Tırnak Sararması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tırnak Sararması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Sararması, Tırnaklarda oluşan sararma çoğu zaman edinmiş olduğunuz alışkanlıklardan kaynaklı olmaktadır. Hastalıkta değil ama hastalık sebebiyle oluşan tırnak sararmaların da bir başka hastalık belirtileri de görülmektedir.


Tırnak Sararması Neden Olur?


İnsanların doğuştan gelen özellikleri arasında tırnak sararması ile sonuçlanmakta olan gen sorunları yoktur. Tırnaklarda oluşan sararmalara dış etkenler sebep olmaktadır.

Yaş: Yaş ilerledikçe vücut deforme olur. Bu deforme zaman içinde tırnaklarda da kendini göstermeye başlar. Tırnak dokusu artık eskisi gibi kendini yenileyemez hale gelir, bu da tırnaklarda sararmaya ve başka sorunlara da neden olabilir.

Mineral Eksikliği: Vücutta bulunması gereken minerallerin eksikliğinde tırnakların renginde gözle görülür değişme ile sertlik kaybı gibi fonksiyon bozuklukları görülmektedir.

Sık Kullanılan Ojeler: Tırnaklarınızda sürekli olarak oje bulunmakta ise tırnağın ihtiyacı olan oksijeni kesiyor olabilirsiniz. Özellikle de sürmüş olduğunuz oje kalın bir katman oluşturuyor ise tırnak sararması olan kadınlarda sararmaya neden olan en büyük etken oje kullanımıdır.

Sigara Kullanımı: Sigara dumanında bulunan katran ile nikotin maddeleri tırnaklarda sararmaya neden olmaktadır. Böyle bir durumda tek tırnak değil parmak ucundaki deri de sararır. Ayrıca; sigara içimi kan dolaşımını parmak uçlarına oldukça az oksijen taşıdığından tırnaklarda sararmaya sebep olacaktır.

Tırnak Mantarı Hastalığı: Tırnak mantarının en büyük belirtisi tırnak sararması ya da kahverengi renk almasıdır. Tırnak yatağına yerleşmiş olan mantarlar sarı renkli de olabilen daha birçok çeşitli renk pigmentleri üretmektedirler. Hastalığın ilerleyen aşamalarında tırnaklarda kötü koku oluşmaya başlar, tırnak yatağına yerleşen mantarlar tırnak dokularına ciddi hasar vermeye başlar. Tırnak dokusu kolayca aşınır bir hale gelecektir. Tırnak mantarı hastalığı tıbbi destek isteyen oldukça ciddi bir tırnak sorunudur, bir uzmana başvurmalısınız.

Bazı Hastalıklar: Tırnaklarınızda oluşan sararmaya başka hiçbir açıklama getirmemekte iseniz aşağıda belirtilen hastalıklar ile ilgili kontrole girmek oldukça faydalı olacaktır.
  • Şeker hastalığı
  • Oldukça az görülen sarı tırnak sendromu
  • Karaciğer, böbrek ve akciğer sorunları
Görülen bu hastalıların ortak özellikleri oksijen emilimi ile kan dolaşımını zayıflatarak bazen tırnak dokularının yeterli miktarda beslenmemesine neden olmaktadır.

Eldiven Kullanımı: Özellikle de iş gereği günün oldukça büyük bir kısmını eldiven giyerek geçirmek ellerin uzun zaman havasız kalmasına ve doğal olarak da tırnakların hava almamasına sebep olmaktadır. Havasızlık nedeni ile tırnaklar yıpranır ve güçsüzleşir.


Tırnak Sararması Nasıl Geçer?


Limon: Limon suyu kullanımı oldukça iyi bir temizleme yöntemidir. Bir bardak su içerisine bir tüm limonu sıkarak parmaklarınızı içine koyun. Eğer taze limon yok ise yerine limon yağı ya da işlenmiş limon tuzu da kullanabilirsiniz.

İlaç Tedavisi: Tırnaklarda oluşan mantar yalnızca reçetesiz ilaçlar ya da kremle giderilemiyor. Bir doktora başvurarak doktorun önermiş olduğu ağız yoluyla alınabilen antifungal ilaçların kullanımı zorunlu değildir.

Oksijenli Su: Karbonat ile oksijenli suyu macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırarak oldukça faydalı ve doğal bir tırnak beyazlatıcı elde etmiş olursunuz.

Tırnak Törpüsü: Sararmış olan tırnağı törpüleyerek sararan kısımlardan arındırabilirsiniz. Ancak hep aynı yöne törpüleyin ve kaliteli törpü tercih edin. Tırnak yatağınıza zarar verecek kadar da çok törpüleme yapmayın.

Oje Kullanmayın: Sararmış tırnaklarınızın iyileşmesi için mümkünse oje kullanmayın ya da oje sürmeden duramıyorsanız ojeyi sürmeden önce koruyucu bir katman oluşturan kozmetik ürünler kullanmalısınız. Her birkaç ay içinde en az bir hafta boyunca hiç oje sürmeyin.

Tırnak Kalemleri ve Diş Beyazlatıcılar: Sararan protez dişleri beyazlatmak amacı ile kullanılan diş tabletleri tırnak sararmasına da oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca kullanılan tırnak beyazlatıcı kozmetik kalem ürünlerde vardır. Her iki yardımcı ürünü de eczane bulabilirsiniz.

Tırnak Sararması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kedi Tırnağı Kesmek

Kedi Tırnağı Kesmek

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm

Güncel

Ayak Tırnağı Batması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Batması Belirtileri ve Tedavisi

Takma Tırnak Nasıl Takılır?

Takma Tırnak Nasıl Takılır?

Tırnak Nasıl Törpülenir?

Tırnak Nasıl Törpülenir?

El Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

El Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Batık Tırnak Belirtileri ve Tedavisi

Batık Tırnak Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Soyulması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Soyulması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavi

Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavi