Tırnak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tırnak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Çıkması, Parmakları korumanın yanı sıra işlevselliğini de arttıran tırnak, köklerden deriye bağlıdır ve ileriye doğru uzamaktadır. Tırnağı kök ile olan bağının tamamının ya da bir kısmının kesilmesi durumunda ise tırnak çıkması meydana gelebilmektedir. Eğer tırnağın kök kısmında geri dönülmeyecek kadar bir hasar oluşmamış ise çıkan tırnak yerine bir yenisi çıkmaktadır. Tırnağın çıkması, kopma noktasında olan tırnağın ilk olarak morarması ardından ise kararması ve kendini atması şeklinde bir sıra izlemektedir.


Tırnak Çıkması Sebepleri Nelerdir?


Darbe Almak: tırnağın çıkma sebeplerinden bir tanesi yarı saydam olan tırnağın ağır bir darbe almasıdır. Tırnağın pembe rengi altında mevcut olan tırnak yatağından kaynaklanmaktadır. Bu bölgede gelişen morarmaya göre tırnağın ne derece büyük bir darbe aldığı hakkında fikir vermektedir. Alınan darbe ağır değil ise tırnak kendini tazeleyebilmekte ve yerinden çıkmaktan kurtulabilmektedir, ancak alınan darbenin ağır olması durumunda oluşan morarmalarda tırnak çıkması kaçınılmaz bir sonuç olacaktır.


En fazla karşılaşılan ve tırnak çıkması ile sonuçlanan durumlar şunlardır

  • Kişin ayak parmaklarının üzerine ağır bir cisim düşmesi,
  • Kişinin ayak tırnakları uzamış iken dar ayakkabı giymiş olması,
  • Kişinin el parmaklarını bir kapıya ya da çekmece ve benzeri bir yere sıkıştırması durumunda tırnak çıkması durumu meydana gelmektedir.

Tırnak Mantarı Rahatsızlığı


Kişinin vücudunda bulunan mantarın tırnağa ve tırnak yatağına bulaşması halinde tırnak düşmesi meydana gelmektedir. Bu durum özellikle de ayak tırnaklarında meydana gelmektedir. Bir kişinin tırnak mantarı olması halinde o kişinin ayak tırnağında sararmalar, kalınlaşma ve damarlı çatlak bir yapı meydana gelmektedir. Böyle bir durum olması halinde ise uzun bir süre sonra tırnağın yatağından ayrılıp kopması durumu meydana gelmektedir.


Tırnak bu iki durumdan başka şu durumlarda da çok nadir olarak çıkabilmektedir
  • Kişide mevcut olan sedef rahatsızlığının tırnak ile tırnak yatağına bulaşmış olması,
  • Tırnağa sürülen asetonlar ile birtakım sabunlar ve benzeri kimyasal içerikli maddelere karşı tırnağın reaksiyon göstermesi,
  • Kişinin sıtma ilaçları kullanıyor olması ya da kimyasal tedavi görmesi,
  • Kişinin ağır hastalık geçirmesi ya da geçirmiş olması

Tırnak Çıkması Tedavi Yolları

Darbe Sonucunda Tırnak Çıkmasının Tedavisi: Darbe sonucunda en iyi ihtimal ile tırnağın kendiliğinden çıkması beklenmektedir. Darbe alınan el tırnakları 3-6 ayda, ayak tırnakları ise 6-18 ay arasında uzamaktadır. Darbe sonucunda tırnağın ağır hasar almış olması ve deforme olmuş olması durumunda ise geriden uzamakta olan yeni tırnak belli bir zaman içinde eski tırnağın çıkmasına sebep olacaktır. Bunun yanı sıra, tırnağın yatak bölgesinden kopan parçanın kolay çıkarılabilecek bir durumda olması halinde ise bir tırnak makası yardımı ile kesilip alınabilmektedir. Tırnağın kök ile bağlantısının tam kopmamış olması halinde ise bu durum önerilmemektedir, çünkü tam kopmamış olan tırnağı kesmeye çalışmak hem çok acı verici olmakta hem de tırnak yatağında iltihaplanma oluşmasına sebep olabilmektedir. Ancak kişinin rutin işlerini yaparken zorlanmasına sebep olan tırnağın henüz düşmeden köşe kısımlarından tıraşlanması mümkündür.


Tüm bunların yanı sıra böyle bir durumla karşı karşıya olan kişi şunları da yapabilir
  • Kişi tırnağın çıkmasının ardından parmağını en az 20 dakika soğuk suda bekletmelidir.
  • Kişi tırnağına basitrasin isimli antibiyotik ilaçtan sürdükten sonra yapışkan olmayan bir sargı bezi yardımı ile çıkan tırnağın etrafını sarmalıdır. Bu şekilde çıkan tırnağın yerine bir yenisi uzayana kadar parmağın korunması sağlanmış olacaktır.
  • Kişi sargı bezinin parmağına yapışması durumunda sargı bezini çıkarabilmek için parmağını suda bekletmelidir.
Mantar Tedavisi: Mantar nedeni ile oluşan rahatsızlıklarda krem kullanılmaktadır. Kişinin hangi kremi kullanması gerektiğini öğrenmesi için önce bir doktora başvurmalıdır. Mantarın acı vermesi ve iyileşmemesi durumunda hastaya matriksektomi uygulanmakta ve bu yöntem ile tırnak tekrar uzamayacak şekilde kesilmektedir.

Tırnak Çıkması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnak Şekilleri

Tırnak Şekilleri

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Sararması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Sararması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Atması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Atması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Nasıl Törpülenir?

Tırnak Nasıl Törpülenir?

Güncel

Tırnak Uzatma

Tırnak Uzatma