrasında parmağı sıkıştırmayan ayakkabı giymek ağrı oluşmasını önler. Şayet pansumanı geçip dışarı akan kanama ya da kuvvetli ağrı olursa tekrar doktorunuza görünmekte fayda bulunur. Yara iyileştikten sonra düzelme olmazsa ortopedi ve cildiye hekimleriyle ile konsültasyon yapılıp ek rahatsızlık olup meydana gelmediği araştırılır. İlk 1-2 gün parmağa ağırlık vermeden yürünebilir. ileri ki zamanlarda parmağı sıkıştırmayan ve ucu açık ayakkabı giyilebilir. 2-3 gün yarayı ıslatmamak, ıslanırsa anında pansumanı değiştirmek gereklidir.  

Tırnak batmasından ne türlü korunabiliriz    
Tırnağı düzgün (düz kesim ve törpüleme) kesmek gereklidir. Dar ya da çok fazla bol ayakkabı giymemek gereklidir. Ayakta dokunma sorunu varsa düzeltilmelidir. Tırnak mantarı varsa iyileştirilmesi gereklidir. 
]]>
Tırnak Eti Bakımı https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-eti-bakimi.html Fri, 09 Nov 2018 13:47:25 +0000 Tırnak eti bakımı: hem bayanların hem de erkeklerin dikkat etmesi gerekir. Hasar görmüş tırnak etleri hem görünüş açısından hem de sağlık açısından hiç iyi değildir. Ve bakımsız tırnak etleri görsel açı Tırnak eti bakımı: hem bayanların hem de erkeklerin dikkat etmesi gerekir. Hasar görmüş tırnak etleri hem görünüş açısından hem de sağlık açısından hiç iyi değildir. Ve bakımsız tırnak etleri görsel açıdan hiç güzel durmaz. Bakımsız olan tırnak etleri sürekli bir yerlere takılır ve bu durum kişiye çok fazla acı verir. Tırnak etinde oluşan bu parçalar enfeksiyona neden olur. Eğer bakımı yapılmazsa bakterilerin çoğalmasına neden olur. Düzenli tırnak bakımı ve dengeli beslenme ile tırnak etinde oluşan problemlerden kolayca kurtulmayı sağlayabilir. Özellikle yapılan tırnak eti bakımları tırnağın güzel ve sağlıklı durmasına yardımcı olur. Evde yapılacak bir kaç bakım kürü ile tırnak etleri oldukça bakımlı durur. Tırnakların beslenmesi, tırnak etlerinin nemli kalması ve soyulması gibi problemlerin aşılması sadece tırnak eti bakımı ile mümkündür.

Tırnak Eti BakımıTırnak eti bakımı için malzemeler:

 • 1-2 çay kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı aloe vera duş jeli

Yapılışı: Bütün malzemeler derin bir kap içerisinde karıştırılır. Temizce yıkanan tırnaklara ve tırnak etlerine uygulanır. 5 dakika kadar ovalanarak masaj yapılır. Ve bu şekilde 5 dakika daha bekletilir ve sonra arkasında iyice durulanır. Bu bakım kürü tırnak etlerinde oluşan kuruluğa, çatlamaya ve soyulmaya yardımcı olur. Haftada iki defa kullanıldığında tırnak etlerinde ciddi anlamda düzelme görülür.

Tırnak eti bakımında Hindistan cevizi yağı oldukça etkilidir. Hindistan cevizi yağı bir çok güzellik amaçlı maskelerde de kullanılır. Tırnak eti bakımında da oldukça faydalıdır. Hindistan cevizi yağı tırnak etlerini nemlendirerek soyulmasını ve kurumasını engeller. Bir pamuk yardımı ile Hindistan cevizi yağı tırnak etlerinin her tarafına sürülür ve nemlendirilmesine yardımcı olur. Sürülen yağdan sonra 10 dakika kadar eldiven giyilmelidir. Ve sonrasında eller durulanmalıdır. Uzayan tırnak etlerini kesmek enfeksiyona neden olur. Gün içinde ellere bulaşan mikroplar tırnak etleri kesildiğinde buralardan vücuda yayılır. Ve ciddi tırnak enfeksiyonlarına neden olur. Tırnak etlerini sürekli nemli tutmak kurumasını ve soyulmasını engeller. Özellikle kış aylarında soğuk hava yüzünden eller kurur ve kuruyan ellerde soyulma neden olur. Bu yüzden vazelin ile eller ve tırnaklar masaj yaparak nemli tutulmalıdır.

]]>
Tırnak Güçlendirici https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-guclendirici.html Fri, 09 Nov 2018 23:41:48 +0000 Tırnak Güçlendirici, Kadın ya da erkek herkesin el ve tırnak bakımı son derece önemlidir. Özellikle de çalışan kişiler için bu durum daha da önem arz etmektedir. Mesleğiniz ne olursa olsun çalıştığınız yerde sürekli bi Tırnak Güçlendirici, Kadın ya da erkek herkesin el ve tırnak bakımı son derece önemlidir. Özellikle de çalışan kişiler için bu durum daha da önem arz etmektedir. Mesleğiniz ne olursa olsun çalıştığınız yerde sürekli birileriyle diyaloğa giriyorsanız, tokalaşma ya da konuşma sırasında elleriniz dikkat çekmektedir. Bu nedenle ellerinizin ve tırnakların temiz, güzel ve bakımlı olması size avantaj sağlar. Bunun için tırnaklarınızın güçlü olması ve boyunun iyi ayarlanması gerekmektedir. Tırnaklar pek çok sebepten dolayı zayıflar kırılır ya da sararır. Bunun için bazı önlemler alınmalıdır. Bu yazımızda tırnak bakımında dikkat etmeniz gerekenlere ve tırnak güçlendirici yöntemlere yer vereceğiz. 

Tırnak GüçlendiriciTırnak Güçlendirici İpuçları:
 • Nemlendirme: Tırnakların en büyük düşmanı nemsiz kalmaktadır. Bunun için tırnaklarınızı sabah ve akşam olmak üzere en az iki kez nemlendirici ile nemlendirmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda günde en az iki buçuk litre su içerek de buna içten takviye yapabilirsiniz. Eğer gün içinde çok fazla elleriniz kuruyorsa bu aralığı artırarak her aklınıza geldiğinde nemlendirici ile tırnaklara masaj yapmanız gerekmektedir. 
 • Dengeli beslenme: Yediklerimiz, içtiklerimiz tırnak, saç ve cilt bakımını da etkilemektedir. Bu nedenle yağlı asitli ve çok yoğun karbonhidratlı besinler yerine bol c vitamini içeren, protein yönünden zengin gıdalar tüketilmesi gerekmektedir. 
 • Havalandırma: Elbette ojeler renk renk can alıcı görünmektedir. Fakat tırnaklarınızın canlılığını kaybetmemesi içi 4-5 günde birde olsa tırnaklarınızı havalandıramanız gerekmektedir. Oksijenin ulaşabildiği tırnaklar daha canlı olacaktır. 
 • Alkol oranı düşük asetonlar: Bir diğer hata da ojenin silinirken bolca asetonlayıp, ardından yeni bir renge geçilmesidir. Aseton zaten zararlı olduğu için en azından bir kaç saat boyunca tırnaklarınızı ojesiz bırakın. Aseton uygulamasından sonra mümkünse elleri iyice yıkayarak kremleyip bekletin. Aynı zamanda alkol oranı daha az olan asetonlar da tırnak güçlendirici faktörlerdendir. 
 • Çok sık el yıkamayın: Bazı kişiler çok sık aralıklarla ellerini yıkamaktadırlar. Halbuki bu elleri daha kuru ve cansız yapacaktır. Tırnaklar ıslandığında daha kolay kopacaktır. Bu nedenle ellerinizi çok sık yıkama malısınız. Eğer işiniz gereği elleriniz suya çok değiyorsa ya da evde sürekli çamaşır, bulaşık gibi işlerle meşgulseniz bulaşık eldiveni kullanmanız oldukça yerinde olacaktır. 
 • Manikür Yapımı: Tırnakların üzerine doğru gelen tırnak etleri de tırnakları bakımsızlaştıracaktır. Bu nedenle düzenli olarak temiz bir yerde bakımınızı ihmal etmeyiniz. Dilerseniz evde kendinizde bunu kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Tırnakları sıcak suda yumuşatarak etleri geri doğru itin. Tırnak makası ile bu etleri yüzeysel bir şekilde alın ve elleri kremleyerek işlemi tamamlayın. 
 • Limon Bakımı: tırnaklarınıza yarım limonu 5-10 dakika boyunca sürün. Böyle bir süre bekleyin ve yıkayarak krem sürün. Doğal bir tırnak güçlendirici olan limon yerine portakalı da deneyebilirsiniz. 
 • Tırnak Güçlendiriciler: Tırnakları zayıf olanlar ya da sararanlar için özel üretilmiş tırnak bakım ürünleri de kullanabilirsiniz. 
]]>
Hızlı Tırnak Uzatma https://www.tirnak.gen.tr/hizli-tirnak-uzatma.html Sat, 10 Nov 2018 09:32:19 +0000 Hızlı tırnak uzatma, Öncelikle dengeli beslenmeye ve bol su tüketimine dikkat edilmelidir. Güçsüz tırnaklar vücudumuzun sağlığının da güçsüzlüğünü gösterir. Tırnaklarımızı oluşturan keratin yapısı, besinlerden al Hızlı tırnak uzatma, Öncelikle dengeli beslenmeye ve bol su tüketimine dikkat edilmelidir. Güçsüz tırnaklar vücudumuzun sağlığının da güçsüzlüğünü gösterir. Tırnaklarımızı oluşturan keratin yapısı, besinlerden aldığımız demir, kalsiyum gibi temel besin yapısını oluşturan birçok maddenin olmasına ihtiyacı var. Hormon el bozukluklar, stres ve bazı hastalıkların iyileşmesi için aldığımız ilaçlarda tırnak uzama hızını etkiler.Tırnakların fazla su kaybetmesi tabaka tabaka ayrılmasına neden olabilir. Tırnaklarınızı zorlayan sert hareketlerden kaçının. Aşırı su teması tırnakları yumuşatıp esnek hale getirdiği için kırılmasını ve soyulmasını kolaylaştırır.Aşırı su temasından kaçınınız. Günlük ve haftalık bakımlar yapınız.

Hızlı Tırnak UzatmaGünlük ve haftalık bakım için öneriler:
 • Tırnaklarınıza manikür yapmak düzgün uzamasına yardımcı olacaktır.
 • Geceleri yatmadan önce ellerinizi el ve tırnak  bakımına uygun kremle bakım yapın.Tırnak eti ve tırnaklarınıza iyi gelecektir.
 • Tırnaklarınızı hep aynı yöne doğru kenardan ortaya doğru törpülemelisiniz.(Böylece dayanıklığını artırıp, kolay kırılmasını önlersiniz)
 •  Bulaşık yıkarken eldiven kullanın.
 • Aseton kullanımını en aza indirin.
 • Haftada 1-2 gün oje kullanmayarak tırnaklarınızın hava almasını sağlayın.
 • Vitamin içeren nemlendiriciler kullanın.
 • Tırnaklarınızı bir alet gibi kullanmayın.
]]>
Tırnak Kırılması https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-kirilmasi.html Sun, 11 Nov 2018 01:03:24 +0000 Tırnak Kırılması, Tırnakların sık sık kırılması aslında tırnakların size bir uyarısı olabilir. Eğer su içmeyi ihmal ediyorsanız bu tırnaklarınızın, saçlarınızın ve cildinizin kurumasına neden olabilmektedi Tırnak Kırılması, Tırnakların sık sık kırılması aslında tırnakların size bir uyarısı olabilir. Eğer su içmeyi ihmal ediyorsanız bu tırnaklarınızın, saçlarınızın ve cildinizin kurumasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda yetersiz ve sağlıksız beslenme de tırnakların güçsüz olmasına sıkça kırılmalara neden olmaktadır. 

Tırnak KırılmasıTırnak Kırılmasının Nedenleri ve Önlemler
 • Tırnak kırılması aynı zamanda tırnakların bakıma ihtiyacı olduğunun da göstergesidir. O halde öncelikle beslenme alışkanlıklarına ve yediklerinize, içtiklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun dışında uzun tırnakları seviyor ama tırnaklarınız hep kırılıyorsa dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Örneğin tırnaklarınızı ev işleri yaparken bir eldiven yardımıyla korumanız gerekmektedir.
 • Tırnak kırılmasına karşı özellikle yemek yaparken, sert cisimlerle bir işlem gerçekleştirirken gücü tırnaklardan değil, parmaklarınızdan almaya çalışın. Tırnaklar hassas oldukları için hemen kırılabilirler. 
 • Tırnaklarınızı çok fazla uzatmanız da aslında kırılmalara neden olacaktır. Uzun tırnaklar çok kolay bükülürler. Bu da kırılmaya ve kötü bir görüntüye sebep olabilir. 
 • Tırnaklarınıza çok fazla oje sürmeniz tırnakların gücünü kaybetmesine ve kırılmalara, üstünün kabuk kabuk katlanmasına neden olur. Bu da hem çirkin bir görüntüye hem de en ufak bir hatanızda tırnağın kırılmasına yol açmaktadır. 
 • Tırnaklarınızın kırılmasını engellemek için bolca nemlendirici kullanmanız gerekmektedir. Nemlendirici tırnakların daha güçlü ve esnek olmasını sağlar. 
 • Aynı zamanda zeytinyağı ve limon karışımını masaj yaparak tırnaklarınıza uygulamanızı tavsiye ederim. Oldukça canlı ve güçlü olmasına yardım etmektedir. 
 • Tırnaklarınıza bakım kremi sürüp gece eldiven takıp yatmayı da denemeniz gerekmektedir. Bu ellerinizin de yumuşacık olmasına yardımcı olacaktır. 
]]>
Ayak Tırnağı Kalınlaşması https://www.tirnak.gen.tr/ayak-tirnagi-kalinlasmasi.html Sun, 11 Nov 2018 04:57:52 +0000 Ayak Tırnağı Kalınlaşması, Ayak tırnağının kalınlaşması, ayak sağlığının bozulduğunun göstergesidir. Dar ayakkabı giymek, ayakların aşırı terlemesi, manikür ve pedikürde hijyene dikkat edilmemesi, çıplak ayakla to Ayak Tırnağı Kalınlaşması, Ayak tırnağının kalınlaşması, ayak sağlığının bozulduğunun göstergesidir. Dar ayakkabı giymek, ayakların aşırı terlemesi, manikür ve pedikürde hijyene dikkat edilmemesi, çıplak ayakla toprağa basmak oluşmasına neden olur. Estetik açıdan da hoş bir görünümü olmaz, ciddi bir sorun haline gelir.

Ayak tırnağının kalınlaşması görüldüğünde ilk akla gelen mantar hastalığı olur. Genellikle sıcak havalarda mantar enfeksiyonunda artış görülür, mantar enfeksiyonu tedavi edilmezse vücutta yayılma gösterebilir. Tırnak mantarları genellikle deri mantarının kaşınması sonucu veya doğrudan tırnağa geçer. Tırnağın kalınlaşması mantardan dolayı oluşmuşsa, tırnak mantarı ilerledikçe tırnağın renginde değişiklik  ve tırnak üstünde çizgiler oluşur, tırnakta kepeklenme, odunsu bir görüntü olur.

Ayak tırnağı kalınlaşması mantar dışındaki nedenlerden kalınlaşan tırnak sert ve dokunulduğunda tek parça hissi verir, uzayan kısımda şekil bozukluğu görülür.

Ayak Tırnağı KalınlaşmasıAyak tırnağının kalınlaşması nedenleri 
 • Diyabet hastalarında Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda.
 • Yanlış ayakkabı seçimi.
 • Tırnakta cerrahi müdahale sonucu çektirilen tırnaklarda enfeksiyon oluşması. 
 • 65 yaş ve üzeri kişilerde.
 • Aşırı derecede ayakta terleme olan kişilerde. 
 • Deride mantar enfeksiyonu bulunması.
Ayak tırnağı kalınlaşması kendiliğinde geçmez veya kendimiz tedavi edemeyiz, hastane ortamında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Tırnak üzerinde kalınlaşan tabaka cihazlarla temizlenir ve inceltilir. Temizleme ve inceltme işleminin arkasından özel bir ilaçla kaplanır, üzeri kaplanan sağlıklı tırnak uzayana kadar yapılan ara kontrollerle ilaçlama yenilenir. Düzenli bir şekilde yapılan tırnak bakımlarıyla sağlıklı tırnak iyice uzayana kadar tedaviye devam edilir.

Ayak tırnağı kalınlaşmasından korunmak için dikkat edilmesi gerekenler
 •  Ayakları  her gün yıkamak ve mutlaka temiz bir havlu ile parmak aralarını ve her yerini  iyice kurulamak.
 •  Özellikle tırnak temizliğine dikkat etmek haftada bir tırnakları kesmek, keserken çok kısa olmamasına dikkat edilmeli.
 •  Çok dar ayakkabılar giyilmemeli.
]]>
El Tırnak Mantarı https://www.tirnak.gen.tr/el-tirnak-mantari.html Sun, 11 Nov 2018 08:48:54 +0000 El tırnak mantarı, insanlarda sağlık problemlerinin yanı sıra aynı zamanda estetik olarak da sorunların ortaya çıkmasına neden olan ciddi problemlerden biridir. Özellikle mantar sorununun kişinin el tırnaklarında olması, bu has El tırnak mantarı, insanlarda sağlık problemlerinin yanı sıra aynı zamanda estetik olarak da sorunların ortaya çıkmasına neden olan ciddi problemlerden biridir. Özellikle mantar sorununun kişinin el tırnaklarında olması, bu hastalığın diğer insanlar tarafından çok rahat bir şekilde görülmesine neden olmaktadır. El tırnak mantarı tedavi edilmediği zaman hem yapısal olarak hem de görüntü olarak çok daha kötü bir hal almaktadır. Bu nedenle tedavi edilmiş tırnak mantarları, insanlarda son derece sorun olmaktadır. El tırnak mantarı, ayak tırnağında oluşan mantar hastalığı gibi bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle el tırnaklarında mantar oluşmuş olan kişilerin kesinlikle diğer insanlarla temas etmemeleri gerekmektedir. Aksi durumlarda diğer insanlarda da tırnak mantarı oluşma ihtimali çok yüksektir. Tıbbi olarak el tırnak mantarı sorununun tedavisi oldukça zordur. Fakat bu sorun, bitkisel tedavi yöntemleri kullanıldığında tıbbi tedavi yöntemlerinden çok daha hızlı bir şekilde çözülebilmektedir. El tırnak mantarı, yetişkinlerde görüldüğü kadar çocuklarda da meydana gelen bir problemdir. Fakat tüm insanlarda el tırnak mantarı tedavisi aynı şekilde yapılmaktadır. Yapılan tedaviler ise yaklaşık olarak bir ay içerisinde net bir şekilde sorunun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. İnsanlar arasında sık rastlanan bu enfeksiyon, sağlıksız görüntüsüyle birlikte özellikle yaz aylarında ciddi olarak kozmetik kusurların oluşmasıyla ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında meydana getirmiş olduğu diğer rahatsızlıklar kişi için çok büyük bir sorundur. 

El Tırnak MantarıBelirtileri:
 • El tırnak mantarı belirtileri arasında en önemli durum tırnağın yavaş yavaş kurumasıdır. Tırnağın dış yüzeyinin yavaş yavaş kuruması ve daha sonra sarımsı bir renk almaya başlaması durumunda el tırnak mantarı varlığı anlaşılabilir. Bu durumlarda kadınlar oje gibi kozmetik ürünleri kullanarak  sorunların üzerini kapatmaktadır. Fakat erkeklerde bu durum mümkün değildir. 
 • Bu sorunun bir diğer nedeni ise tırnağın çevresinde ciddi olarak kaşıntıların meydana gelmesidir. Meydana gelen kaşıntılar, tırnak dipleri olduğu için kişilerde kaşıma sorunları görülebilir. Bunun yanında kaşıntılar, kişinin tırnak bölgesinin kızarmasına neden olabilir. Bu nedenle kızarıklarla da karşı karşıya kalabilirsiniz. 
 • Tırnak üzerindeki hastalık, tırnağın sağlıklı bir şekilde beslenmesini engelleyeceği için tırnak son derece hassaslaşacaktır. Hassas  olan tırnak çok kısa bir zaman sonra kendiliğinden kırılabilir. Tırnak kırılmaları eğer diğer belirtilerle birlikte görülüyorsa  el tırnak mantarı hastalığından şüphe duyulabilir. 
El tırnak mantarının oluşmaması için yapılması gerekenler:

Bu durum için yapılması gereken en önemli şey tabi ki uzman bir doktora giderek sorunların tedavisinin başlatılmasıdır. Tıbbi tedaviler başlatıldıktan sonra ne olursa olsun kişi bitkisel tedavilere başvurmamalıdır. Bu tedaviler tamamlandıktan sonra olumlu sonuç alınamamışsa bitkisel tedavilerden yardım alınabilir. 
 • El tırnak mantarı genellikle hijyen eksikliğinden kaynaklanan nedenlerden dolayı oluştuğu için insanların hijyen kurallarına çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi durumlarda bu hastalık başta olmak üzere buna benzer birçok hastalık ortaya çıkabilir. 
 • El tırnak mantarı için dikkat edilebilecek bir diğer durum ise kişilerin kesinlikle tırnak makası ve eldiven gibi malzemelerini paylaşmamalarıdır. Bu malzemeler tamamen kişisel olarak kullanıldıklarında bu gibi sorunların oluşmasının önüne geçilmiş olur. 
 • El tırnak mantarından korunmak için kesinlikle kumsal ve buna benzer alanda bulunan kullanılmış malzemeleri kullanmamak gerekmektedir. Bu malzemeler insanlar arasında bakteri ve virüs taşınmasında çok ciddi bir şekilde etkilere neden olur. 
 • Son olarak, kişilerde ne küçük tırnak yaralanmalarında bile kesinlikle bu bölgelerin teda]]> Evde Tırnak Bakımı https://www.tirnak.gen.tr/evde-tirnak-bakimi.html Sun, 11 Nov 2018 15:29:37 +0000 Evde tırnak bakımı, Tırnak her insanın temiz ve titiz davranması gereken bir el sistemidir. Tırnaklarımızı uzun yada kısa çeklilerde kullanırız. Tırnaklarımızı ne kadar temiz kullanırsak bizim sağlığımız i Evde tırnak bakımı, Tırnak her insanın temiz ve titiz davranması gereken bir el sistemidir. Tırnaklarımızı uzun yada kısa çeklilerde kullanırız. Tırnaklarımızı ne kadar temiz kullanırsak bizim sağlığımız için de o kadar önemlidir. Tırnağımızın temizliği ve bakımı için sürekli kuaför gidmemize gerek yoktur. Eğer evde de malzemelerimiz var ise kendimiz evde de tırnağımıza bakım yapa biliriz. Tırnağımızın bakımını evde olan ürünlerle de yapıla biliriz.Tırnak hem sağlığımız hem de dış görünümümüz için önemlidir, tırnak ve eller büyük önem taşır. Kadınlar bakımlı el ve tırnakların temiz olmasıyla anlaşılır. Bakımlı tırnaklar da yine de en azından koruyucu oje ya da parlatıcı bulunmasında fayda vardır. Tırnak bakımı kadınların vaz geçilmezidir, önce işe tırnağımızı temizlemekle başlarız. Tırnağımızdaki tüm oje ve nemlendirici kalıntılarını temizleyerek başlarız, tırnak bakımı çok uğraş gerektirmez. Evde çok basit şekillerde tırnağımıza maskeler yapabiliriz. Biz kadınlar her şekilde ellerimize ve tırnağımıza dikkat ederiz ve temiz tutarız. Bunu başkaları için değil önce kendi temizliğimiz ve kendi görüşümüz için yaparız. Kadınların tırnak bakımından sonra ilk olarak  oje yada tırnak parlatıcısı kullanmaktır. elin ve tırnağın bakımı  bayanlar için çok önemlidir.

  Evde Tırnak BakımıTırnak bakımımız için malzemeler

  • Tırnak makası
  • Törpü
  • Zeytinyağı 
  • Sarımsak

  Önce tırnaklarımızı tek tek keseriz. Banyodan sonra yaparsanız daha güzel sonuç elle de edebilirsiniz, sonra kesilen tırnağımızı törpü yardımı ile şekil veririz. şekil verilen tırnağımızı yıkarız, yıkama işlemimiz bittikten sonra bir havlu yardımı ile ellerimizi kurularız. Kuruladıktan sonra tırnak maskemizi yaparız. Ezdiğimiz sarımsakları zeytinyağına katarak   birbirine yediririz. Karışım olduktan sonra ellerimizim üstene dökerek masaj yaparak uygularız. Maskeyi yaptıktan sonra yarım saat ellerimizde bekletir ve sonra yıkayarak temizleriz.  Bu karışımı haftada üç kez uygularsak daha iyi sonuç elde etmiş oluruz.

  ]]>
  Tırnak Soyulması https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-soyulmasi.html Mon, 12 Nov 2018 01:07:36 +0000 Tırnak soyulması, günümüzde en çok çocuklarda karşılaşılan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak görülen bu durum baı insanlarda o kadar fazladır ki tırnak soyulmasıyla birlikte kişilerde ağrılar meydana gelebilmektedir. T Tırnak soyulması, günümüzde en çok çocuklarda karşılaşılan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak görülen bu durum baı insanlarda o kadar fazladır ki tırnak soyulmasıyla birlikte kişilerde ağrılar meydana gelebilmektedir. Tırnak soyulması sorunun bu problemin nedeni net olarak belirlenmeden herhangi bir tedavi yapılamamaktadır. Çünkü soruna neden olan problem, tedaviler yapılsa bile tekrar bu sorunun ortaya çıkmasına neden olacaktır. İnsanlarda sık karşılaşılan bu durum özellikle el parmaklarındaki tırnaklarda ortaya çıkmaktadır. El parklarında oluşan bu durum, gerekli olan tedaviler yapılmadan kendiliğinden ortadan kalkmaz. Bunun için zaman kaybetmeden ve daha fazla beklemeden doktorunuza başvurmalısınız. Tırnak soyulmasının çok fazla sayıda nedeni bulunmaktadır. Öyle ki hava şartlarından kişinin yedikleri ve içtiklerine kadar tüm durumlar tırnak soyulmasına neden olmaktadır. Eğer bu sorun bir çocukta meydana geliyorsa genellikle tırnak soyulması kişinin yetersiz bir şekilde beslenmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat bu şekilde tahmin yapılarak doktora gitmemezlik, yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Eğer tırnak soyulması, iki ve daha fazla parmakta meydana geliyorsa kesinlikle doktora gitmelisiniz. Fakat bu durum tek parmakta hafif bir şiddette ise ve aynı zamanda insanlarda ciddi rahatsızlıklar meydana getirmiyorsa kesinlikle korkulacak bir durum yoktur. 

  Tırnak SoyulmasıTırnak soyulmasının genel nedenleri

  Daha önceden de belirttiğimiz gibi tırnak soyulması birçok farklı nedenden kaynaklanabilmektedir. Bu nedenlerin yanında genel olarak bazı nedenler, tırnak soyulmasında ciddi bir rol oynamaktadır.
  • Beslenme: Tırnak sağlığı, insanlarda beslenme düzeniyle doğrudan alakalıdır. Öyle ki sürekli olarak sağlıksız beslenen insanlarda tırnak yapısı başta olmak üzere tırnak sağlığı son derece zayıftır. Bu nedenle tırnak soyulması probleminin beslenme düzeni ve beslenme şekliyle doğrudan ilişkisinin olduğunu söyleyebiliriz. 
  • Kullanılan kimyasal ve tıbbi ilaçlar: İnsanlarda bazı hastalıkların ortadan kaldırılması amacıyla kullanılan ilaçlar yan etki olarak tırnak soyulmasına neden olabilir. Eğer kişi düzenli olarak ilaç kullanıyorsa bu durumda tırnak soyulması sorununun nedeni olarak bu ilaçlar görülebilir. Tabi ki net teşhis için testler yapılmalıdır. Sorunun nedeninin net olarak ilaçlar olduğu anlaşılırsa doktorunuzdan alternatif ilaçlar isteyebilirsiniz. 
  • Ani iklim değişiklikleri: İnsanlarda seyahat durumlarında iklim değişikliklerinin aniden meydana gelmesi durumunda sıcaklık farklarında da ciddi değişimler olur. Bu değişimler ciltte ve tırnak üzerinde çok ciddi etkiler yaparak insanlarda tırnak soyulmasına neden olur. Özellikle aşırı sıcak olan bir yerden aşırı sıcak bir yere geçildiğinde bu sorun gözlenebilir. 
  • Kimyasal maddeler: Genel nedenler arasında son olarak insanların kimyasal maddelere direk teması halinde tırnak soyulması meydana gelebilir. Özellikle bayanların temizlik işlerinde kullandıkları temizlik ürünleri tırnak soyulmasına neden olabilir. Bunu önlemek için kimyasal maddelere direk olarak temas etmemelisiniz. 
  Bu nedenlerin yanı sıra insanlarda sedef hastalığı, mantar hastalığı, uzun süre boyunca klorlu su içerisinde kalma, yanlış kozmetik ürün kullanma gibi durumlar kişilerde meydana gelebilir. 

  Bayanların birçoğu, tırnak bakımlarını yaparken piyasada oldukça ucuza satılan tırnak güçlendirici ürünleri kullanmaktadır. Sadece güçlendiriciler değil, daha birçok ürün tırnaklarda soyulmalara neden olabilir. Bu nedenle kullandığınız tüm kozmetik ürünlerini özenle seçmelisiniz. Yanlış seçilen ürünler, yan etki olarak tırnak soyulması sorunlarına ve farklı hastalıkların oluşumuna neden olur. Eğer mümkünse kullandığınız ürünler doğal maddelere en yakın malzemeler olsun. Bu şekilde tırnaklarınız çok daha sağlıklı olacaktır. Bunun için tırnaklar]]> Yüzdeki Tırnak İzi Nasıl Geçer https://www.tirnak.gen.tr/yuzdeki-tirnak-izi-nasil-gecer.html Tue, 13 Nov 2018 00:38:33 +0000 Yüzdeki Tırnak İzi Nasıl Geçer, Kimi insanların yüzlerinde geçmişte bir kavga esnasında veya bir hayvanın seversen yüze alınan tırnak izleri kalıcı olarak yüzde kalmaktadır. Bunun temelinde ise tırnağın yapısındaki kesk Yüzdeki Tırnak İzi Nasıl Geçer, Kimi insanların yüzlerinde geçmişte bir kavga esnasında veya bir hayvanın seversen yüze alınan tırnak izleri kalıcı olarak yüzde kalmaktadır. Bunun temelinde ise tırnağın yapısındaki keskinlik ve mikropsal etkenlerden kaynaklıdır. Yapılan araştırmalar neticesinde tırnak ve neşter hemen hemen aynı doğrultuda vücut üzerinde etki bırakmaktadır. Hakeza tırnağın içinde bulunan bakterilerden dolayı yüze alınan bir darbeden kalıcı olarak yer edebilir. Bu nedenle kişi tırnak izi almamaya dikkat etmek zorundadır. Ancak bir kavga esnası veya evcil kedinizin temizliğini yaparken yüze tırnaktan bir darbe alındığı taktirde kişi yüz bölgesini dezenfekte etmelidir. Dezenfektenin ardından kantaron yağı ile ovulduğu taktirde yüzde bölgesel olarak oluşan tırnak izinin zamanla ortadan kaybolduğu gözlemlenmiştir. Kimi yüzüne tırnak izi alan kişilerin yüzlerinde belirgin ve gitmeyen tırnak izleri görülmektedir. Bunun temelinde tırnak izini derinliği yatmaktadır vaktinde tedavi edilmeyen bu tırnak izleri kalıcılık durumu yaratmıştır. Bu hususlar ile kişinin yüzünde kalıcı bir tırnak izi bulunmakta ise bir kısım tedavi yöntemleri gerçekleştirilmektedir. 

  Yüzdeki Tırnak İzi Nasıl GeçerYüzdeki Tırnak İzi Tedavi Yöntemleri

  Kalıcı tırnak izleri geçmişin yaralarını taşımaktadır. Bu nedenle yüz üzerinde oluşan bu hasarın tedavisi oldukça zordur. Ancak bu tedavi sonucunda ciddi anlamda iyileşme durumları mevcuttur. Öncelikle kişi yüzüne geçmişte almış olduğu tırnak izi bölgesini güzelce dezenfekte etmelidir. Akabinde Kantaron yağını yüzün bütün bölgesine sürülmelidir. Kantaron yağını aktar veya eczanelerde rahatlıkla temin edebilirsiniz. İzin sürüldüğü bölgede hafiften yanmalar bu bölgede gözlemlenir. Kantaron yağı ciddi anlamda uygulanmalı ve sürülmelidir. Özellikle izin olduğu bölgeye sabah ve akşam uyurken sürmekte fayda bulunmaktadır. Zamanla bölgede yer alan kantaron yağının yok olduğunu göreceksiniz. Zaten yapılan bilimsel araştırmalarda kantaron yağının cildin yapısında onarıcı etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Akabinde uzman hekimin önereceği bir kısım merhemler ile de kantarona yardımcı olarak belli aralıklar ile sürüldüğü taktirde 1-2 ay içerisinde bu kalıcı çiziklerin ortadan yok olduğunu göreceksiniz. 

  Yüzdeki Tırnak İzinden Kurtulma Yöntemleri

  Yapılan araştırmalarda kantaron yağının yüzdeki tırnak izlerini yok ettiği gözlemlenmiştir. Ancak kimi kişilerde bu iz oldukça derin olmasından dolayı bazen merhem ve kantaron tedavisi yeterli olmaz. Böylesi bir durumda kişi sinir bozucu durumdan kurtulmak amacıyla bir kısım cerrahi yöntemler ile estetik gerçekleştirir. Bu estetikler basit yollu yöntemlerdendir  ancak uzman hekim nezaretinde yapılma zorunluluğu bulunmaktadır. Uzman hekim uygulamış olduğu tedavi yöntemlerine kişinin cildi uyum sağlamaz ise kişi yarım saat süren bir cerrahi operasyon sayesinde yüzdeki bu tırnak izlerinden ilelebet kurtulur. Ancak basit bir tırnak izinden kaynaklı olarak da neşter altına yatmak uygun görülmemektedir. Bu nedenle yüzüne tırnak darbesi alan bir kimse oldukça dikkatli olmalıdır. Hakeza tırnak darbesi kısa süre içerisinde mikrobik bir yayılmanın önüne geçmek amacıyla dezenfekte edilmesinde fayda bulunmaktadır. Eğer bir kimse aldığı tırnak izinden dolayı yüzünde kanama veya şişme durumu söz konusu ise konu acilen uzman hekime bildirilmelidir. 
  ]]>
  Tırnak İltihabı https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-iltihabi.html Tue, 13 Nov 2018 23:24:30 +0000 Tırnak iltihabı, çoğu kişide oluşan ve günlük aktiviteleri engelleyecek boyuta oluşabilen rahatsızlıktır. Tırnak iltihabı genel olarak ayağın baş parmağında oluşabileceği gibi tüm parmaklarda da görülebilir. Tırnak bü Tırnak iltihabı, çoğu kişide oluşan ve günlük aktiviteleri engelleyecek boyuta oluşabilen rahatsızlıktır. Tırnak iltihabı genel olarak ayağın baş parmağında oluşabileceği gibi tüm parmaklarda da görülebilir. Tırnak büyüdükçe yan taraftaki derinin içine doğru uzayabilir. Tırnak iltihabı sonucu deri tırnağın üzerine kapatmaya, tırnak ise derinin içine doğru gömülmeye başlar. Tırnak iltihabı genellikle şişlik ağrı ve kanama gibi şikayetler ile kendini gösterir. Tırnak iltihabı meydana gelmesi sonucu kemiklere kadar ulaşarak ulaştığı bölgelerde ciddi hasarlar meydana gelebilir.

  Tırnak iltihabı nedenleri:
  • Tırnakta yapısal bozukluk olması.
  • Tırnak tabakasında kalınlaşma olması.
  • Parmakta şişlik.
  • Tırnakların yanlış kesilmesi.
  Tırnak İltihabıTırnak iltihabı nasıl önlenir:
  • Ayaklar gün içinde belli aralıklar ile ılık su ile yıkanmalı.
  • Ayaklar asla nemli ya da ıslak bırakılmamalı.
  • Ayakkabı tercihi doğru yapılmalıdır.
  Tırnak iltihabı tedavisi:
  Malzemeler:
  • 100 gr tuz
  • 1 litre sıcak su
  • papatya çayı,incir yaprağı, çam yaprağı ya da adaçayı
  Hazırlanışı:
  İlk olarak pansuman  suyu hazırlanmalıdır. 1 litre sıcak su 100 gram tuz ekleyerek karıştırınız. Verilen bitkisel çaylardan herhangi birini tercih edilerek bir pamuk yardımı ile  iltihaplı  olan yere silinir. Silme işlemi bittikten sonra hazırlanan tuzlu suyla temiz pamuk batırılarak iltihaplı olduğu tırnak arasına yerleştirilmeli.
  ]]>
  Tırnak Kararması https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-kararmasi.html Wed, 14 Nov 2018 06:37:54 +0000 Tırnak kararması, kişilerde tırnakların tam olarak sağlıklı olmadığının önemli bir göstergesidir. Tırnak kararması olan insanlarda genellikle tırnağın belli bir kısmı kararmaktadır. Tırnağın belli bir kısmının karar Tırnak kararması, kişilerde tırnakların tam olarak sağlıklı olmadığının önemli bir göstergesidir. Tırnak kararması olan insanlarda genellikle tırnağın belli bir kısmı kararmaktadır. Tırnağın belli bir kısmının kararması ve bununla birlikte estetik olarak olumsuz görünümlerin meydana gelmesi, kişilerde rahatsızlıklara neden olmaktadır. Tırnak kararması genellikle tırnak üzerine ya da parmağın tırnağa yakın olan kısımlarına şiddetli bir darbe alması durumunda meydana gelmektedir. Fakat bazı insanlarda tırnağa herhangi bir darbe alınmadığı halde tırnak kararması ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda sorunun nedeni kesinlikle araştırmalıdır. Özellikle el parmaklarındaki iki tırnakta birden kararma var ise hiç beklemeden doktorunuza başvurun. Çünkü tırnak kararması, tek başına bir sorun olmasa bile bazen farklı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında belirtmek isterim ki tırnak kararması, en çok ayak tırnaklarında ortaya çıkmaktadır. Bu duruma tıbbi olarak Siyanoz adı verilmektedir. Siyanoz, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen bir durum olsa bile aslında en çok yetişkinlerde ve tarımla uğraşan insanlarda meydana gelmektedir. Tırnak kararmasının hem fiziksel hemde yaşantıya bağlı olarak nedenleri bulunmaktadır. Örneğin bir tarım işçisi, gün içerisinde sürekli olarak ayakta işler yaptığı için masa başı çalışan kişilerden çok daha fazla tırnak kararması sorunu riski taşımaktadır. 

  Tırnak KararmasıTırnak kararmasının nedenleri nelerdir
  • Tırnak kararmasının en önemli nedeni, insan vücudunda bulunan oksijen miktarının belli bir seviyenin altına düşmesidir. Bu durum özellikle son zamanlarda alışı olarak oksijensiz ortamlarda kalanlarda, yangın gibi duman zehirlenmesi yaşayanlarda ya da su altında boğulma atlata insanlarda yaklaşık bir hafta içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlere bağlı olarak tırnak kararması insanlarda sık karşılaşılmamaktadır. 
  • Tırnak kararmasının bir diğer nedeni ise kişilerin sağlıksız ve ucuz ayakkabılar kullanmasıdır. Özellikle ayak tipine uygun olmayan ayakkabıların kullanılması durumunda tırnak kararması kaçınılmaz bir hal alabilmektedir. Sizlerde kullandığınız ayakkabıların ayaklarınızı çok fazla sıkmamasına özen gösterin. Bununla birlikte ayakkabıların aşırı büyük olması durumunda da tırnaklar zarar görerek kararma durumlarına neden olacaktır.
  • Bir diğer neden ise insanlarda tırnakların normalden çok daha uzun tutulmasıdır. Bu durum tabi ki ayak tırnakları için geçerlidir. Uzun olan tırnaklar, dışarıdan çok daha fazla darbeye maruz kalarak sorunlara neden olacaktır. 
  • Tırnak kararması, bazen de tırnak mantarı, tırnak sedefi, tırnağa yakın egzama sorunu olan insanlarda meydana gelmektedir. Oldukça yaygın olarak görülen bu durum için öncelikle sorunların giderilmesi gerekmektedir. 
  • Son olarak insanlarda tırnağa alınan şiddetli darbeler tırnak kararmasına neden olmaktadır. Tırnağa alınan şiddetli darbeler, ilk olarak tırnakta kararmaya ve sonrasında tırnağın düşmesine neden olur. eğer tırnağın tüm kısımları kararmışsa bu durumda çok büyük bir ihtimalle tırnak düşecektir. 
  Tırnak sağlığı insanlarda çok büyük önem taşımaktadır. Gerek tırnakların görevleri için gerekse insanlarda estetik görünümler için tırnak sağlığı önem taşımaktadır. Bu nedenle tırnak için gerekli bakımlar yapılmalıdır. Günümüzde tırnak hastalıkları kadınlara göre erkeklerde çok daha fazla görülmektedir. Bu durumun en mantıklı açıklaması ise bayanların tırnak bakımlarına biraz daha özen göstermesidir. Sizlerde tırnaklarınız için yeterli bakımı yaparak tırnaklarınızda bu gibi problemlerin oluşmasını önleyebilirsiniz. 

  Tırnak kararması için yapılabilecekler,

  Bu sorunun çok daha hızlı ortadan kalkması için yapılabilecek en önemli şey, doğru ayakkabı seçimidir. Bunun yanı sıra insanlarda meydana gelmiş olan tırnak hastalıklarının gideri]]> Katır Tırnağı https://www.tirnak.gen.tr/katir-tirnagi.html Wed, 14 Nov 2018 15:47:59 +0000 Katır tırnağı, Baklagiller familyasından Akdeniz bölgesine özgü bir bitkidir. Genellikle kuru, kumlu topraklarda ve güneşli yerlerde görülür. Cinsinin tek örneğidir. Katır tırnağı 2-5 metre boyuna kadar ulaşan bir gövdeye Katır tırnağı, Baklagiller familyasından Akdeniz bölgesine özgü bir bitkidir. Genellikle kuru, kumlu topraklarda ve güneşli yerlerde görülür. Cinsinin tek örneğidir. Katır tırnağı 2-5 metre boyuna kadar ulaşan bir gövdeye sahiptir. Kalın ve etli, gri yeşil renkte sürgünleri olan katır tırnağı bitkisi fotosentez olayını yeşil sürgünlerinde yapar. İç yapraklarında herhangi bir işlevsellik olmaz. Çiçekleri ilkbahar ve yaz mevsiminde gelişir. Rengi sarı çiçekleri hoş kokulu yoğun bir koku yayar. Yaz mevsimi sonunda siyah legümenler olgunlaşır ve açılarak içerisindeki tohumları etrafa saçarak bitkiden ayrılırlar. 

  Katır tırnağı botanik bir bitkidir. Yetiştiği ülkeler arasında Türkiye, Suriye, Kuzey Afrika ve Güney Avrupa' da vardır. Yaprakları bütün yıl yeşil kalan bu bitki bakla şeklinde meyveler yani legümenler verir. Ülkemizde hemen hemen her yerde yetişir. güneşi ve ışığı seven bu bitki yetişeceği toprak konusunda çok da seçici değildir. Kuraklık, susuzluk ve dona karşı duyarlı değildir, etkilenmez. Özellikle yetiştiği yerler deniz kenarları ve sıcak duvar dipleridir. 

  Katır TırnağıKatır tırnağı bitkisinin faydaları;
  • Hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderir.
  • Böbrekteki safra kesesi taşların düşmesine yardımcı olur.
  • İdrar ve balgam söktürür.
  • Romatizma hastalıklarına iyi gelir.
  • Mesane hastalıklarını tedavi eder.
  • Nikotinin etkisini azaltır.
  • Damar büzücü özelliğine sahiptir.
  • Bitkinin çözeltisi mayasıl ve uçuk için faydalıdır. 
  • Kalp hastalıklarında kullanılır.
  Katır tırnağı bitkisinin, kullanım şekli kaynatılarak hazırlanan ve içerisine bal eklenerek tatlandırılan çaylardır. Günde en az üç defa 1 çay bardağı şeklinde içilmelidir. 

  Diğer kullanım alanları; çiçeklerin birleşmesinde spartein, skoparin ve sitisin bulunur. Çiçeklerinden sarı boya elde edilir. Büyük geniş bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılır. Yapısı itibarı ile tohumlarını etrafına saçarak attığından her yıl genişleyerek ve büyüyerek yayılırlar. Bitkinin bütünü çiçek ve tohumlar zehirlidir. Özellikle belirtmek istediğim bir konuda dediğimiz oranlardan fazla tüketildiğinde zehirlenme riski yapmasıdır. Çok fazla tüketilmemesi gerekir. 
  ]]>
  Rüyada Tırnak Makası Görmek https://www.tirnak.gen.tr/ruyada-tirnak-makasi-gormek.html Wed, 14 Nov 2018 22:53:54 +0000 Rüyada Tırnak Makası Görmek: Rüyada tırnak makası görmek, rüya sahibi kişinin iş yaşamı içerisinde çok kötü ve sıkıntılı zamanlar geçirdiğine bu sebeple kendisini stres ve baskı altındaymış gibi hissettiğine, Rüyada Tırnak Makası Görmek: Rüyada tırnak makası görmek, rüya sahibi kişinin iş yaşamı içerisinde çok kötü ve sıkıntılı zamanlar geçirdiğine bu sebeple kendisini stres ve baskı altındaymış gibi hissettiğine, aile hayatına bu sıkıntılarını yansıttığına ve bu sebeplede ailesi ile problemler yaşadığına, sürekli tartışma içinde olduğuna işaret etmektedir. Ve rüya sahibi kişinin işleri yoluna koymaması halinde sıkıntılarının dahada artacağına, iş yaşamında yeni atılımlar yapması ve ailesi ile tartışmalarında onlar ile empati kurmaya çalışması gerektiğine aksi taktirde her şeyini kaybedebileceğine işaret etmektedir.

  Rüyada tırnak makası ile tırnaklarını kestiğini ya da oynadığını görmek, rüya sahibi kişinin iş ve aile yaşamında bir takım sıkıntılarının olduğuna, çok farklı birden fazla konu ile ilgili üzüntüler yaşadığına, fazla stres altında olduğunu düşünerek hem evden hemde iş yaşamından uzaklaşmak ve yalnız kalmak istediğine, ancak kısa bir zaman içinde kendisini üzen ve stres yaşamasına sebep olan bu kişileri hayatından çıkaracağına ve hayatının tekrar eski huzurlu günlerine geri döneceğine işaret etmektedir.

  Rüyada tırnak makasını aradığını ama bulamadığını görmek, rüya sahibi kişinin iş hayatında bir kimse ile tartışma yaşayacağına ve bu kimsenin rüya sahibinin bir açığını ortaya çıkaracağına ya da rüya sahibi hakkında yalan yanlış şeyler söyleyerek amirine onu kötüleyeceğine, bunun sonucunda da rüya sahibinin iş yerindeki sıkıntılarının artacağına işaret etmektedir. Ayrıca, rüya sahibi kişinin iş yaşamında dost bildiği ve her şeyini anlattığı bir kimsenin aslında çok kıskanç ve kötü kalpli bir kimse olduğuna ve rüya sahibi kişinin iş yerinde kimseye bir sırrını vermemesi ve güvenmemesi gerektiğine işaret etmektedir.

  Rüyada Tırnak Makası Görmek

  Rüyada tırnak makasını hediye olarak aldığını görmek, rüya sahibi kişinin yakın çevresinde ailesi ile arasında sorun çıkarmaya çalışan, onu çekemeyen, sürekli fesatlık peşinde olan kötü bir tanıdığının olduğuna, rüya sahibi kişinin bu kimsenin yakın zamanda gerçek yüzünü göreceğine ve bu kimse ile irtibatını kopardıktan sonra hem iş hemde aile hayatında çok mutlu olacağına işaret etmektedir. Ayrıca rüya sahibi kişinin bu kimseden kurtulduktan sonra rızkının artacağına, kazandığı paranın dahada bereketleneceğine ve çok büyük paralar kazanıp saygın bir kimse haline geleceğinede işaret etmektedir.

  Rüyada tırnak makası bulduğunu görmek, rüya sahibi kişinin yaşamı içerisinde hem kendisine hem de aile bireylerine zararı dokunan alışkanlıkları ya da arkadaşları olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca rüya sahibi kişinin bu alışkanlık yada arkadaşlarından kurtulduktan sonra hayatına çeki düzen vereceğine aile bireylerini çok şaşırtacağına ve mutlu edeceğine, iş yaşamında büyük atılımlar yapacağına, terfi alarak mertebesini yükselteceğine ve kısa zaman içerisinde herkesin hayran olduğu bir kimse haline geleceğine işaret etmektedir. 

  ]]>
  Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavi https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-mantari-bitkisel-tedavi.html Wed, 14 Nov 2018 23:59:38 +0000 Tırnak mantarı bitkisel tedavi: Tırnaklarınızı temiz tutun her hafta düzenli olarak düz kesin aşırı kısa kesmeyin. Mümkün olduğu kadar ayaklarınızın hava almasını sağlayın yıkadıktan sonra ayaklarınızı iyice kurulay Tırnak mantarı bitkisel tedavi: Tırnaklarınızı temiz tutun her hafta düzenli olarak düz kesin aşırı kısa kesmeyin. Mümkün olduğu kadar ayaklarınızın hava almasını sağlayın yıkadıktan sonra ayaklarınızı iyice kurulayın, bu sayede ayak mantarı olma olasılığını en aza indirmiş olacaksınız. Alternatif olarak bitkisel tırnak mantarı bitkisel kürleri şunlardır:  

  Tırnak Mantarı Bitkisel TedaviBulunması gereken şifalı bitkiler:
  • Kurt pençesi otu.
  • Arpa unu.
  • Okaliptüs yaprağı.
  • Sarımsak yaprağı.
  • Ceviz ağacı kabuğu.
  • Kırlangıç otu yaprağı.
  Yapılışı ve kullanımı: Kurt pençesi ile okaliptüs yaprakları dövülerek ezilir. Ezilen karışım suda yarım saat kaynatıldıktan sonra süzülür. Çıkarılan posa arpa unu karıştırılarak merhem kıvamına gelene kadar yoğrulur. Elde edilen sıvı ile ayak banyosu yapıldıktan sonra hazırlanan karışımdan tırnaklardaki problemli bölgeye sürülür. Steril bir sargıyla sarılır. Ceviz ağacının dış kabukları suda 1 saat kaynatılır. Elde edilen sıvı bir kaba konularak 24 saat dinlendikten sonra bu sıvı ile ayaklar sık sık yıkanır. Taze sarımsak yaprakları kaynar suda yarım saat bekletilir süzülerek elde edilen sıvı bir kaba boşaltılır 24 saat dinlendirilir. Bekletilen bu sıvı ile ayaklar sık sık yıkanır.Kırlangıç otu yaprakları kaynar suda yarım saat bekletilir elde edilen sıvı süzülerek bir kaba boşaltılır 24 saat dinlendirilir. Dinlendirilen bu sıvı ile ayaklar sık sık yıkanır.
  ]]>
  Tırnak Mantarı https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-mantari.html Thu, 15 Nov 2018 06:49:17 +0000 Tırnak mantarı, herhangi bir sebepten dolayı ayak yada el tırnaklarında enfeksiyon olarak ortaya çıkan bir durumdur. Tırnak mantarı tırnağın dış yapısını bozarak hem görünüme kötü bir görünüm verir hemde bazen kö Tırnak mantarı, herhangi bir sebepten dolayı ayak yada el tırnaklarında enfeksiyon olarak ortaya çıkan bir durumdur. Tırnak mantarı tırnağın dış yapısını bozarak hem görünüme kötü bir görünüm verir hemde bazen kötü kokuların oluşmasına neden olabilir. Görünüm olarak kötü görünmesinin yanı sıra bazı kötü durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Mesela ayak mantarı tedavi edilmediği zaman tırnakta düşme yada tırnak etinin hasar görmesi gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Tırnak mantarı tırnağın plağını ve yatağını kaplayan bir enfeksiyon çeşidi olma özelliğindedir. Tırnak mantarının asıl en önemli özelliği ise bulaşıcı bir rahatsızlık türü olmasıdır bu sebepten tedavi edilmediği zaman bir çok sorunun beraberinde getirebilir. Bu sebepten tırnak mantarı ortaya çıktığı zaman hiç vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında tedavi edilmelidir. Tırnak mantarının oluşmasında bazı belirtiler ortaya çıkar ve bu belirtiler ile tırnak mantarı olup olmadığı anlaşılabilir. Tırnak içinde sararma yada morarma gibi durumların oluşması, tırnak içinde şiddetli yada az da olsa ağrı olması, tırnak altlarında kir oluşması, tırnakta pul pul kalkmalar ve tırnağın yapısının bozulması yada ayakta olan mantarda kötü koku olmasıdır. İşte bu tür belirtiler kendini göstermeye başladığı zaman tırnak mantarının oluştuğunun belirtisidir ve en kısa zamanda tedavi edilmelidir. Tırnak mantarının ortaya çıkmasında birçok sebep vardır. Bu sebepleri beraber inceleyelim;

  Tırnak MantarıTırnak mantarının oluşmasının sebepleri
  • Tırnağın herhangi bir yerden darbe alması ve zedelenmesi bu durumun ortaya çıkmasına sebep olur,
  • El yada ayak tırnağının sert bir şekilde bir yere çarpması ve bundan dolayı tırnak mantarı oluşması,
  • Ucu sivri ve ayağı sıkan ayakkabıların kullanılmasından dolayı bu durumu tetikleyebilir,
  • Ayak tırnaklarının uzun süre havasız kalması ve terleme yapması sonucu ortaya çıkması,
  • Ayak ve el tırnaklarının çok dipten kesilmesi ile bu durumu tetiklemesi sonucu ortaya çıkması,
  • Ayak ve el tırnaklarının uzun süre temizlenmemesi ve tırnak aralarında mikrop birikmesi sonucu oluşması,
  • Herhangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkması,
  • Belli bir hastalık için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkması
  Görüldüğü üzere tırnak mantarının ortaya çıkmasında birçok durum etken olmaktadır ve bu durumu tetiklemektedir. Tırnak mantarının belirtileri kendini göstermeye başladığı zaman vakit kaybetmeden bir doktor kontrolü altında tedavi olunmalıdır. Çünkü tırnak mantarı tedavi edilmez ise hem diğer tırnaklar arasında artış gösterir hemde tırnakların düşmesine neden olabilir. Bu durumun yanı sıra tırnak mantarı eğer bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıktı ise hemen ortaya çıkış sebebi araştırılmalı ve ona göre müdahale edilmelidir. Bu durumun yanı sıra tırnak mantarı bulaşıcı bir rahatsızlık olduğundan dolayı eğer hemen müdahale edilmez ise başka kişilere de bu hastalık bulaşabilir. Soyunma odaları, yüzme havuzları, başkasının çorap ve ayakkabısını kullanmak, duş ve banyo ortamları ve temiz olmayan manikür ve pedikür aletleri ile tırnak mantarı kişiden kişiye bulaşabilir. Bu sebepten bu durumda göz önünde bulundurularak ona göre dikkat edilmelidir. Tırnak mantarının ortaya çıkmasına engel olmak için yapılması gerek şeyleri beraber inceleyelim;

  Tırnak mantarından korunmak için yapılması gerekenler
  • Ayak ve el tırnaklarını olduğu kadar temiz ve kuru tutmaya özen gösterilmelidir,
  • Ayak ve el tırnaklarını parmak ucunu geçmeyecek kadar kesilmelidir ayrıca düzgün ve sık aralıklar ile kesmeye özen gösterin,
  • Halka açık olan yüzme havuzu, hamam ve duş yerlerinde kendi terlik ve ayakkabılarını kullanın ve gittiğiniz yerin temizliğine dikkat edin,
  • Ayaklarınız çok fazla havasız ve nemli kalıyor ise sık sık çorapları değiştirin, ayr]]> Tırnak Siğili https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-sigili.html Fri, 16 Nov 2018 01:59:41 +0000 Tırnak siğili, aslında direk olarak tırnaklarda görülmeyen bir durumdur. İnsanlarda çok sık görülen bu durum genellikle parmak uçlarında ve tırnak diplerinde görülür. Bu sorun için tıbbi tedaviler son derece yetersizdir. Ç Tırnak siğili, aslında direk olarak tırnaklarda görülmeyen bir durumdur. İnsanlarda çok sık görülen bu durum genellikle parmak uçlarında ve tırnak diplerinde görülür. Bu sorun için tıbbi tedaviler son derece yetersizdir. Çünkü tırnak siğili için yapılan tüm tedavilere rağmen kişinin tırnak diplerindeki siğiller geçmemektedir. Aslında yapılan tedaviler sonrasında siğiller tamamen geçse bile yenileri oluşum göstermektedir. Tırnak siğili, tam olarak bir deri hastalığıdır. Bu nedenle sorunun virüsler olduğunu söyleyebiliriz. Tırnak virüsünün bir diğer ismi, verruka olarak bilinmektedir. İnsanların bedeninde görülen bu siğiller, en çok tırnak diplerinde görüldüğü için bazı insanlar bu siğillere tırnak siğili demektedir. Siğillerde oluşan virüsler, direk olarak derinin tabakasına yerleşerek bu bölgede çok yüksek bir şekilde "kreatin" adı verilen maddelerin yüklenmesiyle oluşmaktadır. Oluşan tırnak siğilleri, tedavi edilmediği sürece daha da artarak kişilerde hem sağlık sorununun artmasına neden olur hem de estetik problemlerin oluşmasına neden olur. Özelikle bayanlarda oluşan tırnak siğilleri çok ciddi bir şekilde estetik sorunları ortaya çıkarır. Fakat günümüzde tırnak siğili, en çok erkeklerde görülmektedir. Bu nedenle erkeklerde tırnak siğili, birçok açıdan çok daha fazla sorundur. Tırnak siğilleri, ilk zamanlarda teker teker çıkar. Bu durum zaman geçtikçe virüslerin artmasına bağlı olarak ikili ve üçlü bir şekilde çıkabilir. Oluşan virüsler toplu iğnenin baş kısmına benzemektedir. 

   Halk arasında bazı bilgilere göre çayırlardaki ve derelerdeki kurbağalar insanlarda siğil oluşumuna neden olmaktadır. Bu durum kurbağa üzerindeki mikroplardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Fakat yapılan bilimsel araştırmalara rağmen henüz böyle bir durumun varlığı net olarak kanıtlanamamıştır. Tırnak siğili, eğer el tırnakları etrafında oluşuyorsa bu durum direk olarak yaygın siğiller grubunda bulunan verruca virüsünden kaynaklanmaktadır. Eğer tırnak siğili, insanlarda ayaklarda görülüyorsa bu durumda yaygın olarak görülen plantar warts adlı virüsler kişileri etkilemektedir. Her iki siğil türünde de kişilerin deri bölgelerini etkilenmektedir. Bu siğiller her ne kadar tırnak siğili olarak adlandırılsa bile aslında tırnaklara herhangi bir zarar vermemektedir. Bu siğiller direk olarak deride görülmektedir. 

   Tırnak SiğiliTırnak siğili nasıl bulaşır
   Tırnak siğili, insanlarda direk olarak meydana gelen deri çatlaklarından içeri giren mikroplardan ve virüslerden kaynaklanmaktadır. Tırnak diplerinde vitaminsizlik sorununa ve diğer sorunlara bağlı olarak çatlaklar yaygın bir şekilde görülmektedir. Bu durumlarda bölgeler virüslerden etkilenerek tırnak siğili oluşumuna neden olmaktadır. Tırnak siğili için yapılabilecek en önemli şey tabi ki erken tedavidir. Yapılan erken tedaviler kişilerde ciddi olarak olumlu sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır. Aksi durumda yapılan tedaviler en az birkaç ay kadar sizleri uğraştıracaktır. 

   Tırnak siğili neden tekrar oluşur
   Tırnak siğili oluşan bölgelerde bu virüsler deri altında yüksek miktarda bulunmaktadır. Virüslerin, bu bölgelerde bulunmaları iyileşen siğillerin yerine yeni siğillerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle virüsler tam olarak ortadan kaldırılamadığı zaman tırnak siğili tekrar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle yapılan tedaviler siğiller ortadan kalksa bile devam ettirilmelidir. 

   Tırnak siğili tedavisi
   Tırnak siğili, insanlarda genellikle sayılabilecek bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Günümüzde tıp biliminin gelişmiş olmasına rağmen, henüz bu sorunlar için net tedaviler geliştirilememiştir. Yapılan ilaç tedavileri kişilerde tam olarak iyileşmeyi sağlamamaktadır. Bu nedenle insanlar tırnak siğilinin iyileşmesi için dua yöntemlerine ve diğer alternatif tıbba başvurmaktadır. Dua yöntemi kullanıldığında yaklaşık olarak 2-3 hafta içerisinde si]]> Takma Tırnak Nasıl Takılır https://www.tirnak.gen.tr/takma-tirnak-nasil-takilir.html Fri, 16 Nov 2018 04:28:02 +0000 Takma tırnak nasıl takılır, Takma tırnaklar ülkemizde çok yanlış kullanımlardan dolayı pek yaygınlaşamamıştır. Takma tırnakların kullanımı ülkemizde de Avrupa ülkelerinde yetişen Uzmanlar sayesinde gelişmeye başlamı Takma tırnak nasıl takılır, Takma tırnaklar ülkemizde çok yanlış kullanımlardan dolayı pek yaygınlaşamamıştır. Takma tırnakların kullanımı ülkemizde de Avrupa ülkelerinde yetişen Uzmanlar sayesinde gelişmeye başlamıştır. Kullanım oranı gün gün artan takma tırnaklar şimdilerde çok iyi sonuçlar alınması sayesinde gelişmeye ve kullanımı artmaya başlamıştır.

   Takma tırnakta, özellikle doğru seçilmiş tırnak ve iyi bir yapıştırıcı ile istenilen el ve tırnak görünümü elde edilir. Takma tırnaklarda hissedilen yabancılık hissi bahsettiğimiz doğru tercih ve yapıştırıcılarla ortadan kalmıştır. 

   Takma tırnak kullananlar; elleri ile çok iş yapan ev hanımları, kuaförler gibi çalışanların yada tırnak yiyenlerin alternatifi olmuştur. Bunların dışında çok sık oje değiştiren sanatçılarda, yada manikür yaptırmak istemeyen bayanlarında tercihi haline gelmiştir. Bütün kadınlar her zaman bakımlı tırnak hayali kurar ama herkes bu duruma sahip olamaz. O yüzdende takma tırnak kullanımı çok hızlı bir şekilde ilerlemektedir.

   Takma Tırnak Nasıl TakılırTakma tırnaklar her bayan bunu kuaförde de yaptırabilir evde kendide yapabilir. İllaki bilen birisi aramanıza gerek yoktur. Kolaylıkla kendinizde uygulayabilirsiniz. Şimdilerde kozmetik ve bakım ürünü satılan her yerde takma tırnak vardır. Tırnak yapısı çok hassas ve kırılgan olanlarında tercihi olan takma tırnak neredeyse herkesin kullandığı bir yalancı tırnaktır. 

   Takma tırnaklar nasıl takılır;Takma tırnağı takmak için öncelikle tırnak yapıştıracağınız doğal tırnaklarınız üzerinde yağ tabakası olmamalıdır. Tırnakların takılacağı elin temiz olması gerekir. Tırnaklarda eğer oje var ise çıkarılmalı ve iyi yapışması için yıkandıktan sonra kurutulmalıdır. İkinci aşamada ise yapışacak tırnakların belirlenmesi ve takılacak tırnakların belirlenmesi gerekir. Takma tırnak için hazırladığınız yapıştırıcı bir fırça yardımı ile takılacak tırnak üzerine sürülmeli ve tırnağın en dibinden başlayarak takılma işlemi gerçekleştirilmelidir. Otuz saniye kadar basılı tutarak sabitlenmesi gerekir. Kısa sürede kuruyan yapıştırıcı sayesinde uzun zaman almadan işlem gerçekleştirilir. Uygulama on parmaktaki on tırnağa da yapılırsa işlem ortalama bir saat kadar sürer. Takma tırnaklar asla doğal tırnaklardan ayırt edilmez ve gönül rahatlığı ile kullanılır. 

   Uygulama sonrasında bütün bayanlar takma tırnaklı ellerini rahatlıkla kullanmaya başlayabilirler. İstedikleri estetiksel görüntüyü elde eden bayanlar mutlu olurlar. Kullanım süresi alttan uzayan doğal tırnaklar yüzünden 3-4 hafta içerisinde bozulan takma tırnakların düzeltilmesi gerekir. 
   ]]>
   Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi https://www.tirnak.gen.tr/lazerle-tirnak-mantari-tedavisi.html Fri, 16 Nov 2018 06:52:06 +0000 Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi, Tırnak mantara çoğunlukla tırnak bölgesinde bulunan bakterilerin yayılması ve çoğalması ile oluşan bir rahatsızlık türüdür. Kişinin ayak bölgesinde kaşınma gibi rahatsızlıkların oluşm Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi, Tırnak mantara çoğunlukla tırnak bölgesinde bulunan bakterilerin yayılması ve çoğalması ile oluşan bir rahatsızlık türüdür. Kişinin ayak bölgesinde kaşınma gibi rahatsızlıkların oluşması ve zamanla hissizlik gibi problemlerin hastanın karşısına çıkmasına neden olur. Ayrıca tırnak mantarı rahatsızlığı olan bir kimsede ayak da ağrı, ayak kabı giyilince sıkma ve rahatsızlık hissi rahatsızlar oluşur. Tırnak mantarı tedavisinde bir kısım bitkisel ilaç tedavileri uygulanmasına rağmen yapılan araştırmalarda bu rahatsızlık bitkisel tedavi yöntemleriyle tam anlamıyla son bulmaz. Bu nokta da lazerle tırnak mantarı tedavi uygulanmaya başlanır. Lazerle tırnak mantarı tedavisinin uygulanması amacıyla lazer ışığı, tırnak yatağı ve tırnak ile tırnak etrafındaki yumuşak dokuya zarar vermeksizin uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde mantarın oluştuğu parmakların yanı sıra diğer parmaklara da uygulanır. Bunun temelinde gizli olarak saklanmış olan bakteriler diğer parmaklar üzerinde gizli mantarın yok edilmesi amacıyla tüm parmaklara uygulanır. 

   Lazerle Tırnak Mantarı TedavisiLazerle Tırnak Mantarı Operasyonu,

   Tırnaklar üzerinde yapılacak mantar tedavisi kesinlikle uzman bir hekim gözetiminde yapılmalıdır. Lazerle tırnak mantarı operasyonu olan bir hastanın tırnaklarında bir kısım değişiklikler meydana gelebilir. Tırnak yatağına uygulanan lazer operasyonu ile mantar zamanla ortadan kaybolur ancak hastanın tırnağı üzerinde hafif bir yanma hissi ve tırnakta sızlama gibi durumlar oluşabilir. Bununla birlikte tırnak yatağına uygulanan lazerden kaynaklı bir kısım değişiklikler meydana gelebilir. Ancak bu değişiklikler tırnağın uzaması ile ortadan kalkar. Lazerle tırnak mantarı tedavisi uzman hekim nezaretinde yaklaşık olarak 15 dakika kadar sürmektedir. Bir çok hasta için tek seans yeterli olacaktı ancak kimi hastalar 6-8 seansa ihtiyaç duyulmaktadır. Lazerle tırnak mantarı operasyonu çoğunlukla uzman hekimlerce 2 ayrı şekilde uygulanmaktadır. Uygulanan bu iki uygulama tekniğinin ilkinde düşük enerji yüksek tekrarla ile gerçekleştirilmektedir. Diğer tedavi yönteminde ise yüksek enerji ile düşük tekrarla yapılmaktadır. Hangi yöntemin uygulanacağını uzman hekim belirler ve muhtemelen uygun yöntem tırnak mantarının özelliğine göre düzenlenir. Uzman hekim lazer tedavisini gerçekleştirdikten sonra kişi sağlık problemlerine ciddi anlamda dikkat etmelidir. 

   Lazerle Tırnak Mantarı Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar,

   Operasyon sonrasında hasta ayakkabısını değiştirmeli, pamuklu çorap kullanmalı, farklı ayakkabılar kullanmalı ve sağlık açısından problem olan alanlardan sonra uzak durulmalıdır. Kişi operasyondan sonra oje veya pedikür işlemleri yapmamalıdır. Böylelikle kısa süre içerisinde tekrardan kişi eski sağlığına kavuşacaktır. 

   Lazerle Tırnak Mantarı Operasyonu Tedavi Sonrası Yaşanan Gelişmeler,

   Operasyonu gerçekleştiren kişinin ilk etapta ayak mantarlarında bir düzelme görülmez. Ancak tırnak büyüdükçe temiz tırnağın gün yüzüne çıktığı gözlenecektir. Tırnaklar yaradılış gereğince geç büyüyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kişi ilk etapta lazerle tırnak mantarı tedavisinin faydasını görmez ancak zaman içerisinde tırnak büyüyerek temiz bir şekilde mantar olmadan büyüdüğü görülecektir. Bu süreç yaklaşık olarak 6- 12 aylık bir süreyi alacaktır. Ancak hasta düzenli olarak seansları yerine getirdiği taktirde bu rahatsızlık türünden yaşamı boyunca kurtulabilir. Bu operasyon sonrasında ayak üzerinde herhangi bir şişlik veya ağrı gerçekleşmesi halinde konu uzman hekime bildirilmelidir. Ayrıca uzman hekimin operasyon sonrası bildirmiş olduğu tedavi yöntemine harfiyen uyulmasında fayda bulunmaktadır. 
   ]]>
   Kedi Tırnağı Kesmek https://www.tirnak.gen.tr/kedi-tirnagi-kesmek.html Fri, 16 Nov 2018 20:40:22 +0000 Kedi Tırnağı Kesmek, Yaradılış gereğince kediler insanlar üzerinde sıcak kanlı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bir çok aile tarafında evlerinde kedi beslenmektedir ancak bu kedi beslemenin yanında getirdiği bir çok hijyenik ka Kedi Tırnağı Kesmek, Yaradılış gereğince kediler insanlar üzerinde sıcak kanlı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bir çok aile tarafında evlerinde kedi beslenmektedir ancak bu kedi beslemenin yanında getirdiği bir çok hijyenik kaide bulunmaktadır. Kedilerin tırnağı çok fazla uzadığı taktirde ev içerisinde bulunan bir kısım naylon, muşamba ve kumaşsı yapılara zarar verebilir. Bu hususla belli periyotlar ile kedilerin tırnak bakımlarının yapılması gerekmektedir. Yapılacak tırnak bakımı sayesinde kedinin tırnağı kesildiği taktirde ev eşyalarına verebileceği zararlar ortandan kaldırılmış olur. Hakeza kedilerin cana yakınlı ve sürekli olarak insan kucağında olma isteği nedeniyle sürekli olarak çocukların ve aile fertlerinin kollarında sevilmektedir. Bu sevme esnasında kedinin tırnağı uzamış ise seven kişiye istemeden tırmık ve tırnakları nedeniyle zarar verir. Kedinin tırnak yapısında bulunan bakteriler insan bedenini çizerek kanatması halinde bu bakterilerin yayılma olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle kişi böylesi bir durumla karşılaşmaması amacıyla kedinin tırnağını kesmelidir. 

   Kedi Tırnağı KesmekKedi Tırnağı Kesme Yöntemi
   Kedinin uzayan tırnağının kesilmesi amacıyla öncelikle kedinin rahatlatılması gerekir. Çünkü sakin olmayan bir kedi tırnak kesimine müsaade etmez. Bu nedenle kedinin tırnağı kesme esnasında, kedinin patisi güzelce tutulmalıdır. Akabinde tırnak hafiften ışığa doğru tutularak bir tırnak makası yardımı ile kesilir. Ancak kesim esnasında oldukça dikkatli olunmalıdır. Kedinin patisi tutulurken tırnak kesinlikle tırnağın alt bölgesinde bulunan kılcal dokuya doğru kesilmemelidir. Şayet sinirlerin bulunduğu kılcal bölge kesildiği taktirde kedinin tırnak bölgesi kanayarak, kedinin kan kaybıyla ölmesine neden olur. Bu kılcallar az miktarda kesildiği taktirde kedi tam anlamıyla ayağına basamaz veya kesim yapılan bölgede iltihap oluşur. Bu hususla kedi tırnağı kesilirken ışığa doğru ayak tutulur ve kılcalın bulunmadığı teratinsi doku kesilmelidir. Kedi tırnağı uygun şartlar altında kesildiği taktirde rahatlıkla yürümesini sağlar ve kedi sahibine ile ev eşyalarına zarar verme durumu ortadan kalkmış olur. 

   Kedi Tırnağı Kesilirken Oluşan Olumsuz Gelişmeler.
   Kedinin tırnağı kesilirken kılcalların bulunduğu tırnak yapısı kesildiği taktirde kedinin ayağının iltihapla nacağı ve kanama durumu söz konusudur. Hakeza bu ayak tırnağının kesimi ile kanamanın artması halinde kedi ölümü olabilir. Tırnak kesimi esnasında şayet kedinin sinir kısmının bulunduğu tırnak yüzeyine zarar verildiği taktirde konu uzman veterinere bildirilmelidir. Uzman veterinerin tavsiyeleri doğrultusunda uygulanacak tedavi yöntemi sayesinde kedi böylesi aksi bir durumda eski sağlığına kavuşacaktır.
   ]]>
   Tırnak Yeme https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-yeme.html Fri, 16 Nov 2018 21:02:59 +0000 Tırnak yeme, insanları genellikle çocukluk çağında etkilemeye başlar. Özellikle ergenlik çağındaki çocukların yarısı bu alışkanlıktan etkilenir. Genellikle tırnak yeme 35 yaşına kadar sürer. İnsanların edindiği bu tür Tırnak yeme, insanları genellikle çocukluk çağında etkilemeye başlar. Özellikle ergenlik çağındaki çocukların yarısı bu alışkanlıktan etkilenir. Genellikle tırnak yeme 35 yaşına kadar sürer. İnsanların edindiği bu tür alışkanlıklar çoğunlukla stresten, sıkıntı ve endişeden kaynaklanan etkenlerle bilinç dışı yapılır. Sosyal açıdan kabul görmeyen tırnak yeme, kişileri olumsuz etkiler. Tırnak yeme durumunda estetik olarak tırnak görünümleri de bozulur. Bazen kişiler tırnaklarını iyice kemirerek, tırnağın yatağına kadar yok olmasına neden olur. Bu alışkanlığın sağlık açısından da zararı vardır. Bakteriler ağız ve parmaklar aracılığıyla kişiyi etkisi altına alır. Özellikle tırnaklardaki şeytan tırnağı denilen oluşumlarda koparılırsa, enfeksiyon meydana gelebilir.

   Tırnak yeme nasıl engellenir

   Tırnaklar daima bakımlı ve temiz tutulmalıdır. Tırnak yeme alışkanlığına sahip olan kişilerde bu bir çeşit saplantı haline gelmiş olabilir. Eğer bakımlı ve temiz tırnaklara sahip olunursa, tırnak yeme sorunu aşılabilir. Bu alışkanlığı bulunanlar yanında kendi manikür setini taşıyabilir. Sürekli ihtiyaç duyulduğunda tırnaklar düzeltilebilir. Ayrıca nemini dengelemek içinde krem kullanılabilir.

   Tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak amacıyla caydırıcı ürünler üretilmektedir. Bunlar genellikle tırnak cilası ya da krem şeklinde kullanıma sunulur. Tadı, kokusu gibi etkenler tırnak yemenizi caydırabilir. İçeriğinde kullanılan kırmızı biber özü tarzındaki maddeler tırnak yeme alışkanlığı olanlara acı geldiğinden caydırıcı olur. Bunları kendinizde hazırlayabilirsiniz. Fakat daha etkili olan hazırlarını almanızı öneririz.

   Bundan kurtulmak isteyenler oyalayıcı işlerle meşgul olabilirler. Tırnak yemeyi unutturacak hobiler bulmaları gerekir. Enerjilerini bu şekilde harcamaları uygun olacaktır. Bunun için örgü örme, nakış işleme, stres topu kullanma gibi uğraşlar edinilebilir.

   Tırnak yiyenler bunu sorgulamalıdır. Neden böyle davrandıklarını bulmaları gerekir. Bunu niçin alışkanlık haline getirdiklerini bulurlarsa, daha kolay bundan vazgeçebilirler. Çoğu kişi endişe, korku, stres gibi duygularına yenik düşerek tırnaklarını yer. Eğer bu etken tespit edilirse, etkenden kaçınarak tırnak yemekten kurtulmak mümkün olabilir. Bu esnada başka işlerle meşgul olurlarsa, olumsuzluktan etkilenmezler.

   Aldıkları önlemlere rağmen tırnak yeme alışkanlığından vazgeçemeyenler tedavi olmaktan kaçınmamalıdır. Bazı psikiyatrik rahatsızlıklarda özellikle obsesif kompulsif hastalarında tırnak yeme alışkanlığı bulunur. Bu durumda hastalıkların tedavi edilmesi alışkanlıktan kurtulmayı sağlar. Eğer alışkanlık hastalıklardan kaynaklanmıyorsa, bunlar içinde stresten kurtulabileceği rahatlatıcı tedaviler uygulanabilir.

   Tırnak YemeTırnak yeme tehlikeli mi

   Tırnak yeme alışkanlığı uzun süredir devam eden kişilerde enfeksiyon riski olabilir. Tuvalet sonrası ellerini yıkama alışkanlığı olmayanlarda risk daha yüksektir. Tırnaklarda deformasyona neden olması da ayrı bir etkendir. Bu alışkanlığı bulunanlarda ağız ve sindirim sistemi hastalıkları, kalp kapakçığı hastalıkları, anjin yüksek oranda görülmektedir. Ayrıca parazit hastalıkları bu sayede aile bireylerine daha kolay bulaşır. Tırnak yeme kişilerde psikolojik sorulara da yol açabilir. Çocuk yaştakilerin arkadaşları tarafından dışlanmasına, alay konusu olmasına neden olabilir.

   Tırnak yeme nedenleri
   • Kişilerdeki sıkıntı, keder ve üzüntü kaynağı olan etkenler
   • Korku duygusu
   • Gerilim ve kaygı hissi
   • Öfke ve saldırganlık
   • Aile içi otoriter ve baskıcı tutumun olması
   • Aile içi iletişim sorunlarının yaşanması
   • Kişinin değersizlik ve güvensizlik duygularının olması tırnak yeme için geçerli nedenler olabilir.
   Tırnak yeme]]> Tırnaktaki Beyaz Lekeler https://www.tirnak.gen.tr/tirnaktaki-beyaz-lekeler.html Sat, 17 Nov 2018 13:16:41 +0000 Tırnaktaki Beyaz Lekeler, Tırnakta meydana gelen birden fazla hastalık çeşidi mevcuttur. Bu hastalık çeşitleri içerisinde en ciddi olanları tırnakta mantar olması, tırnak batması ve tırnak kırılmasıdır. Bunların yanı Tırnaktaki Beyaz Lekeler, Tırnakta meydana gelen birden fazla hastalık çeşidi mevcuttur. Bu hastalık çeşitleri içerisinde en ciddi olanları tırnakta mantar olması, tırnak batması ve tırnak kırılmasıdır. Bunların yanı sıra, tırnaktaki beyaz lekeler ise aslında bir rahatsızlık olarak kabul görmemektedir. Tırnakta oluşan beyaz lekelere tıp dilinde lökoniki adı verilmektedir ve bu durum genellikle hafif bir seyir olmaktadır. Ancak bu durum çok nadir de olsa bazen ciddi durumların işareti de olabilmektedir. İnsanların birçoğu tırnaktaki beyaz lekelerin vitamin eksikliğinden kaynaklandığını düşünmesine rağmen aslında bu durumun vitaminsiz kalmak ile hiç bir alakası yoktur.

   Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Sebepleri

   Tırnaktaki beyaz lekelerin sebebi olan ve düzenleyici görevdeki minerallerin, eksikliği sebebi ile vücutta bazı sorunlar meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra her mineral eksikliğinin vücutta oluşturduğu tepki farklı olmaktadır. Buna örnek olarak, kansızlığın yani anemi rahatsızlığının demir eksikliğinden dolayı meydana gelmesini ve pıhtılaşmanın ise potasyum eksikliği sebebi ile meydana gelmesini göstermek mümkündür. Bu örneklerde olduğu gibi tırnakta oluşan beyaz lekelerin meydana gelmesindeki asıl sebep ise vücutta çinko eksikliğinin olmasıdır. Çinko eksikliği tırnaktaki beyaz lekelerin yanında bağışıklık sisteminin zayıf olmasından dolayı meydana gelen rahatsızlıklar, yaraların çabuk iyileşememesi, adet döneminin sancılı geçmesi, sivilcelerin olması, büyüme ile gelişme gerilikleri ile kısırlık ve benzeri hastalıkların oluşmasına da sebep olmaktadır.

   Tırnaktaki Beyaz Lekeler

   Hangi Besinler Çinko İçerir

   Brüksel lahanasında, mısırda, yumurtada, kırmızı ette, bezelyede, karaciğerde, peynirde, fasulyede ve fındıkta yüksek oranda çinko bulunmaktadır. Tırnakta meydana gelen beyaz lekelerin giderilmesi için büyük oranda çinko barındıran besinlerin tüketilmesi bazen yeterli gelmemektedir. Bu durumun sebebi ise çinkonun emiliminden kaynaklı olarak yaşanan bir takım sıkıntıların olmasıdır.  Çinkodan en fazla derecede faydalanılabilinmesi için bu mineralin C vitaminiyle beraber alınmış olması, süt ve süt ile yapılan ürünler ile ise alınmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra, çinko alımından sonra da tırnakta beyaz lekeler oluşması halinde ise farklı minerallerin eksik olabilme olasılığından şüphelenmek gerekmektedir. Tırnakta beyaz leke oluşumuna sebep olan diğer mineraller çoğunlukla selenyum, magnezyum ve manganez mineralleridir. Uzun zaman boyunca bu minerallerin alınmaması vücutta daha farklı sorunların meydana gelmesine de sebep olmaktadır.

   Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Diğer Sebepleri

   Tırnakta meydana gelen beyaz lekeler genellikle çinko eksikliği sebebi ile olmaktadır. Ancak bu lekelerin farklı sebepleri de olabilmektedir. Bu sebepleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

   • Tırnağın alt kısmında bulunan hava kabarcıkları
   • Hipotroidizm de denilen tiroit hormon yetersizliğinin olması
   • Anemi rahatsızlığı yani kansızlık
   • Kalsiyum eksikliği
   • Keratin hormonunun yetersiz olması
   • Bir takım ilaçların yan etkileri
   • Nefrit

   Son olarak şunu da belirtmek gerekmektedir ki tırnakta beyaz lekelerin uzun süre mevcut olması kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bu sebeple bu durumdan şikayeti olan kişinin bir uzman doktora görünmesinde fayda vardır. 

   ]]>
   Tırnak Nasıl Törpülenir https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-nasil-torpulenir.html Sun, 18 Nov 2018 13:15:50 +0000 Tırnak Nasıl Törpülenir, Bir çok kadın tarafından tırnak törpüleme işinin ancak kuaförlerde yapıldığı düşünülsede bu durum tamamı ile yanlış düşünceden kaynaklıdır. Tırnak törpüleme işi çoğunlukla meşakkatli Tırnak Nasıl Törpülenir, 
   Bir çok kadın tarafından tırnak törpüleme işinin ancak kuaförlerde yapıldığı düşünülsede bu durum tamamı ile yanlış düşünceden kaynaklıdır. Tırnak törpüleme işi çoğunlukla meşakkatli bir iş gözüksede oldukça basit bir işlemdir. Bunun için iyi bir törpüye sahip olmak ve törpüleme sistemini bilmek oldukça yeterli bir işlemdir. Ancak tırnak törpülemek amacıyla bir iki metodun uygulanması gerekir. Öncelikle tırnakların törpüleme uygun hale getirmek akabinde de tırnak törpüleme tekniğini iyi bilmek gerekir. 

   Tırnak Törpüleme de Törpü Seçimi

   Tırnaklarını törpüleyecek bir bayan öncelikle tırnak törpüsünü seçmelidir. Seçilecek tırnak törpüsü hijyen kurallarına uygun olarak seçilmelidir. Tırnak törpüsü üzerinde girit olarak adlandırılan zımpara aralığı 220-300 aralığında olan kaliteli törpüler gereklidir. Seçilen tırnak törpüsü tutulması rahat şekilde olmak zorundadır. Tırnak törpüsü eczaneler veya süper marketlerde rahatlıkla temin edebilirsiniz. 

   Tırnak Törpülemede Tırnak Şekli

   Bayanlar tırnaklarını törpülerken sevdikleri ve kendilerine yakışan tırnak törpüleme şekillerini kullanmasında fayda bulunmaktadır. Genellikle tırnaklarını törpüleyen bir bayan oval tırnak şekli, kare tırnak şekli, oval kare arası tırnak şekli, yuvarlak tırnak şekli ve badem tırnak şeklinde tırnak törpüleme şekillerini kullanmaktadır. Aslında bu tırnak törpüleme şekilleri vücut anatomisi ve zihinde bulunan tırnak şekline göre bayan tarafından karar verilir. 

   Tırnak Nasıl TörpülenirTırnak Törpülemede Yapılması Gereken İşlemleri

   Öncelikle tırnaklarını törpüleyen bir kimse elini güzelce yıkayarak dezenfekte etmelidir. Akabinde ılık suda bir miktar tırnak bekletildiği taktirde törpüleme işlemi daha rahat bir şekilde yapılır. Soğuk su ile yıkanan tırnak törpülenmeye çalışıldığı taktirde kesinlikle kırılacak ve istenen şekil verilemeyecektir. Bu nedenle ılık suda bekleyen elimiz yumuşayınca iyice kurulanır. Bu kurulama işleminde ellerin tamamı ve tırnak altları kurulanmalıdır. Ardından bir krem yardımı ile tırnak ve parmak yapısı nemlendirilir. Şayet şekil verilecek tırnaklar uzun ise bir miktar tırnak makası yardımı ile bir miktar kesilmelidir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra tırnak törpülemeye uygun olacaktır. Tırnak törpülenirken, törpü tırnağın alt kısmına gelecek pozisyonda tutulur ve istenen şekilde törpülenir. Kişinin isteğine bağlı olarak yuvarlak veya oval şekilde tırnağın şekillendirilmesi sağlanır. Törpüleme işlemi yapıldıktan sonra tırnak şeklini alması amacıyla törpünün arkası ile düzeltilir. 

   Tırnak Törpüleme de Cilalama İşlemi

   Törpülemesi tamamlanan tırnak yapısı oval veya kare şekilde parmak üzerinde şekillenmesi tamamlanır. Ancak güzel bir görünüm kazanması amacıyla törpülenen tırnak güzel bir görünüm kazanması amacıyla bu defa cilalama işlemi gerçekleşir. Bu cilalama işlemi ile parmak üzerinde bulunan tırnak yapısı cila yardımı ile pürüzsüz bir hale gelir. Böylelikle törpülenen tırnak cila yardımı ile zarif bir görünüm kazanmış olur. 
   ]]> Tırnak Kopması https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-kopmasi.html Sun, 18 Nov 2018 15:49:01 +0000 Tırnak Kopması, Tırnaklar yaradılış gereğince parmakların korunmasını sağlayarak parmakların işlevselliğini arttırır. Tırnaklar insan vücudunda deriye bağlı bir vaziyette köklerinden ileriye doğru uzamaktadır. Tırnak k Tırnak Kopması, Tırnaklar yaradılış gereğince parmakların korunmasını sağlayarak parmakların işlevselliğini arttırır. Tırnaklar insan vücudunda deriye bağlı bir vaziyette köklerinden ileriye doğru uzamaktadır. Tırnak kökleri ancak geri dönülmeyecek bir kazaya maruz kalınması halinde ancak koparlar. Tırnak kopması halinde kopan tırnağın yerine zaman içerisinde yeni tırnağın çıktığı gözlemlenmiştir. Ancak tırnak kopmasının gerçekleşmesinin nedenleri bir dış darbeye maruz kalınması halinde tırnak kopması olayı gerçekleşir. Tırnağın bir kaza veya ayakkabı vurması halinde kopması halinde kopan bölgede ciddi anlamda morarma ve ağrılar gözlemlenir. Kimi kişilerde tırnağın bir kaza sonrası, düşmesi veya çekmece ile kapı arasında kalması halinde tırnaklarının koptuğuna şahit olunmuştur. Bu kopma sonrasında oluşan kanama ve şişlikler ciddi anlamda ağrılar oluşturmaktadır. 

   Tırnak KopmasıTırnak Kopması Getirmiş Olduğu Rahatsızlıklar
   Bir kaza veya darbe sonrası tırnak kopmuş ise bu durum ciddi bir durumdur. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan kişi ayak ve el parmaklarını oynatamaz. Tırnağı kopan kimsede ciddi anlamda ağrı ve yanma hissi oluşur. Tırnağın kısmen kopması halinde kopan bölge bir tırnak makası ile güzelce temizlenmelidir. Ancak tırnak kökünden tamamen kopmuş ise böylesi bir durumda tırnağın koptuğu bölge bir iltihaplanmaya karşı kesinlikle dezenfekte edilmelidir. Akabinde oluşacak morluk, şişlik ve kanamaların engellenmesi gerekir. Çünkü tırnak kopma durumu oldukça ciddi bir durumdur. Olası bir tırnak kopması durumunda bölgesel bir iltihaplanma halinde iltihabın yayılması engellenmelidir. Bu iltihap kana karışarak tüm vücuda yayılması halinde kişinin diğer organlarının zarar görerek iltihabın başka organları tahrip etmesine neden olabilir.

   Tırnak Kopmasında Tedavi Yöntemleri
   Tırnağı kopan bir kimse oldukça sakin olmalıdır. Tırnak kopar kopmaz parmak yirmi dakika kadar soğuk suda tutularak ilk 20 dakikalık süreçte buz tedavisi uygulanmalıdır. Böylelikle kopan tırnağın şişmesi engellenir ve olası bir kanamanın azalması sağlanır. Akabinde eczanelerde Basitrasin adı verilen antibiyotik ilaç sürülerek bir sargı bezi yardımıyla yara güzelce sarılmalıdır. Bu pansuman işlemi yaklaşık olarak 2 haftada bir yapılmalıdır. Ancak pansuman açılırken oksijenli su yardımı ile pansuman yaradan sökül melidir. Kopma sürecinden ilk 3 haftalık süreç çok önemlidir. Bu dönemde kesinlikle ama kesinlikle gezerken bir yere çarpmaya dikkat edilmelidir. Uygulanan bu tedavi yöntemi yardımı ile el tırnakları 3-6 aylık zaman aralığında ve ayak tırnaklarının ise 6-8 aylık zaman aralığında tekrardan uzayacağı gözlenecektir. Bu hususla kişinin tırnağı kopmuş ise uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Şayet durum çok ciddi ve ağrılar dayanılmaz düzeyde ise konu uzman hekime bildirilerek doktorun vereceği tedavi yöntemine harfiyen uyulmalıdır.
   ]]>
   Bebeklerde Tırnak İltihabı https://www.tirnak.gen.tr/bebeklerde-tirnak-iltihabi.html Mon, 19 Nov 2018 04:37:47 +0000 Bebeklerde Tırnak İltihabı, Bebekler yaradılış gereğince oldukça zayıf bir vücut anatomisine sahiptir. Bu nedenle yeni dünyaya gelen bebeklerde bir kısım rahatsızlıklar ve darbelerden kaynaklı ciddi problemler ortaya çıkmakt Bebeklerde Tırnak İltihabı, Bebekler yaradılış gereğince oldukça zayıf bir vücut anatomisine sahiptir. Bu nedenle yeni dünyaya gelen bebeklerde bir kısım rahatsızlıklar ve darbelerden kaynaklı ciddi problemler ortaya çıkmaktadır. Bu problemlerden bir tanesi de tırnak iltihabıdır. Bebeklerde tırnak iltihabı doğumdan sonra alınan bir darbeden dolayı veya anne rahminde şekillenen bebeğin tırnağının içe doğru batık şekilde doğması ile meydana gelir. Bebek bir kaza sonrası ayağını bir yere çarpması veya kendi ayağını bir yere vurması halinde tırnağın zarar görmesi halinde bir kısım iltihaplar oluşur. Oluşan bu tırnak iltihapları el ve ayak parmakların görülür. Öncelikle darbe sonrası tırnağın bağlı olduğu parmak da morarma ve şişmeler gözükür. Akabinde bu şişkinlikten kaynaklı olarak tırnak iltihaplı parmak ile tırnak arasında oluşur. Bu dönemde bebek sürekli ağlar ve ateşi çıkar. Tırnak iltihabı bebek bünyesinde artması halinde çocukta ateşlenmeyle birlikte sürekli olarak halsizlik gözlemlenir. Böyle bir durumla karşılayan ebeveyn iltihabın olduğu bölgeyi temizlenmeli ve bir iğne yardımı ile bölgede bulunan iltihabı kendi imkanlarıyla temizlenmelidir. Hakeza vaktinde bebeklerde oluşan tırnak iltihabına müdahale edilmediği taktirde bebek tırnağında bulunan iltihap zamanla kemiği akseder. Buradan da damarlar ile kana karışan iltihap, bebeğin diğer organlarında ciddi anlamda tahribat oluşturabilir. Bu nedenle ebeveyn bu süreçte bebeğin bakımına dikkat etmeli ve kontrollerini ihmal etmemelidir.
    
   Bebeklerde Tırnak İltihabıBebeklerde Tırnak İltihabı Tedavi Yöntemi,

   Bebeğin bir dış etkene karşı ayak veya el parmaklarında bulunan tırnaklarda iltihap oluşması halinde ebeveyn bu süreçte çok dikkatli olmalıdır. Konu uzman çocuk doktoruna bildirilmelidir. Cerrahi bir operasyon veya ilaç tedavisi durumu söz konusu ile doktor bu konularda gerekli inceleme ve tahlilleri yapar. Akabinde iltihaplı bölge bir neşter yardımı ile temizlenir ve sargı beziyle sarılır. Temizlenen iltihap zamanla kuruyacaktır. Bu süreçte ebeveyn çocuğun ayağının olası bir darbe almasına karşı sürekli dikkatli olmalıdır. Bu süreçte iltihabın yayılmasını engellemek amacıyla verilen antibiyotik ve merhemler düzenli olarak kullanılmalıdır. Zamanla bebeğin ağlaması kesilir ve ateşi düşer ve ayağındaki şişlik ile morlukların kaybolduğu gözlemlenir. Doktor muayenesine rağmen çocuk da ağrılar azalmamış ve şişlik artmış ise konu uzman hekime bildirilerek gözetim altına alınmalıdır. 
   ]]>
   Tırnak Atması https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-atmasi.html Mon, 19 Nov 2018 10:29:03 +0000 Tırnak Atması, Ciddi problem olan tırnak atması hava almayan ayakkabı içeriğinde ayağın kalması veya ayak da durmadan kaynaklanan bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Bazen de ayak ve el parmakla Tırnak Atması, Ciddi problem olan tırnak atması hava almayan ayakkabı içeriğinde ayağın kalması veya ayak da durmadan kaynaklanan bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Bazen de ayak ve el parmaklarının zarar görmesinden kaynaklı oluşan tırnak atmaları ciddi rahatsızlık türlerindendir. Tırnak atmasından önce parmak anatomileri incelendiği taktirde kişinin parmağında bulunan tırnağında ilk zamanlar da bir yumuşama ve hissizlik oluşur. Akabinde hissizleşen tırnak yapısı sertleşmektedir. Ardından sertleşen tırnağın altında bir tırnak çıkarak yeni tırnak yavaş yavaş tırnağın üzerinde kuruyan tırnağı iterek tırnağın düşmesini yanı tırnağın atmasını sağlar. Tırnağın atması ile 1-2 ay içerisinde eski tırnak kuruyarak, morarır ve zamanla tırnak bulunduğu bölgeden düşer. Yeni gelen tırnak zamanla kendisini yenileyerek, yeni tırnak çıkması tamamlanır. Yapılan araştırmalar neticesinde el tırnaklarının atması halinde yeni tırnağın 3-6 ay içerisinde tekrardan çıktığı gözlemlenmiştir. Ayak tırnaklarının ise 8-12 aylık zaman aralığında tekrardan atan tırnağın yerine kendiliğinden yenilediği gözlemlenmiştir. 

   Tırnak AtmasıTırnak Atması Tedavi Yöntemleri
   Tırnak yapı itibariyle his yeteneğini kaybetmiş ise böylesi bir durumda eski tırnağın düşmesi esnasında ağrı oluşmaması amacıyla açık burunlu ayakkabılar giyinilmelidir. Atan tırnağın ağrı oluşturmaması amacıyla tırnak bölgesinin bir yere vurulmamasına dikkat edilmelidir. Akabinde yeni tırnak çıkarken, eski tırnağın düşmesi beklenmeli ve eski tırnağın düşmesi esnasında kesinlikle bir cisim ile çekilmemelidir. Şayet tırnak atmış ve attığı bölgede iltihap oluşmuş ise iltihap kurutucular ile bölge temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Beklenmeyen bir durum, şişlik, morarma ve ağrılar oluşması halinde konu uzman hekimlere bildirilmelidir. 

   ]]>
   Tırnak Süsleme https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-susleme.html Tue, 20 Nov 2018 10:00:15 +0000 Tırnak süsleme, Nail art olarak isimlendirilmektedir. Yani tırnak süsleme sanatı. Özellikle kadınları ve genç kızların ilgisini çeken bu sanat dünyada oldukça popüler hale gelmiştir. Tırnak süslemesi yapıldığı zama Tırnak süsleme, Nail art olarak isimlendirilmektedir. Yani tırnak süsleme sanatı. Özellikle kadınları ve genç kızların ilgisini çeken bu sanat dünyada oldukça popüler hale gelmiştir. Tırnak süslemesi yapıldığı zaman daha çekici ve bakımlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Kulağa hoş geliyor değil mi Tırnak süsleme yapılırken bu iş için özel hazırlanmış aletlerin yanı sıra fırçalarda kullanılmaktadır. Bir çok farklı desenin kullanıldığı bu sanata  bir nevi geçici tırnak dövmesi denilebilir. Kıyafetlerinizle kombine edebileceğiniz bu sanatın nasıl yapıldığına 
   bakalım.

   Tırnak SüslemeTırnak süsleme nasıl yapılır

   Bu sanatı evde kendinizde uygulayabileceğiniz gibi dışarıda da yaptırabilirsiniz. Öncelikle tırnaklarınıza ön bakım yapmanız gerekmektedir. Ön bakımda tırnaklara manikür yapılır ve ölü etlerden arındırılır. Bu aşamada tırnaklar için özel et makası kullanılmalıdır. Tabi kullandığınız aletlerde hijyene özen göstermelisiniz. Dışarıda yaptıracaksanız da güvendiğiniz bir güzellik salonu olmalıdır. Tırnak mantarları ve benzeri enfeksiyonlardan korunmak için mutlaka hijyene dikkat edilmelidir. Alkol veya bu işe göre olan bir temizleme ürünü ile hijyen sağlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra tırnağa ince bir tabaka halinde baz oje sürülecektir. Bunun yapılmasının amacı daha sonra sürülecek ojenin güzel durması sağlamaktır. Baz oje kuruduktan sonra yardımcı fırçalar ile desenler çizilecektir. Tırnak süslemede kullanılan fırçalar ince uçlu olmalıdır. Bu sayede tırnağınıza meyve şekilleri, ağaçlar, kuşlar yada çiçekler yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin o anki duygularınıza kalmış. Dilerseniz daha sade bir görünüm için French modelini tercih edebilirsiniz.  Biraz profesyonelleşip belki portre bile çizebilirsiniz. Bunların dışında desenlerinizi çeşitli ufak taşlarla süsleyebilirsiniz. Deseniniz kuruduktan sonra koruyucu ojeyi sürüp tablonuzu tamamlayabilirsiniz.   
   ]]>
   Tırnak Eti Yeme https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-eti-yeme.html Wed, 21 Nov 2018 02:41:13 +0000 Tırnak Eti Yeme,Bir çok insan tarafından tırnak eti yeme hastalığı ciddi bir problem haline gelmiş durumdadır. Tırnak eti yeme psikolojik bir rahatsızlıktan kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde Tırnak Eti Yeme,Bir çok insan tarafından tırnak eti yeme hastalığı ciddi bir problem haline gelmiş durumdadır. Tırnak eti yeme psikolojik bir rahatsızlıktan kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde tırnak yanlarında ve tırnağın üst bölgesinde ufak kıymıkların dişler vasıtasıyla istemsiz olarak koparılması ile tırnak eti yeme durumu baş göstermiş durumdadır. Tırnak etini yemeye alışmış bir kimse istemsiz olarak bu hareketi sürekli olarak yapar ve tırnak üzerinde ufak bir kıymık görmesi halinde bu yapıyı çekerek, kıymığı oradan koparma rahatsızlığıdır. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalarda tırnak etinde bulunan derinin kaldırılmasını önlemek amacıyla bir kısım merhem tedavileri uygulanmıştır. Yapılan bu merhem tedavileri ile ele sürülen krem, ağza götürüldüğü taktir de ağza gelen acı nedeniyle tekrardan tırnak eti yeme durumu söz konusu olmayacaktır. 

   Tırnak Eti YemeTırnak Eti Yeme Hastalığı Tedavi Yöntemleri,

   Uzmanların yapmış olduğu araştırmalarda psikolojik olarak sürekli devam eden bu rahatsızlık bir kısım merhem tedavileri ve psikolojik ilaç tedavileri ile ortana kaldırıldığı anlaşılmıştır. Ancak ilaç almak yerine kişi tırnağının üzerinde çıkan etleri koparmak yerine bir tırnak makası yardımı ile güzelce kesilmelidir. Uzadıkça kesilen bölgelerin kendisini yenilemesi halinde tekrardan hissizleşen bu yapının kesilmesi gerekir. Böylelikle 1 ay gibi kısa bir sürede cilt kendisini yeniler ve bir daha kıymık gibi yapılar oluşmaz. Bu kıymıkları kesme ve kremleme işlemi sayesinde cilt düzenlenir ve düz bir hal almış olur. Bu işlemlere rağmen kişi tırnak eti yeme rahatsızlığından kurtulamıyorsa konu uzman hekimlere bildirilmelidir. Çünkü bu tırnak eti yeme yüzünden tırnak etrafından bölgesel kanamalar oluşabilir ve bu yüzden iltihaplanmalar oluşabilir. Bu nedenlerle böylesi bir durumla karşılaşan kimse konuyu uzman hekimlere bildirerek uygun görülecek tedavi yöntemlerin harfiyen uyduğu taktirde bu rahatsızlıktan kurtulmuş olacaktır.
   ]]>
   Tırnak Batması İltihabı https://www.tirnak.gen.tr/tirnak-batmasi-iltihabi.html Wed, 21 Nov 2018 08:07:54 +0000 Tırnak batması iltihabı, tırnak batması, çoğunlukla ayak baş parmaklarında görülebileceği gibi, diğer parmaklarda da oluşabilir. Çoğu insanın yaşayabileceği ve bazen ciddi boyutlara gelebilecek bir ayak problemidir. Tırnak Tırnak batması iltihabı, tırnak batması, çoğunlukla ayak baş parmaklarında görülebileceği gibi, diğer parmaklarda da oluşabilir. Çoğu insanın yaşayabileceği ve bazen ciddi boyutlara gelebilecek bir ayak problemidir. Tırnak büyüdükçe tırnağın yan tarafındaki derinin içine doğru uzayabilir. Bu durum tırnak batması dediğimiz olayı beraberinde getirir. Tırnağın deriye gömülmesiyle oluşan bu batma çok acı veren bir durumdur. Günlük aktivitelerimizi gerçekleştirmemizde bize engel olur. Tırnak iltihaplanması, tırnak kıvrımının deriye battığı bölgede olur. Bu bölgede, dışarıya doğru akan sarı iltihap sıvısı veya ekstra bir doku görülür. Tedavi edilmediği durumlarda rahatsızlık ilerleyebilir ve cerrahi işlem gerektirebilir. Bebek ve çocuklarda pek rastlanmayan tırnak batması, genç ve erişkin erkeklerde olma ihtimali kadınlara istinaden daha çoktur. 

   Tırnak batması iltihabının nedenleri:

   En büyük sebeplerinden biri, tırnağın doğru bir biçimde kesilmemesidir. Yani, tırnağın fazla derin kesilmesi veya tırnak kenarlarının oval biçimde kesilmesi yalnış kesim şeklidir. Yine aynı şekilde yalnış ayakkabı seçimleri ile ayağın ayakkabı içinde sıkılması ve uzun süre ayakkabının içinde kalması, tırnak batmasına yol açar. Aile içinde daha önce bu rahatsızlık görülmüşse, genetik yatkınlık dediğimiz bir nedenle de ortaya çıkması sık görülen bir durumdur. Tırnağın kırılması veya kalınlaşması, naylon cins çorapların giyilmesi, tırnakta oluşan mantarlar, ayağın sürekli terli kalması, parmaklara gelen ciddi darbeler, yetersiz ayak temizliği ve şişmanlamış parmaklar da nedenler arasındadır. Diyabet, obezite, gut, tiroit bezlerinde bozukluk gibi hastalıklar da tırnak batmasına yol açabilir.

   Tırnak Batması İltihabıTırnak batması iltihabının belirtileri:

   İlk olarak parmakta şiddetli ağrılar ve kızarıklıkla birlikte şişkinlik görülür. Çoraplar akıntıdan ötürü kirlenir ve kokar. Ayakkabı giymekte zorlanılır. Tırnak etrafındaki deri sertleşir, kabarır ve hassaslaşır.

   Teşhis ve Tedavi yöntemleri:

   Tırnak batması iltihabı tanısı için genellikle gözle yapılacak muayene yeterli olur. Fakat özel durumlarda iltihabın kemiklere ulaşıp ulaşmadığını anlayabilmek için röntgen istenebilir. Tırnak batması iltihabında cerrahi yöntemler son çare olmalıdır. Çünkü; bu yöntem tırnağın tamamının yada bir kısmının alınması demektir. Cerrahi olmayan iki tedavi şekli vardır. Birincisi, sentetik malzemeden üretilmiş yassı yapıdaki yay fonksiyonu gören bantların kullanılması. Bu bant, tırnağın yüzeyine yapıştırılıp, tırnak yatağının itme ve kaldırma gücü ile rahatlamasını sağlar. İkincil yöntem ise, tırnak teli uygulamasıdır. Bu yöntemi diş teli gibi hayal edebilirsiniz. Tırnağın batan kısmına özel bir tel takılır. Bu sayede, tırnağın dokulara hasar vermeden uzaması ve tırnak yatağının kısa sürede rahatlaması sağlanır ve oldukça etkili olan bir yöntemdir. Bunlarla birlikte, eğer fazla oranda enfeksiyon var ise antibiyotiğe başlanabilir. Tırnak, tuzlu sıcak su banyosuyla yumuşatılıp, batık kısmının altına gazlı beze sürülmüş antibiyotik kremler yerleştirilebilir.
   ]]>