Tırnak Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tırnak Çeşitleri Nelerdir?

Tırnak Çeşitleri, saç ve ciltte olduğu gibi tırnaklar da kendi arasında çeşitlere ayrılır. Tırnakların derinin içine doğru uzanan kısmına tırnak kökü, parmağın üzerine doğru gelen kısmına tırnak gövdesi ve derinin üzerine yayılmayan ve dışarı doğru uzayan kısmına ise tırnak ucu adı verilir. Tırnak gövdesi tırnağın en büyük bölümünü oluşturur. İnsan tırnakları yaş, yaşanılan ortam, genetik ve mevsim durumu göz önünde bulundurularak ortalama olarak 100 günde 1 santimetre uzar. El tırnakları ayaklarımıza göre daha hızlı uzar. Tırnakların olması gereken rengi pembedir. Tırnaktaki renk değişimi kandaki karbondioksit oranı ile ilişkilidir. Örneğin kandaki karbondioksit oranı arttığında tırnaklar mor renge doğru renk değiştirir. Tırnak yatağına matriks adı verilir. Tırnaktaki hücreler yukarı doğru çoğalarak önce silindire benzeyen sonrasında ise kübik bir şekil alır. Üst üste gelecek şekilde yığılan bu hücreler zamanla yassı bir görünüm kazanır. Tırnak içinde depolanan keratin lifleri birbirlerine kuvvetli bir şekilde bağlıdır. Bu bağlanma sonucunda tırnaklar geniş bir yüzey haline gelerek oluşumunu tamamlar. Tırnak bakımı ve tırnak tedavisi için kullanılan ürünler tırnak çeşitlerine göre tercih edilmelidir.


Tırnak çeşitleri nelerdir?Kuru Tırnaklar


Kuru tırnaklar parlak değildirler ve mat görünüme sahiptir. Tırnak üzerinde gezinirken pürüzler hissedilir. Oje sürüldüğünde bile pürüzler tırnak yüzeyinde hissedilir. Bu tip kuru tırnakları iyileştirmenin en kolay yolu sırrı onları nemlendirmektir. Kuru ciltlerde olduğu gibi kuru tırnakların da nemlendirilmesinde E vitamini mükemmel bir çözümdür. E vitamini içeren krem ve sabun kullanmanın yanı sıra E vitamini direkt olarak da tırnak yüzeyine uygulanabilir. E vitamini kapsülü kullanımı sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez direkt tırnaklarınıza sürülecek şekilde uygulanmalıdır. Bunların yanı sıra nemlendirici ojeler ve cilalar da tercih edilebilir. Tırnak cilası seçimi yapılırken tırnağın daha fazla kurumasına neden olan yapışkan cilalar tercih edilmemesi gerekir. Bunların yerine özel incelticiler kullanılmalıdır.


Kırılgan Tırnaklar


Tırnak ucuna hafifçe bastırınca eğer tırnak eğilmiyorsa bu tırnağın kırılgan bir yapıya olduğunu gösterir. Bu tip tırnaklarda nem çok az derecede bile olsa bulunmaz. Esnek bir yapıya sahip olmadıkları için en ufak bir darbede hemen kırılırlar. Tırnak yatağında meydana gelecek bazı yaralanmalarda tırnak kalıcı hasar görebilir. Bazı durumlarda tırnak yatağından çıkabilecek duruma bile gelebilir. Tırnaklar oluşabilecek darbeleri sahip oldukları şekil sayesinde ile daha iyi absorbe edebileceği için genelde kenarların düz ucu oval olacak şekilde şekillendirilmelidir. Bu tip tırnaklar için tırnak sertleştiricileri kullanılabilir. Bitkisel olarak tırnak yağı da tercih edilebilir. Düzenli olarak her gece yatmadan önce tırnakları adem yağıyla beslemek bir süre sonra tırnaklardaki kırılgan yapının iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.


Hasarlı Tırnaklar

Hasarlı tırnaklar genelde kat kat soyulur veya çatlar. Tırnak yüzeyinde oluşan hasarlar genelde susuz kalmış ya da aşırı su kaybetmiş vücutlarda gözlenir. Tırnaklar yapıları itibariyle kendi içinde katmanlara ayrılır Tırnaklarda kat kat soyulma sadece hasarlı tırnaklarda görülür. Bu tip tırnaklara sahip olan kişilerin hem tedavi olarak hem de görsel açıdan besleyici oje kullanılması gerekir. Oje sürerken tırnak yapısındaki bozukluktan kaynaklı hava kabarcıklarının oluşmamasına dikkat edilmelidir. Bu yapıdaki tırnakların çok uzun boylarda kullanılmaması gerekir. Ayrıca tırnakların daha güçlü ve sağlıklı büyüyebilmesi için sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tırnak eti yağı kullanılmalıdır. Kullanılan tırnak eti yağının yumuşak olanından tercih edilmesi tırnakların çok daha kolay uzamasına yardımcı olur.


Yumuşak Tırnaklar

Tırnakları en ufak bir dokunuşla eğilmesi ve çok nadir parmak ucunu geçecek kadar uzuyor olması bu tırnağın yumuşak bir yapıya olduğunuzu gösterir. Kırılgan tırnaklarda olduğu gibi tırnağın çok yumuşak olması da tedavi gerektiren bir durumdur. Bu tip tırnakları şekle sokmak için öncelikle olarak onları güçlendirmek gerekir. Bunun için aktarlardan satın alınan herhangi bir yağ bile tırnaktaki su oranının dengeleyerek tırnağın güçlenmesine yardımcı olacaktır. Yağlar arasında en etkili çözüm elemi yağı kullanımı sonucunda olmaktadır. Tırnaklara uygulanan yağdan sonra ellere eldiven geçirilerek bir süre bekletilmelidir. Son olarak da krem ile nemlendirilmelidir.


Normal Tırnaklar

Tırnaklar eğer ki bahsedilen diğer özellikleri barındırmıyorsa normal yapıda bir tırnak olduğu söylenebilir. Bu tırnaklar diğerinden farklı olarak daha sağlıklıdır. Parlak bir görünüme sahiptir. Darbelere karşı dirençlidir, eğilip kırılmaz. İstenilen boyda kolayca uzar ve kırılma problemiyle karşılaşmaz. Bu sağlıklı yapının korunabilmesi için rutin olarak tırnakların nemlendirici krem ile her gün nemlendirmesi gerekir.

Tırnak Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tırnak Eti Yeme Hastalığı

Tırnak Eti Yeme Hastalığı

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnak Kesme Sünneti

Tırnak Kesme Sünneti

Bebeklerde Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak Tırnak Sararması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnak Sararması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kırık Tırnak Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Tırnak Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

Güncel

Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?